שתף קטע נבחר

מצה"ל להיי-טק: חרדים בנו את "טירת האגם"

מערכת לוחמה אלקטרונית שעל פיתוחה עמלו חיילים חרדים מהווה מקור גאווה עבורם. א' (29) שהשתחרר לאחרונה "מאמין שעוד חרדים יכולים להתגייס", ומודה על ההזדמנות "לתת לא רק לצה"ל ולעם ישראל, אלא גם למגזר שממנו אני בא כפורץ דרך"

במקביל לאישור חוק גיוס החרדים החדש על ידי הממשלה, החיילים החרדים שמשרתים כבר בצבא רושמים הרחק מאור הזרקורים הישגים חסרי תקדים: באגף התקשוב שבצבא סיימו בחודשים האחרונים לפתח מערכת לוחמה אלקטרונית מתקדמת ומסווגת, שמשפרת מאוד את היכולות המבצעיות בגזרות הלחימה בגבול הצפון ועזה. המערכת הסודית נותנת מענה מבצעי לחסר שהיה עד כה לצבא בשגרת הבט"ש ובמלחמה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

וינשטיין: דחיית שירות לחרדים לגיל 21 לא שוויונית

צה"ל: מתנכלים לחרדים במדים כמו "דר שטירמר"

 

מי שגרפו בין היתר את המחמאות על ההצלחה מבכירי המערך בצבא הם החיילים שעומדים מאחורי הפיתוח - מפתחי תוכנה חרדים ממסלול שח"ר (שילוב חרדים), שהצליחו בתום חודשים ארוכים להעמיד את המערכת החדשנית ולהוכיח את יעילותה. "יכולנו להוציא את המשימה הזו לחברה אזרחית שמומחית בתחום, אבל העדפנו להשאיר אותה בצבא ולאפשר לצוות שהכיל את החיילים החרדים לפתח את המערכת", סיפר ל-ynet גורם בכיר באגף התקשוב. "הם הצליחו בכך ואף זכו לאותו הוקרה. מעבר לכך, הצלחתם בתוך צה"ל חסכה מוצר שעלותו בחוץ נאמדת במיליוני שקלים".

 

ע', אחד הבוגרים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ע', אחד הבוגרים(צילום: דובר צה"ל)

 

בצוות פיתוח מערכת "טירת האגם", שבאמצעותה הפיקוד העליון מנהל את המערכה והיא אף משרתת באופן אישי את הרמטכ"ל ואת צמרת צה"ל, בלטו כמה חיילים חרדים. אחד מהם הוא א', בן 29 מפתח תקווה, נשוי ואב לילד, שביקש להישאר עלום שם מחשש שיתנכלו לו. בתום שירות של 4 שנים וחצי, שנתיים וחצי מהן בקבע, הוא השתחרר לאחרונה. כתוכניתן עם ניסיון צבאי הוא מתראיין בימים אלו בחברות ההיי-טק המובילות, ומתלבט בין הצעות העבודה שקיבל.

 

את בוגרי יחידת התקשוב המובחרת לוט"ם נוטות חברות ההיי-טק לחטוף עם שחרורם. "את העבודה שאקבל אשלב עם לימודי תורה בשעות הערב", סיפר א'. "בצבא התחלתי בצוות פיתוח האפליקציה, והמשכתי לתפקיד תכנות בצוות תשתית. במערכת דומה באזרחות, אם יש תקלות אז דוחים את העבודה. בצבא יש דד ליין, ונשארנו שעות ארוכות גם במשך חצי שנה ברציפות כדי לעמוד במשימות. זכינו לפרסי הצטיינות על המערכת, והסיפוק הגדול הגיע מהתגובות שקיבלנו מהפיקוד העליון בצבא, שרק רוצה שנוסיף עוד ועוד למערכת".

 

שגרה: חיילים חרדים באוטובוס

א' הודה: "זה סיפוק עצום וגאווה גדולה. בהתחלה, בתקופה שבה גרתי במעוז חרדי בירושלים, היה לי קשה ללכת עם מדים, אבל היום המצב הפוך. לחרדי צעיר שמתלבט ומתעניין אני אומר שההחלטה היא אישית, אבל לי הצבא נתן הרבה דברים טובים, הכניס אותי לשוק התעסוקה, ולכן אני מאמין שעוד חרדים יכולים להתגייס. חשתי שאני יכול לתת לא רק לצה"ל ולעם ישראל, אלא גם למגזר שממנו אני בא כפורץ דרך".

 

פשקוויל נגד גיוס חרדים. "זה כבר לא ככה" ()
פשקוויל נגד גיוס חרדים. "זה כבר לא ככה"
 

 

את קמפיין החרד"קים נגד החיילים החרדים הוא מכנה "פוליטיקה פנים חרדית, מגעיל נורא". חברו ליחידה, סמ"ר ע', בוגר כוללים וישיבות, לוקח חלק בפיתוח התוכנה במעברים ביו"ש, שמאפשר זיהוי מהיר ויעיל של פלסטינים באמצעות בדיקה ביומטרית. "כך אנו יודעים מהר מול גורמים ביטחוניים אם אותו פלסטיני רשאי להיכנס לישראל או לא. יש הרבה פחות עיכובים וכך זה גם מונע הפרות סדר שיכולות לפגוע בחיילים במחסום", מתגאה ע'.

 

"רוב הפועלים הפלסטינים רוצים לבוא ולהתפרנס, ותפקידנו לדאוג שהמערכת תמשיך לפעול בעשרות עמדות ללא תקלות". על השינויים במגזר החרדי בכל הקשור לחיילים החרדים הוא אמר: "אין כבר מצב שאני נוסע באוטובוס ולא פוגש חייל חרדי כמוני. כל זמן שאתה שומר על אורח החיים החרדי, אין סיבה שלא יתייחסו אליך בהתאם. כחרדי אני מאמין שמי שלומד כל היום תורה, צריך להישאר בישיבה, ולמי שלא, יש הזדמנות לשרת את המדינה ולקבל תעסוקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
"הסיפוק גדול". א' עובר מהצה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים