שתף קטע נבחר

נתניהו לארה"ב: היזהרו מסגנונו המתון של רוחאני

בריאיון לעיתון אמריקני הזכיר נתניהו כי בעבר ניהל רוחאני מו"מ, ובמקביל קידמה איראן את תוכנית הגרעין. עוד הסביר כי תוצאות הבחירות לא משנות את שאיפתה הבסיסית של איראן לגרעין, והבהיר "יעד הטיל הוא לא אנחנו, אלא אתם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שהדרישה מאיראן להפסיק לחלוטין להעשיר אורניום אינה דרישה שלו, אלא של מועצת הביטחון. "אלו דרישות מינימליות שאיראן תסלק את כל החומרים להעשרה גרעינית, שהיא תפסיק כל פעולת העשרה ושתסגור את המתקן הגרעיני בקום. אני חושב שצריך לדרוש את זה מהם. זהו המבחן המכריע לרצינותם. אסור שנעדיף סגנון על תכנים", הצהיר נתניהו בריאיון לעיתון "וושינגטון פוסט" היום (ו').

 

חדשות נוספות ב-ynet:

 

בריאיון מקיף, שנועד לצנן את ההתלהבות בוושינגטון מהנשיא הנבחר חסן רוחאני, הבהיר ראש הממשלה: "הבחירות באיראן מבטאות אכזבה של העם האיראני מהמשטר שלו. לרוע המזל, לתוצאה הזו אין כוח לשנות את השאיפות הגרעיניות של איראן. הן ייקבעו לא על ידי הנשיא, אלא על ידי מי שנקרא המנהיג העליון, עלי חמינאי. הוא נותר מחויב להשגת מסלול לחימוש איראן בכלי נשק גרעיניים. אני חושש שהבחירות לא ישנו את זה".

 

נתניהו הסביר בריאיון שרוחאני נכלל ברשימת המועמדים באישור חמינאי. "הם פסלו מאות מועמדים והותירו שבעה. הם פסלו את רפסנג'אני ואת משאי והשאירו את רוחאני. הוא היה היועץ לביטחון לאומי במדינה ובעבר ניהל את המו"מ הגרעיני. הוא מחבר הדוקטרינה 'דבר והמשך להעשיר אורניום'. הוא כתב על זה ספר, על ניסיונו כמנהל מו"מ. הוא אמר בעצמו שעל ידי הרגעת הקהילה הבינלאומית הצליחה איראן להתקדם בעקביות בתוכנית הנשק הגרעיני שלה".

 

נתניהו הציג ציטוט ישיר של רוחאני משנת 2004: "בשעה שאנחנו מדברים עם האירופים בטהרן, אנחנו מתקינים ציוד במתקן באיספהאן". נתניהו אמר כי זהו מתקן ההמרה שבו טיפלו באורניום בצורתו הגולמית. ואז רוחאני הוסיף: "למעשה יצרנו אווירה שקטה ויכולנו להשלים את המלאכה באיספהאן".

 

נתניהו מנסה לשכנע בוושינגטון ומסביר לאמריקנים: "אנחנו לא יכולים לאפשר לאיראן לשחק את המשחק הזה. הם משחקים על זמן. הם ממשיכים להעשיר. הם מרחיבים את בסיס תוכנית הגרעין. מה שאיראן מחפשת זה לא פצצה אחת או שתיים, אלא 200 פצצות. הם בונים טיל בליסטי בין-יבשתי במקביל לתוכנית הגרעין שלהם. היעד של הטיל הבליסטי הוא לא אנחנו, אלא אתם. הם רוצים להגיע בתוך 8-6 שנים לאדמת ארה"ב. לאפשר למשטר כזה בעל שאיפות משיחיות אפוקליפטיות להחזיק ארסנל גרעיני, זה מעמיד את העולם בסכנה גדולה".

 

נתניהו נשאל אם הוא מאמין לנשיא האמריקני ברק אובמה באומרו שלא יקבל איראן גרעינית, והבהיר: "אני מאמין שזו מטרתו", אבל הוסיף: "כולנו עומדים למבחן, וחבר המושבעים עוקב אחרינו כדי לראות אם יש לנו הנחישות למנוע מזה לקרות". הוא הזהיר מהשגת נשק גרעיני על ידי מדינה אשר "מממנת טרור ב-30 מדינות ברחבי העולם".

 

בעניין היעילות של הסנקציות הסביר נתניהו שהופרכה הטענה שלפיה סנקציות קשות ילכדו את העם האיראני מאחורי מנהיגיו. הבחירות לנשיאות הוכיחו את ההיפך. "חשוב להגביר את הסנקציות ולא לרככן. הדרך אינה להציג פשרות מראש לפני שינוי רציני בתוכנית הגרעין של איראן. הסנקציות מייצרות שינוי מסוים באיראן, אבל הן לא הביאו לשינוי שאנחנו זקוקים לו".

 

לא רק איראן

נתניהו הצהיר בריאיון כי הסיבה לרצונו לקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים אינה להוריד את הלחץ הבינלאומי, אלא למנוע מדינה דו-לאומית. "אני רוצה מדינה לעם היהודי לצד מדינה לעם הפלסטיני. אני לא רוצה מדינה איראנית סמוך לגבול שלנו עם אלפי רקטות שנורות על אזרחינו. זהו איזון בין הפרדה יעילה בינינו לבין הפלסטינים והבטחה שמדינה פלסטינית לא תהיה מאחז קדמי איראני. לכן אני תומך במאמצים של מזכיר המדינה קרי".

 

נתניהו אמר שאינו יכול לומר מה יהיו תוצאות מלחמת האזרחים בסוריה והזהיר כי "ישראל תעשה את כל הנדרש להגן על עצמה מטרוריסטים ומאיומים אחרים מסוריה ומחיזבאללה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רוחאני. "דבר והמשך להעשיר"
צילום: AFP
מומלצים