שתף קטע נבחר

מש' הבריאות אישר: קנאביס גם לפרקינסון וטורט

השימוש בקנאביס רפואי בישראל מתרחב: ועדת מומחים של משרד הבריאות החליטה כי יש מקום להכליל את הטיפול בקנאביס גם בקרב חולי פרקינסון וטורט. זאת בהסתמך על מאמרים ומחקרים אחרונים בנושא

בשורה לאלפי חולי פרקינסון וטורט בישראל: ועדה מיוחדת של משרד הבריאות החליטה לאשר טיפול בקנאביס לחולים אלה. בקרוב ימליץ האיגוד הנוירולוגי למי מהחולים ינתן הטיפול.

 

ביום חמישי האחרון התכנסה ועדת ההתוויות לנושא הטיפול בקנאביס רפואי כדי לדון בהכללת תסמונת טורט ומחלת הפרקינסון בהתוויות הטיפול. המדובר

בועדה שבהרכבה רופאים ורוקחים מהתחומים להם נגיעה לטיפול בקנאביס, ביניהם מומחים ברפואת הכאב, פסיכיאטריה ופרמקולוגיה קלינית.

 

לדיוני הועדה זומנו נוירולוגים מובילים בתחום הטיפול במחלת הפרקינסון ותסמונת הטורט. בדיון הוצגו ההיבטים הרפואיים והמאמרים הדנים בתוצאות הטיפולים בקנאביס במחלות אלה. הוועדה קבלה כי יש מקום להכליל את השימוש בקנאביס במסגרת מכלול הטיפולים במחלות אלה.

 

החלטת הוועדה מגיעה שבוע לאחר שוועדת הבריאות של הכנסת קבעה כי יורחב השימוש בקנאביס רפואי גם לאלה שאינם נמצאים בהתוויות משרד הבריאות הקיימות כעת. הוועדה גם החליטה כי יוגדל מספר הרופאים המאשרים את הקנאביס הרפואי.

 

לגבי תסמונת טורט קבעה ועדת ההתוויות, שיש להציע טיפול לאותם אנשים שהתסמונת גורמת להם להפרעה בולטת בתפקוד חברתי, הכוללים קשיים ביצירת קשרים חברתיים, קושי במציאת מקום עבודה או הפרעות אחרות המגבילות תפקוד. במקרים אלו המליצה הועדה, כי ראוי לנסות טיפול בקנאביס לאחר היוועצות עם פסיכיאטר. היוועצות זו באה בשל היארעות מספר מקרים של תחלואה פסיכוטית בחולים עם התסמונת שטופלו בקנאביס.

 

לגבי מחלת הפרקינסון קבעה הוועדה שבתסמונות כאב הנובעות ממחלת הפרקינסון יש מקום לשקול טיפול בקנאביס ככל שכשלו טיפולים מקובלים אחרים בכאב. המלצות אלה הועברו להתייחסות האיגוד הנוירולוגי אשר יחליט על אופן מתן הקנאביס על ידי הרופאים הנוירולוגים.

 

בתסמונת טורט סובלים על פי ההערכות שני אנשים מכל אלף. המחלה שנתגלתה בשנת 1885 על ידי הנוירולוג הצרפתי ד"ר ג'יל דה-לה-טורט, כוללת טיקים מוטוריים ובהם עוויתות שרירים, מצמוצי עיניים, נענוני ראש, העוויות בשרירי הפנים, זריקות ידיים ובעיטות ברגליים. המחלה מתאפיינת גם בטיקים קוליים הכוללים חרחורים בגרון, משיכות אף, שריקות וירקות, חיקוי תנועות וקולות.

 

במחלת הפרקינסון לוקים בישראל כ-20 אלף איש. המחלה נגרמת עקב חוסר במעביר העצבי דופמין, בשל התנוונות אזור במוח הנקרא "החומר השחור". המחלה מתאפיינת בנוקשות שרירים, רעד, תנועות איטיות וקשיים בשיווי משקל ויציבה. תסמינים נוספים כוללים דיכאון ופגיעהה בתפקוד המיני. פרקינסון מתקדם בחמישה שלבים, כאשר אחד הראשונים הוא שינוי עדין במבנה הקול שלרוב אינו מובחן ביומיום.

 

תסמיני המחלה הבולטים נוטים להופיע כשהמחלה נמצאת כבר בתהליך מתקדם, לכן גם האבחון מתבצע כשכ-60% מתאי העצב באזור במוח השולט על הפעילויות המוטוריות כבר הרוסים. לכן, יכולת הטיפול והשיקום נמוכות. הטיפול במחלה כולל בין היתר את התרופה לבודופה המאזנת את רמת הדופמין במוח, פיזיותרפיה ובמקרים קשים ניתוח או טיפולים בגירוי חשמלי למוח.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
השימוש מתרחב. קנאביס
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים