שתף קטע נבחר

עובדים במקדונלד'ס: ההנהלה פוגעת בהתאגדות

ההסתדרות טוענת כי השיגה את כמות החתימות הנדרשת כדי להקים ועד ברשת המזון המהיר. אולם גורמים שונים בהנהלת החברה קוראים לעובדים שלא לשתף פעולה עם המנסים לצרפם להתאגדות. מקדונלד'ס בתגובה: "אין כוונה למנוע התארגנות. כשיוצגו בפנינו כל החתימות הנדרשות נשב עם העובדים"

עובדי מקדונלד'ס טוענים שהקימו ועד עובדים , אך מסתבר כי משימתם טרם הושלמה. בהסתדרות הנוער העובד והלומד, השייכת להסתדרות הכללית, טוענים כי הנהלת הרשת מערימה קשיים על התארגנות העובדים, זאת למרות פסיקת בית הדין הארצי לעבודה מתחילת השנה, שקבעה כי למעסיק אסור להתערב בניסיון הקמת ועד.  

 

מקדונלד'ס - כתבות נוספות בנושא:

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

במכתב ששלחה טלילה יודפת, מנהלת משאבי אנוש במקדונלד'ס, היא כתבה לעובדים כי "ברגעים אלה מסתובבים נציגים, המתחזים להסתדרות העובדים של מקדונלד'ס. הם מתקשרים גם לעובדים ישירות לטלפונים הפרטיים ומבקשים פרטים אישיים. לידיעתכם: אין הסתדרות עובדים. האנשים הללו מתחזים, לפיכך אין מחובתכם לשתף פעולה עימם. אנא העבירו מסר זה לעובדים".

 

בנוסף לכך, בפוסט שהעלה אחד ממנהלי סניפי הרשת בפייסבוק, הזהיר עובדים לבל יביאו לידיעת "גורמים חיצוניים" את פרטי העובדים מחשש לחדירה לפרטיות. אולם, גורמים ברשת אומרים שהמנהל עשה זאת על דעת עצמו, כשברקע למהלך תלונות עובדים על כך שקיבלו פניות ברשת כדי לנסות ולצרפם להתאגדות, ועל כך שפרטיהם נחשפו בפומבי.

 

לדברי קורל שמש, בת 17 העובדת באחד מסניפי הרשת, "על אף הצהרת הנהלת מקדונלד'ס כי הם 'פתוחים' להתאגדות, אנחנו מקבלים מחברים שלנו עדויות על הפגיעה בהתארגנות. אני מבקשת מעמרי פדן להיות אחראי ולהיפגש איתנו. אנחנו הצעירים שעובדים עבורו, התאגדנו והקמנו ועד - מה מונע ממנו להזמין אותנו ואת נציגינו לפגישה איתו?".

 

ההסתדרות: "בעיות פותרים בהדברות ולא באיומים" 

בהסתדרות העובדים טענו שלשום כי הצליחו להשיג למעלה משליש מהחתימות של עובדי הרשת, המעסיקה אלפי צעירים ובני נוער - ובכך למעשה הושג המינימום הנדרש להקמת איגוד עובדים בחברה. בפנייה ששלחה ההסתדרות לבעל רשת מקדונלד'ס, עמרי פדן, היא הודיעה לו כי היא הארגון היציג בחברה, וכי מאז השיגו שליש מחתימות העובדים הצטברו אצלם עשרות עדויות של עובדים לפיהם מנהלים ברשת פנו אליהם בניסיון להסיר את חתימתם מההצטרפות לוועד. 

 

אתמול שלחה ההסתדרות מכתב נוסף לפדן, באמצעות עו"ד אמיר בשה ממשרד בנימין (בני) מ. כהן, בו היא קראה לו "עצור את הפגיעה בהתארגנות עובדי מקדונלד'ס!". עוד צוין במכתב כי מאז הוקם ועד העובדים במקדונלד'ס נעשים ברשת ניסיונות קשים ורבים לפגיעה בהתאגדות. "בהסתדרות הנוער העובד והלומד דורשים מהרשת לדאוג ולוודא שחדלים כל ניסיונות השיבוש וההפרעה להתאגדות בכל שדרת ההנהלה ברשת, ראוי יהיה לזכור את חובתנו כמבוגרים לשמור על ילדינו בצעדיהם הראשונים בעולם העבודה. אנו מאמינים כי בעיות פותרים בהדברות ולא באיומים", כתבו בהסתדרות.

 

תגובת מקדונלד'ס: העובדים רשאים לפעול לפי ראות עיניהם

ממקדונלד'ס נמסר בתגובה: "הודעתה של סמנכ"לית משאבי האנוש טלילה יודפת עלתה לרשת לפני יומיים וחצי, לאחר שצעירים אלמונים פלשו למסעדות הרשת והציגו את עצמם בניגוד לחוק כנציגי הסתדרות הנוער העובד והלומד במקדונלד'ס. ישות שאיננה קיימת. למען הסר ספק, שעה לאחר מכן יצאה הודעת הבהרה לכל עובדי הרשת שזו תוכנה:

 

"'עובדים יקרים ברצוננו לעדכן אתכם שלא הוקם ועד עובדים במקדונלד'ס. הגוף שמפרסם עניין זה טרם הצליח להשיג את הנדרש ממנו על פי חוק על מנת שיוכר כמי שמייצג את העובדים. יחד עם זאת אנו חוזרים ומדגישים שאתם רשאים לפעול בעניין זה באופן חופשי ולפי ראות עיניכם ואין להנהלת מקדונלד'ס כוונה למנוע התארגנות עובדים'. עברו יומיים וחצי מאז טענה ההסתדרות שהשיגה את החתימות הנדרשות, אך אלה טרם הוצגו בפנינו. לכשיעשו זאת - נשב עם העובדים". 

 

באשר לעובד הרשת שפירסם את הפוסט בפייסבוק הגיבו במקדונלד'ס כי הוא "העלה את הפוסט מיוזמתו לאחר שעובדי הרשת התלוננו בפניו שפרטיותם הופקרה ויש חדירה לטלפונים ולמיילים שלהם, שבוצעו שוב על ידי נציגי הסתדרות הנוער העובד והלומד שלא כדין ולא על פי חוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים