שתף קטע נבחר

מכה לנסראללה בסוריה: מאות נפגעים לחיזבאללה

כמו במלחמת לבנון השנייה, חיזבאללה שומר על עמימות בנוגע לאבדות שספג בסוריה. אבל למרות הניצחון החשוב באל-קוסייר, דיווחים מעידים על כוחו הנשחק: יותר מ-100 מלוחמי נסראללה נהרגו ומאות נפצעו. כעת המורדים מאיימים עליו: "ניכנס ללבנון"

נסראללה חגג ניצחון חשוב בסוריה, אבל ממלחמת ההתשה הזו - הוא יוצא בשן ועין: למרות ההישג שרשם אתמול (יום ד'') חיזבאללה כשבתום שבועות ארוכים של לחימה הצליח יחד עם צבאו של בשאר אסד להשתלט על העיר האסטרטגית אל-קוסייר ולסלק ממנה את המורדים הסורים, ארגון הטרור הלבנוני מסיים את הלחימה שם חבול ומדמם. סגן מזכ"ל חיזבאללה נעים קאסם אמר כי הניצחון הוא "מכה קשה למפעל האמריקני-הציוני הכופר" אך ההערכות מדברות על כך שרק בשבועות האחרונים, שבמהלכם הגיעה הלחימה באל-קוסייר לשיאה, נהרגו יותר ממאה מלוחמי הארגון ומאות אחרים מאנשיו נפצעו, מספרים שקשה להתעלם מהם.

 

חגיגות ניצחון בדאחיה בביירות

 

לשם השוואה, במלחמת לבנון השנייה, שגם בה שמר חיזבאללה על עמימות בנוגע למספר הנפגעים שלו, נהרגו לפי הערכות כמה מאות מלוחמי הארגון. הדיווחים על מספר ההרוגים שספג חיזבאללה בכל רחבי סוריה אינם חד משמעיים,

 ונעים בין 140 ל-200 הרוגים. בסוף חודש אפריל טען מזכ"ל הארגון לשעבר, שהיום הוא אחד ממתנגדיו בלבנון, סובחי אל-טופיילי, כי מספר ההרוגים של חיזבאללה בסוריה עומד על 138. בסוף מאי טען מרכז המעקב הסורי אחר זכויות האדם כי המספר עומד על 141, בהם 79 לוחמים שנהרגו בשבוע אחד בין 19 ל-26 במאי.

 

אולם נראה שבשבועות האחרונים מספר הגופות של לוחמי חיזבאללה המגיעות מאל-קוסייר ללבנון נמצא בעלייה מתמדת. רק בתחילת השבוע דיווחו המורדים כי הם הרגו לא פחות מ-35 לוחמים בשורות חיזבאללה, והראיה למספר ההולך וגדל של הרוגי הארגון השיעי היא ההלוויות הפומביות המתרבות במעוזי חיזבאללה בשבועות האחרונים.

 

רק שלשום דיווחה התקשורת הערבית כי הארגון ערך ארבע הלוויות בדרום לבנון ובבקעת הלבנון ללוחמים שנהרגו בלחימה בסוריה. לפני כמה ימים נערכה בכפר קאנא הלוויה לבכיר בארגון, חדר נסראללה, שהמורדים טענו כי הוא קרוב משפחה של מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה. להלווייתו הגיעו לא מעט בכירים בארגון כמו נואף אל-מוסווי, שהוא חבר פרלמנט מטעם הארגון ומוכר מאוד בלבנון. אותו אל-מוסווי צוטט בימים האחרונים כמי שאומר: "השהידים שאנחנו קוברים כל יום הם שהידים שמתו למען ההגנה על לבנון, האחדות הלאומית והחיים המשותפים בה, על מנת שהיא תישאר מאוחד על כל יושביה".

 

"חיפה ומעבר מעבר לחיפה", נכתב על הטנק השועט ליד השלט "קסיר" ()
"חיפה ומעבר מעבר לחיפה", נכתב על הטנק השועט ליד השלט "קסיר"

 

חיילים נושאים את דגל סוריה של משטר אסד בקוסייר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילים נושאים את דגל סוריה של משטר אסד בקוסייר(צילום: רויטרס)
 

 

חוגגים בביירות עם כרזות: "קוסייר נפלה" ()
חוגגים בביירות עם כרזות: "קוסייר נפלה"

חופרים בהריסות אחרי הפצצה בקוסייר (צילום: AP) (צילום: AP)
חופרים בהריסות אחרי הפצצה בקוסייר(צילום: AP)

 

יש בתקשורת הערבית מי שמדגישים כי נאומו האחרון של נסראללה לפני שבועיים שבו הכריז באופן פומבי כי חיזבאללה נוטל חלק בלחימה בסוריה ובייחוד באל-קוסייר, הוא זה שנתן את האות לריכוך "מדיניות העמימות" של חיזבאללה ולפרסומן בפומבי של תמונות ההרוגים שסופג הארגון בלחימה בסוריה וההלוויות שלהם. תמונות כאלה פורסמו למשל מהפרבר הדרומי של ביירות, מכפרים בדרום לבנון ומבקעת הלבנון. תמונות מסוג זה כמעט שלא הופצו לפני כן.

 

אתמול בבוקר פורסמו תמונות של פעילי הארגון מחלקים ממתקים בפרבר הדרומי של ביירות לעוברים ושבים לאות הניצחון באל-קוסייר. אולם נראה שבחיזבאללה בדומה למורדים יצטרכו למהר ולאחות את השברים שבארגון מנסים להסתיר. אמנם המערכה בשבועות האחרונים התרכזה באל-קוסייר, אך בארגון הלבנוני כבר הודו כי הם נלחמים במקומות אחרים בסוריה "כדי להגן על אתרים הקדושים לשיעים", בעיקר בפרברי דמשק.

 

חייל מצבא אסד מניף את דגל סוריה בעיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חייל מצבא אסד מניף את דגל סוריה בעיר(צילום: רויטרס)

החגיגות עם דגלי חיזבאללה בבירת לבנון ()
החגיגות עם דגלי חיזבאללה בבירת לבנון

 

השבוע צוטטו גם גורמים בכירים בארגון כמי שטוענים שהמערכה הבאה תהיה בחלב, ובצבא סוריה החופשי - ארגון

המורדים הסורים המרכזי - אישרו כי אלפי לוחמים של הארגון החלו להתרכז סביב חלב. מעבר לכך, גם זליגת הלחימה ללבנון בשבועות האחרונים, שבהם אירעו בטריפולי קרבות דמים עם עשרות הרוגים בין שיעים ועלווים תומכי המשטר הסורי לבין סונים מתנגדי אסד, צפויה רק להתגבר על רקע רצונם של המורדים לנקום במי שמכונה בפיהם "מפלגת השטן".

 

מפקד צבא סוריה החופשי, סלים אידריס, אמר אתמול ל-BBC: "לוחמי חיזבאללה פולשים לסוריה. אם הם ימשיכו לעשות זאת ואם הרשויות בלבנון לא יעשו כלום כדי לעצור אותם, נראה עצמו רשאים להילחם בחיזבאללה בתוך שטח לבנון. יש מספר אדיר של לוחמי חיזבאללה בסוריה - בקוסייר, באידליב, בחלב, בדמשק, בכל מקום במדינה". ארה"ב הודיעה לאחרונה כי לפי הערכותיה, כמה אלפי לוחמים של חיזבאללה נמצאים בשטח סוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוגגים בביירות את ניצחון אסד וחיזבאללה באל-קוסייר
מומלצים