שתף קטע נבחר

4 מוסדות ישראליים בין 100 האוני' הטובות בעולם

על פי דירוג אוניברסיטאות עולמי, שפרסם מכון מחקר סעודי בשם CWUR, האוני' העברית, אוני' תל-אביב, הטכניון ומכון וייצמן נמצאים ברשימת 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם. שלא במפתיע הרווארד וסטנפורד האמריקניים קטפו את הבכורה

בשורות טובות למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל: על פי דירוג אוניברסיטאות עולמי שפורסם הבוקר (ב'), ארבעה מוסדות אקדמיים כחול-לבן התברגו ברשימת מאה האוניברסיטאות הטובות בעולם.

 

 

מדובר בדירוג שפרסם מכון מחקר סעודי בשם CWUR, שהעניק ציונים למוסדות על פי שבעה מדדים לרבות מספר איכות חברי הסגל, פרסומים בכתבי עת בינלאומיים בעלי שם, מספר המחקרים המופיעים בכתבי עת משפיעים, מספר המאמרים שצוטטו במידה הרבה ביותר, מספר הפטנטים הבינלאומיים שהוגשו, תעסוקת הבוגרים ואיכות החינוך. כל מוסד קיבל ציון בכל אחת מהקטגוריות הנ"ל וציון משוקלל שקבע את הדירוג הסופי.

 

בין המוסדות הישראליים שהתברגו לרשימה ניתן למצוא את האוניברסיטה העברית בירושלים שנמצאת במקום ה-21 עם ציון כולל של 59.98, מכון וייצמן במקום ה-33 וציון של 54.34, אוניברסיטת תל-אביב במקום ה-57 עם ציון של 48.72 כשלא הרחק במקום ה-66 ממוקם הטכניון עם 47.45.

 

את המקומות הראשונים ברשימה תפסו, שלא במפתיע, המוסדות האמריקניים - הרווארד, סטנפורד והמכון הטכנולוגי במסצו'סטס (MIT) ואוקספורד וקיימברידג' הבריטיים. עוד הגיעו לעשירייה הפותחת, אוניברסיטת קולומביה שבניו-יורק, והמוסדות האמריקניים ברקלי, פרינסטון, אוניברסיטת שיקגו וייל.

 

לא מסתמכים על נתונים המוסדות עצמם

רוב המוסדות שמופיעים ברשימת ממוקמים בארצות-הברית (57), כשהרחק מאחור נמצאות אנגליה ויפן עם 6 מוסדות כל אחת, צרפת עם 5 וקנדה, ישראל ושוויץ עם 4 כל אחת. לאיטליה, הולנד, נורבגיה ורוסיה יש נציגות בודדת ברשימת מאה האוניברסיטאות המובילות על פי דירוג זה.

 

אולם, עם כל הכבוד לדירוג זה, כיום ישנם 2 דירוגים מרכזיים לעולם האקדמי: הדירוג האקדמי של אוניברסיטאות בעולם או דירוג שאנגחאי והדירוג המתפרסם על ידי הירחון Times Higher Education בלונדון. לטענת מרכז הדירוג האוניברסיטאות העולמי (CWUR) שפרסם הבוקר את רשימת מאה האוניברסיטאות המובילות בעולם, אין הם מסתמכים על סקרים ונתונים של האוניברסיטאות עצמן, ובכך ייחודם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רון פלד
האוניברסיטה העברית
צילום: רון פלד
מומלצים