שתף קטע נבחר

חברת החשמל תשמור שבת: חשמל כשר עד 2014

בחברת החשמל מנסים לפתור את בעיית החשמל הכשר, שמונעת מאלפי משפחות חרדיות להתחבר בטענה לחילול שבת. בתוכנית: גיוס יועץ טכנולוגי הלכתי, מיכון כמעט מלא של העבודות והעסקת עובדים לא יהודים. העלות: חצי מיליון שקל

המושג "כשרות" שמור בדרך כלל למזון, אך בקהילות חרדיות מסוימות הוא מתפרש גם לנושאים חיוניים נוספים כמו החיבור למקור החשמל.

 

 

מזה שנים שהאוכלוסייה בבני ברק קרועה ושסועה סביב נושא הכשרות של ייצור החשמל. קהילות שלמות מתחברות בסופי שבוע לגנרטור, כיוון שלשיטתם ייצור החשמל של חברת החשמל מחלל שבת, ומשלמות על התענוג היקר כ-120 שקל בכל סוף שבוע.

  

 

מולם ניצבים תושבים חרדים אחרים שאינם רואים בעיה הלכתית בחיבור לרשת החשמל הארצית, והם נאלצים לסבול ממטרדי הזיהום והרעש שיוצרים הגנרטורים. תושבים אלה מנסים זה תקופה ארוכה להפסיק את פעילות הגנרטורים בלב האזור המאוכלס, ומאשימים את מפעילי הגנרטורים ברצון לעשיית כסף בגיבוי הרבנים. הקרבות מתנהלים כבר שנים בבתי המשפט, ללא פתרון נראה באופק.

 

אז מאיפה יגיע הפתרון המחשמל? לא טעיתם - חברת החשמל משקיעה משאבים וכספים רבים להכשיר את החשמל. ליתר

דיוק כחצי מיליון שקל. העיקרון הוא פשוט: הנהגת הליכי אוטומציה בתחנות הכוח בשבת והשארת עובדים לא יהודים כמשקיפים על הייצור האוטומטי. הכל, כמובן, בהשגחה דתית של המכון המדעי-טכנולוגי להלכה.

 

האם העיקרון של צמצום הצורך בעובדים בשבת יחלחל גם לימי החול? אולי, אך בחברת החשמל מעדיפים להתמקד במסר כי עצם היותה חברה ממשלתית, ולא פרטית ומופרטת, מביאה אותה לפעול גם משיקולים חברתיים כדוגמת איחוי שסעים בחברה, או במילים אחרות - יישוב סכסוכים בבני ברק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים