שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  וול סטריט ננעלה בעליות; אפל מתחת ל-400 דולר

  דאו ג'ונס ו-S&P 500 עלו ב-1%, נאסד"ק טיפס ב-0.9% למרות אכזבה מנתוני הצמיחה של ארה"ב ברבעון הראשון. אפל ירדה ב-1.1%, מיקרוסופט עלתה ב-2%

  המסחר בוול סטריט ננעל היום (ד') בעליות למרות נתוני המאקרו המאכזבים שפורסמו לפני הפתיחה. החוזה על הזהב ירד היום ב-3.6% ל-1,229 דולר לאונקייה, הרמה הנמוכה מאז אוגוסט 2010 - קרוב לשפל של 3 שנים. הנפט ננעל ללא שינוי מהותי על 95 דולר לחבית. בורסות אירופה ננעלו בעליות. קאק בצרפת טיפס ב-2.1%, דאקס בגרמניה הוסיף 1.6% ופוטסי בבריטניה עלה ב-1%.

   

  מדדי המניות

  מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.02% ל-14,910.14 נקודות, מדד נאסד"ק עלה ב-0.85% ל-3,376.22 נקודות ומדד S&P 500 עלה ב-0.96% ל-1,603.26 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  שבוע בדיוק עבר מאז הודעת הנגיד האמריקאי בן ברננקי, אודות צמצום צפוי של תוכנית ההרחבה הכמותית. המשקיעים נמצאים במעקב צמוד אחר הבתטאויות של אנשי הפד, בניסיון לחזות את המועד שבו יחל הבנק האמריקאי בצמצום רכישות האג"ח - צמצום אליו התייחס ברננקי בנאומו. ביומיים האחרונים התגובה המיידית של עלייה לתשואות שיא באג"ח ממשלת ארה"ב, אך הן עדיין גבוהות יותר מהשיעור שנרשם לפני הודעת ברננקי. "התגובה בשוק האג"ח להודעת הפד משבוע שעבר היתה מוגזמת", אמר היום נשיא הפד במיניאפוליס נאראינה קוצ'רלקוטה, שהוסיף כי על הפד להבטיח הגעה ליעד אינפלציה של 2%.

   

  אתמול פורסמו בארה"ב נתוני מאקרו שעלו על הציפיות: מכירות המוצרים בני קיימא עלו ב-3.5% במאי, לעומת צפי הכלכלנים לעלייה של 3%. מכירות הבתים החדשים עלו ל-476 אלף בתים במאי - מעבר לתחזית הכלכלנים למכירות של 462 אלף בתים. מדד אמון הצרכנים עלה לרמה של 81.4 נקודות ביוני - רמתו הגבוהה מזה 5 שנים. צפי הכלכלנים עמד היה לעלייה ל-75.2 נקודות בלבד.

   

  כמו כן, מדד קייס שילר העוקב אחרי מחירי הבתים ב-20 ערים מרכזיות במדינה, הראה כי מחירי הבתים זינקו ב-2.5% באפריל לעומת מרץ. מדובר בשיעור הגבוה ביותר מאז 2000. בהשוואה לאפריל 2012, מדובר בעלייה של 12.1%, שיעור הצמיחה המהיר ביותר מאז 2006. עם זאת, מהמדד עולה כי המחירים עדיין נמוכים בהשוואה למחירים שנרשמו בשיא תקופת השגשוג ב-2006. 

   

  רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות במזרחי טפחות, אומר כי מדובר בחדשות טובות מאד לכלכלה האמריקאית. "לכאורה, ההשלכה של נתונים כה איכותיים ומפתיעים על שוק איגרות החוב ברורה - המשך עלייה של תשואות הפדיון, הגורמת נזקים למחזיקיהן, בפרט אלו עם איגרות החוב לתקופות פדיון בינוניות וארוכות", אומר מנחם ומוסיף: "אין צורך במדיניות מוניטארית מרחיבה כל כך, כמו זו הננקטת בארצות הברית היום, ולכן די בטוח שעוד הקיץ תחל אסטרטגיית היציאה של הבנק המרכזי של ארה"ב (ה-Fed) – צמצום עקבי של רכישת איגרות החוב, עד הפסקתן המוחלטת בתוך שנה".

   

  "אם החדשות הטובות ימשיכו להפתיע ולזרום מחלקים גדולים ורחבים של הכלכלה האמריקאית, ישתכנעו גם המשקיעים, כי המגזר העסקי אכן יכול לתפקד ללא הזרמות מאסיביות של נזילות; הבנקים ייאותו להעמיד חלק גדול יותר ממקורותיהם כאשראי למשקי הבית והחברות, אווירת הביטחון תשתפר עוד יותר וכל אלו יקזזו את החשש מהורדת הפרופיל של ה-Fed", פירט מנחם. 

   

  דויטשה בנק חתך אתמול את התחזית לזהב בטווח הקרוב והרחוק. הבנק הוריד ב-6.7% את מחיר היעד ל-1,431 דולר לאונקייה בסוף 2013. ברבעון השלישי צופה הבנק כי הזהב יירד ל-1,350 דולר - 10% מתחת לתחזית הקודמת. לשנת 2014 הבנק הוריד את התחזית ב-10.8% ל-1,338 דולר לאונקייה. את התחזית למתכת מסוג כסף הוריד הבנק ב-9.9% ל-24.1 דולר בסוף 2013.

   

  מאקרו

  אכזבה מהעדכון הסופי של התמ"ג בארה"ב לרבעון הראשון: לאחר שהנתונים המוקדמים הצביעו על עלייה של 2.4%, הנתון הסופי הוא של 1.8% בלבד. הגורם העיקרי לעדכון כלפי מטה הוא צמצום בנתוני ההוצאה על שירותים וחולשה בתחום ההשקעות עסקיות.

   

  הצריכה הפרטית, המהווה 70% מהכלכלה, עלתה לפי הנתונים האחרונים ב-2.6% ברבעון הראשון ואילו בתחילה העריכו כי התרחבה ב-3.4%. תחזיות האנליסטים ציפו כי הכלכלה התרחבה בשיעור של 2.4%.

   

  מניות במרכז

  חברות הטכנולוגיה אורקל ומיקרוסופט (עלתה ב-2%) חתמו על הסכם לשיתוף פעולה שמהווה את אחת הבריתות העסקיות הגדולות בעולם הטכנולוגיה בשנים האחרונות. ההסכם, שנחתם אתמול יהפוך את החברות האויבות לחברות הכי טובות. במסגרת שיתוף הפעולה סוכם כי המוצרים של אורקל יעברו התאמה להפעלה בסביבות הענן והשרתים של מיקרוסופט. המשקיעים יעקבו השבוע אחר מיקרוסופט, עם פתיחת כנס המפתחים של החברה ביום רביעי.

   

  חברת המחקר גרטנר טוענת כי ההתלהבות המוגזמת של מיקרוסופט ושותפיה העסקיים ממערכת ההפעלה החדשה, ווינדוס 8, פגעה קשות במכירות מחשבי ה-PC בחודשים האחרונים. גרטנר צופה כי מיקרוסופט תגרור את השוק לירידה של 10.6% ב-2012 לעומת אשתקד.

   

  בתוך כך מורגן סטנלי העלה היום את מחיר היעד שלו למניית מיקרוסופט ל-40 דולר מ-36 דולר.

   

  נציבות הסחר הפדרלית של ארצות הברית (ה-FTC) הורתה לגוגל לסמן טוב יותר את המודעות שמופיעות בתוצאות החיפוש שלה, בהשוואה לתוצאות שאותן המשתמש ביקש לקבל. ב-FTC מודאגים במיוחד מהאפשרות שבחיפוש בסמארטפון, יהיה קשה יותר להפריד בין מודעות ובין תוצאות חיפוש אמיתיות. בנוסף לגוגל, קיבלו 24 חברות נוספות את דרישת הנציבות.

   

  בעקבות החלטה של בית המשפט העליון לדחות בקשת ערעור בתביעת פטנטים של חברת Mirror Worlds נגד אפל (ירדה ב-1.1%), לא תשלם החברה פיצויים בהיקף מאות מליוני דולרים שנקבעו בערכאה נמוכה יותר. הדחיה פורסמה אתמול ע"י בית הדין, כחלק משורה ארוכה של החלטות לדחיית ערעורים, ללא דברי הסבר.

   

  ישראליות במרכז

  חברת הביומד פלוריסטם חתמה על הסכם לשותפות אסטרטגית בדרום קוריאה עם חברת הביוטק הקוריאנית צ'אה (Cha Bio&Diostech). במסגרת תנאי ההסכם, תבצע צ'אה ותממן באופן בלעדי מספר ניסויים קליניים (פאזה שניה ושלישית) בתאי PLX-PAD של פלוריסטם, תחת פיקוח של מנהל המזון והתרופות בקוריאה. אחר קבלת אישור רגולטורי ראשון מהרשויות בקוריא, ייסדו פלוריסטם וצ'אה מיזם בבעלות משותפת למטרת הפצת המוצר בדרום קוריאה.

   

  חברת נובה, ספקית של פתרונות מטרולוגיה עבור בקרת תהליכים בשוק המוליכים למחצה, קיבלה הזמנה משמעותית מיצרנית זכרונות מובילה עבור רשיונות תוכנת המידול NovaMARS. פתרון התוכנה יוטמע במערכות מטרולוגיה קיימות וחדשות, ומהווה שלב ראשון בתהליך רב שלבי בו ישודרג צי כלים נרחב ברשיונות תוכנת תלת מימד. חשיבות העסקה בעיקר בשני היבטים: עלייה במחיר של מוצרים חדשים שיירכשו לטכנולוגיות המתקדמות בשוק הזכרונות ושדרוג המכשירים שכבר קיימים בשטח - פוטנציאל גדול של עשרות רבות של רשיונות שימומש לאורך זמן.

   

  סקיילקס מתקדמת שלב נוסף בתוכנית הארגון מחדש של חובותיה - כלל מחזיקי האג"ח של החברה אישרו היוםאת השלב השני בתוכנית: סקיילקס ביקשה אישור מהמחזיקים להחלפת השיעבוד שניתן למחזיקי סדרה ג' על מניות פרטנר בפיקדון בנקאי. אישור זה נדרש על מנת להעביר את השיעבוד למחזיקי סדרת האג"ח הפרטית החדשה שהנפיקה החברה בשבוע שעבר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים