שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המסחר בבורסה ננעל בעליות במחזור נמוך

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.2% ומדד ת"א 100 טיפס ב-0.4%. אג"ח שחר ל-10 שנים קפצה ב-1.2% לתשואה של 3.7%. מחזור המסחר - 496 מיליון שקל בלבד

  המסחר בבורסה של תל-אביב ננעל אחר הצהריים (א') בעליות שערים במדדים המובילים. השבוע נכנס הבורסה לעידן חדש עם שעות מסחר ארוכות יותר: בימים שני עד חמישי תתווסף למסחר שעה אחת, והוא ייסגר מעתה בשעה 17:30. בימי ראשון ייוותרו שעות המסחר בעינן והוא יינעל ב-16:30. מחזור המסחר הסתכם ב-496 מיליון שקל.

   

  בהחלטה על הארכת המסחר, מקווה הנהלת הבורסה כי השעה הנוספת של הפעילות תסייע להגדלת נפח המסחר בבורסה, שבחודשים האחרונים רושם רמות נמוכות ביותר.

   

  מדדי מניות

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.24% ל-1,225.11 נקודות, מדד ת"א 100 עלה ב-0.39% ל-1,097.38 נקודות, מדד בלוטק 50 ירד ב-0.39% ל-302.88 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-0.88% ל-352.47 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  המשקיעים בשוק ההון, יחד עם המדינה כולה, ממתינים בציפייה להכרזה על מחליפו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שעתיד לסיים את כהונתו ב-1 ביולי. בראיון לערוץ 2 בסוף השבוע אמר הנגיד כי הוא "משאיר את המשק עם תעסוקה גבוהה". פישר מונה לתפקיד נגיד בנק ישראל לפני שמונה שנים. המועמדים המובילים להחלפתו הם קרנית פלוג ומנואל טרכטנברג.

   

  מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה בשיעור מתון של 0.1%, כך פרסמה הלמ"ס ביום שישי. עלייה זו נמוכה מעט מציפיות הפעילים בשוק ההון, שהעריכו כי המדד יעלה ב-0.3%. כתוצאה מהעלייה במדד מאי מסתכמת כעת האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור, ב-0.9% בלבד, והיא ממשיכה לכן להימצא מתחת למרכז היעד השנתי שקבעה הממשלה, העומד על 1%-3%.

   

  סעיף הדיור - שהוא הסעיף בעל המשקל הגדול ביותר בסל מדד המחירים לצרכן - עלה בחודש שעבר ב-0.3%. מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים, המודד למעשה את השינויים בחוזי שכירות חדשים שנחתמו בחודשיים האחרונים, עלה ב- 0.3% ואילו מדד שכר הדירה הכללי עלה בשיעור מתון יותר של 0.1%.

   

  לפי מדד מחירי הדירות לאפריל - שמתפרסם במקביל למדד המחירים לצרכן לחודש מאי - ירדו מחירי הדירות בישראל ב-0.1%, לאחר תשעה חודשים רצופים של עליות. סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן משקף חוזי שכירות, בעוד מדד מחירי הדירות מתבסס על מחירי הנכסים למגורים.

   

  מדד מאי לא צפוי להשפיע על החלטת הריבית לחודש יולי, שיפרסם בנק ישראל בעוד עשרה ימים - ההחלטה האחרונה בעידן סטנלי פישר. ההערכה היא שהוועדה המוניטרית של בנק ישראל תחליט בסוף החודש להשאיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 1.25%.

   

  המדיניות המוניטרית של נגידי העולם במוקד החדשות הכלכליות גם השבוע: בסוף השבוע פרסם ה"וול סטריט ג'ורנל" כתבה לפיה הפדרל ריזרב מתכוון לפרסם הודעה שתרגיע את המשקיעים ותסיים את הספקולציות בדבר צמצום רכישות האג"ח של הבנק. כתב העיתון ג'ון הילסנראת', הנחשב לקול משפיע ואמין בכל הקשור למדיניות הבנק המרכזי של ארה"ב, מדווח כי ברננקי מתכוון להמשיך בתוכנית ההרחבה הכמותית הרכישות למשך תקופה משמעותית; על פי הדיווח, הנהלת הבנק הפדרלי צפויה לדון בנושא בשבוע הבא, וההערכה היא כי ביום רביעי יפרסם היו"ר בן ברננקי הודעה ברוח זו.

   

  המסחר בשווקים הבינלאומיים נסגר בסוף השבוע במגמה מעורבת. בוול סטריט ירד דאו ג'ונס ב-0.7%, נאסד"ק ו-S&P 500 ירדו ב-0.6%. באירופה נסגר הפוטסי הבריטי ללא שינוי, הדאקס הגרמני רשם עלייה של 0.4% והקאק הצרפתי עלה ב-0.2%. קודם לכן באסיה נסגרו הבורסות המובילות בעליות שערים: הניקיי עלה ב-1.94%, בורסת שנגחאי עלתה ב-0.64% והאנג סנג טיפס ב-0.39%.

   

  קרן המטבע חותכת את תחזית הצמיחה של ארה"ב ל-2014 ומעריכה כי היא תסתכם ב-2.7% ולא ב-3% כפי שחזתה באפריל. בקרן המטבע לא משנים עם זאת את תחזית הצמיחה לשנת 2013 ומעריכים כי היא תעמוד על 1.9%.

   

  שוק האג"ח

  איגרות החוב הממשלתיות רשמו עליות חדות של מעל ל-1% על רקע מדד מאי הנמוך והאפשרות של הורדת ריבית נוספת בקרוב. אג"ח שחר ל-10 שנים קפצה ב-1.2% לתשאה של 3.7%.

   

  חברת האחזקות סקיילקס שבשליטת אילן בן־דב השלימה גיוס של 135 מיליון שקל בהנפקה פרטית של אג"ח. האג"ח נמכרו לגורמים פרטיים, כשאת הנתח הגדול ביותר רכשה חברת לפידות שבשליטת יעקב לוקסנבורג. האג"ח יישא ריבית של 9% צמוד למדד, והרוכשים קיבלו ביטחונות של מניות פרטנר בגובה של 160% מהסכום. פרטנר ירדה ב-2.3% במסחר ביום שישי בנאסד"ק.

   

  מניות במרכז

  טמפו תעשיות שבשליטת זק ז'ק בר (52.8%) קיבלה ביום חמישי האחרון הצעת רכש מלאה למניות החברה מבעלי השליטה במחיר של 33 שקל למניה - פרמייה של 25% על מחיר הסגירה של המניה - 26.4 שקלים. כמות המניות עומדת על 773,549 מניות רגילות בנות 1 שקל ע.נ כל אחת - כ-10% מהון המניות.

   

   

  מי עדן הודיעה היום כי השלימה את מכירת כל פעילות מי עדן הולנד, לקרן רואן (Rhône Capital L.L.C) ב-70 מיליון אירו לפי שווי חברה של 240 מיליון אירו (כ-1.2 מיליארד שקל). שווי החברה חושב לפי שווי כולל של החברות הנמכרות (enterprise value) בניכוי חובות של כ-170 מיליון אירו. כך שלהערכת החברה חלקה המשוער בתמורה לאחר התשלומים האמורים יהיה בין 24 ל-27 מיליון אירו. 

   

  חברת חלל תקשורת מקבוצת יורוקום שבשליטת שאול אלוביץ', הודיעה כי הושלמו התנאים המתלים בעסקת מתן שירותי לווין עמוס 4 לחברת תקשורת הפועלת ברוסיה ובמדינות השכנות. על פי ההסכם, החברה הרוסית תקבל שירותים מהלווין למשך 7 שנים תמורת 18 מיליון דולר והשתתפות ברווחים. הלווין עמוס 4 צפוי להתחיל את פעילותו המסחרית במהלך 2014.

   

  חברת הדירוג הבינלאומית מודי'ס הודיעה בסוף השבוע כי היא משנה את אופק הדירוג של ענקית התרופות הישראלית טבע מיציב לשלילי.השינוי בא בעקבות הודעת טבע כי תשלם לפייזר 1.6 מיליארד דולר ב-18 החודשים הקרובים. מודי'ס מאשרת במקביל את דירוג A3 של טבע. טבע ירדה ב-0.8% במסחר ביום שישי בבבורסה של ניו יורק.

    

  ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל מזרחי טפחות ממליצה למנות לתפקיד את אלדד פרשר. מינויו של פרשר צפוי לעלות מחר לאישור הדירקטוריון.פרשר (49), שמשמש זה כ-9 שנים כמנהל החטיבה הפיננסית של הבנק, צפוי להחליף בתפקיד את אלי יונס שהודיע לפני כחודשיים שלא יחדש את חוזהו בבנק


  פורסם לראשונה 16/06/2013 10:11

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים