שתף קטע נבחר

החייל שהותקף: "חרדים זרקו עליי שקיות זבל"

הוא נחלץ מחרדים שתקפו אותו במאה שערים וסיפר לאמו את שעבר עליו: "ילדים קיללו אותי וקראו לי חרד"ק. הסתגרתי במשרד עם בן דודי, חרדים הקיפו אותנו וזרקו שקיות זבל. אז הגיעו היס"מניקים". אמו: "הוא לא יסתובב שם שוב במדים"

"אם רק היו יודעים שהוא הלך ללמוד תורה, אני לא בטוחה שהיו תוקפים אותו ככה. לכולנו נעשה נזק". כך סיפרה ל-ynet ד', אמו של החייל החרדי שהותקף אמש (יום ג') במאה שערים בירושלים, לשם הגיע במדי צה"ל. הוא סיפר לה את שעבר עליו אמש: "ילדים קיללו אותי וקראו לי חרד"ק. חרדים הקיפו אותי וזרקו עליי שקיות זבל. אז הגיעו היס"מניקים וחילצו אותנו".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מצה"ל להיי-טק: חרדים בנו את "טירת האגם"

ביום שאחרי: אף חייל לא הותקף. ספין של צה"ל

 

"הבן שלי מרגיש מותש, הוא לא עשה כלום. הוא אמנם לא נפגע פיזית, אבל זו הייתה חוויה לא פשוטה", אמרה האם. "הוא בטראומה. מבחינתי, אחים שלו הם אלה שתקפו אותו. הם צריכים להירקב בכלא". 

 

החייל הותקף בידי עשרות חרדים ברחוב גמזו בירושלים. הוא נמלט למבנה והזעיק את המשטרה. שוטרים חילצו אותו ללא פגע ופינו אותו לתחנת המשטרה, ושם מסר עדות והגיש תלונה. חרדים יידו אבנים, ולאחר זמן מה המשטרה פיזרה את התוקפים. כוחות משטרה גדולים בסיוע פרשים הוזעקו למקום ולפי המשטרה, החרדים השליכו גם שקיות מים. במהלך העימותים נעצרו ארבעה חרדים.

 

 

עוד אמרה ד': "אחרי שקראתי מה קרה, נורא פחדתי על הבן שלי. זה לא דבר פשוט, צריך להתייחס לזה בחומרה ולהעניש אותם. חשוב שזה לא יחזור על עצמו", אמרה האם. היא הגדירה את בני ביתה כמשפחה מסורתית, אך סיפרה: "הבן שלי כבר חמש שנים חרדי. הוא נוהג לבקר הרבה את דוד שלו, ואצלו הוא הלך ללמוד תורה".

 

היא סיפרה כי בנה למד בבית ספר חילוני והיה תלמיד מצטיין. לפני כחמש שנים הפך לחרדי, ולמד בישיבה בירושלים. "אמרנו לו מראש שגיוס לצה"ל זה חובה כי צריך לתרום למדינה, והוא הבין את זה מתוך כיבוד אב ואם למרות שהיה חרדי. הוא התגייס לצה"ל ושירת ביחידת החילוץ של פיקוד העורף".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מאה שערים לאחר התקיפה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מאה שערים לאחר התקיפה(צילום: גיל יוחנן)
 

על התקיפה נודע לה בשיחת טלפון שקיבלה מכתב חרדי. "לא ידעתי כלום, מיד נכנסתי לאינטרנט ולפי מה שראיתי הבנתי שהבן שלי הותקף שם. הייתי בלחץ, התחלתי לבכות".

 

האם ניסתה ליצור קשר עם בנה בטלפון, אך ללא הועיל. רק לאחר זמן רב הוא השיב לבקשתה בהודעה כתובה: "אני בסדר, אני נמצא בחקירה". בהמשך סיפר כי קיבל "אפטר" כדי ללמוד תורה והלך לבית דודו. משם הלך עם בן דודו למשרדו של הדוד. "בדרך עברנו באזור של חרדים קיצוניים. היו שם ילדים שהתחילו לקלל וקראו לי חרד"ק", סיפר לאמו. "הצלחנו להיכנס לתוך המשרד ואז התחילו להקיף את המשרד עוד חרדים. הם התחילו לזרוק עליי שקיות זבל. אחרי שהסתגרנו במשרד, בן המשפחה התקשר למשטרה ואז הגיעו היס"מניקים וחילצו אותנו. החרדים תקפו את המשטרה בגלל שנכנסנו לטריטוריה שלהם".

 

"מה היה קורה אם הייתה תקיפה בנגב או בגליל?"

האם אמרה שבנה העיד כי האירוע עשוי היה להסתיים בצורה שקטה יותר אם הם היו מחכים קצת עד שתתחיל התפילה, ואז היו יוצאים משם ללא מדים, בלבוש אזרחי. כך לא היו מזהים אותו. בנה סיפר לה כי לא חש סכנה או פחד.

 

"הבן שלי ימשיך להגיע לירושלים לאותו מקום, כי שם משפחתו גרה, אבל הוא לא יסתובב שם יותר לבוש מדים", אמרה ד', והעידה כי גם היא וגם בנה עדיין בהלם ממה שאירע. עם זאת, היא ביקשה להבהיר כי ברור לה שתוקפי בנה מהווים רק קבוצה קיצונית בקרב החרדים. "אסור לעשות הכללות ולהאשים את כולם. יש חרדים רבים שמתגייסים לצבא", לדבריה.

 

דובר צה"ל תת אלוף יואב מרדכי קרא לראשי הציבור החרדי "להוקיע באופן ברור וחד משמעי את ההתנכלות לחיילים חרדים". לדבריו, "אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם חיילים היו מותקפים על ידי ישראלים שאינם יהודים בנגב או בגליל. במקרה הזה הדיון הציבורי בטח היה נוקשה יותר והיינו במקום אחר. זה חמור ביותר שחייל צה"ל במדינה יהודית מבקש לחזור הביתה ללא מדים בגלל המקרים האלה".

 

עם זאת הדגיש דובר צה"ל: "רוב הציבור החרדי מקבל את החיילים החרדים בצורה טובה והם משתלבים היטב גם בשוק התעסוקה. לכן צריך לגנות ולפעול נגד אותו מיעוט. הקמנו באכ"א מרכז פניות מיוחד לחיילים החרדים לדווח על מקרים כאלה". מרדכי ציין כי על פי חוק הגיוס החדש, בנוסף ל-3,000 חיילים חרדים שכבר משרתים, בשנה הקרובה צה"ל אמור לקלוט 2,400 נוספים בתנאי שירות מתאימים. 

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל פינדר חדשות 24
מאה שערים אמש
צילום: אריאל פינדר חדשות 24
אמו של החייל
מומלצים