שתף קטע נבחר

לראשונה: גידול בגודל כדור טניס הוצא ע"י רובוט

קשישה מאיזור הצפון שחששה מניתוח וחיה עם גידול מוחי ענק במשך 20 שנה, קיבלה חיים חדשים לאחר שבהליך חדשני הוצא הגידול מראשה באמצעות רובוט ה"דה וינצ'י" שהופעל על ידי פרופ' זיו גיל שאמר: "הרובוט הוא הידיים של המנתח"

פלאי הטכנולוגיה: לפני כשבועיים, עברה בת 70 מאזור הצפון ניתוח ראשון מסוגו בארץ ומהראשונים בעולם, להסרה של גידול מראשה - בעזרת רובוט ה"דה וינצ'י". הניתוח בוצע כולו דרך הפה, ללא צורך בביצוע חתכים בפנים וניסור הגולגולת.

 

 

במשך שני עשורים חיה ש', בת 70 מאיזור הצפון, עם גידול ענק בגודל כדור טניס במוחה. הגידול, שמוקם בין בסיס הגולגולת ללסת, קרוב לעין ולעורק הראשי המוליך למוח, התפתח לאורך השנים וגדל באיטיות.

  

הרובוטים בשירות הרפואה

 

לבסוף הגיע הגידול לממדים של אגס והיה כל כך גדול עד שגרם לה לחנק, להפרעות אכילה, לכאבים, ואפילו לסיכון חייה. הניתוח המקובל לכריתת גידול מסוג זה, מצריך חתכים בצוואר ובפנים וניסור הלסת. הוא גם כרוך באשפוז ארוך ובפגיעה לא פשוטה באיכות החיים.

  

ש' שפחדה מהניתוח, קיבלה הזדמנות חד פעמית. בבית החולים רמב"ם הציעו לה להוציא את הגידול בניתוח זעיר פולשני בעזרת הרובוט.

 

פרופ' איל זיו עם רובוא ה"דה וינצ'י". "הרובוט הוא הידיים של המנתח" (צילום: יונתן בלום) (צילום: יונתן בלום)
פרופ' איל זיו עם רובוא ה"דה וינצ'י". "הרובוט הוא הידיים של המנתח"(צילום: יונתן בלום)

 

"הרובוט הוא הידיים של המנתח"

בניתוח שנמשך 4 וחצי שעות, החדירו הרופאים, פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אא"ג ניתוחי ראש צוואר ברמב"ם וד"ר יקי כהן, מנהל מכון הקול והבליעה בביה"ח, שתי זרועות דקות בעובי 4 מ"מ כל אחת, לתוך הפה של החולה.

 

כשהם נעזרים במצלמה תלת ממדית מזערית הצליחו הרופאים לבצע כריתה מלאה ומדויקת של הגידול שהוסר בשלמות, ללא פגיעה בעצבים או כלי דם שהיו בקרבת הגידול. כעבור 48 שעות לאחר הניתוח, החולה כבר החלה לשתות ולדבר בחופשיות ולא הזדקקה לטיפולים נוספים.

  

ניתוחים בעזרת רובוט מבוצעים באופן רוטיני על ידי רופאים לטיפול בגידולים ממאירים ושפירים של הראש והצוואר. הרובוט מסייע בביצוע ניתוח מדויק, תוך כדי עבודה בחללים מצומצמים, אשר מתאפשרת רק באמצעות ציוד מיוחד שפותח לצורך כך. בניתוח מסוג זה, הכירורג יושב בתוך קונסולה הממוקמת בקצה השני של החדר ובעזרתה מנחה את הרובוט לתוך ראשה של החולה.  

  

"במשך שנים רבות, האישה הזו גידלה גוש שסיכן את חייה, כי חששה מהניתוח", מסביר פרופ' גיל, "היא הסכימה להתמודד עם הבעיה, רק אחרי שהטכנולוגיה הבשילה לעשות את הניתוח בדרכים מודרניות.

 

"הרובוט הוא הידיים של המנתח. אך מכיוון שהן קטנות יותר, המנתח יכול להיעזר בו, כדי להוציא גידול בגודל אגס מהראש, דרך הפה. הידיים של המנתח פשוט לא נכנסות דרך הפה, ולכן עד היום רוב הניתוחים מבוצעים תוך פתיחת הלסתות והצוואר".

 

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  באדיבות דוברות ביה"ח רב"ם
הגידול שהוצא מראשה של האישה
צילום: באדיבות דוברות ביה"ח רב"ם
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים