שתף קטע נבחר

הרב הראשי לתלמידי הישיבות: אל תצפו בטלוויזיה בפיצוציות

בשיחה עם תלמידי ישיבות, אמר הרב הראשי, דוד לאו, כי הוא מתקשה להגן על עמדת "תורתם אמונתם", בעוד צעירים חרדים ממלאים את הטרמפיאדות וצופים במשחקי כדורסל בפיצוציות: מה זה משנה לכם אם הכושים שמשלמים להם בתל אביב מנצחים את הכושים שמשלמים להם ביוון?

הרב הראשי החדש, דוד לאו, קורא לתלמידי הישיבות להסתגר כמה שיותר בבתי המדרש ולא להיראות בציבור כשהם בטלים מלימוד תורה, זאת כדי שלא ליצור מראית עין כאילו הדרישה לפוטרם מגיוס לצבא אינה מוצדקת.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בשיחה עם צעירים חרדים במחנה הקיץ של ישיבת "בית מתתיהו", שהוא מבוגריה, אמר הרב לאו כי הוא מתקשה להגן על העמדה הגורסת כי "תורתם אומנותם" בשעה שחלקם נמצאים מחוץ לישיבות, או חמור מכך – במקומות בילוי שאינם ראויים עבורם, ובכך למעשה הם מעניקים פתחון פה למתנגדיהם. הקלטה מדבריו פורסמה במוקד ה"נייעס" (חדשות) הטלפוני "קו החשיפות".

 

"על זה באמת אין לי תשובה"

כדוגמה ציין הרב תחביב מוכר של תלמידי ישיבות – צפייה במשחקי היורוליג של מכבי תל-אביב בכדורסל במקומות ציבוריים, וסיפר כי כאשר הוא נדרש, כחרדי, לתת הסברים בנושא - "על זה באמת אין לי תשובה".

 

"יש ערבי חמישי מסוימים בחורף שבהם יש סיבה מסוימת, מעיר הולדתי תל אביב, שגורמת שבקיוסקים שיש בהם איזשהו מסך עם צבעים עליו, משום מה רוב הצופים מסביב זה ציבור שחלקם עם כובע וחליפה וחלקם רק עם חולצה, אבל אצל רובם הציציות בחוץ והכיפה שחורה", אמר הרב הראשי.

 

"אפילו המשגיחים שלי (משגיחי הכשרות, שזוהי עבודתם – ק"נ) מתביישים להיכנס לשם בשעות הללו", הוכיח את תלמידי הישיבות, והוסיף בבדיחות כי התחביב עצמו אינו מובן לו: "מאי נפקא מינה (מה זה משנה לכם) אם הכושים שמשלמים להם בתל אביב מנצחים את הכושים שמשלמים להם ביוון?".

 

"אתם לא יודעים איך זה נראה בציבור"

הרב לאו העיר למשתתפי המחנה על כך שצמתים רבים, כמו שילת – שבו הכניסה הצפונית לעירו מודיעין,

עמוסים כמעט במשך כל היום – כולל בזמן סדר הלימוד בישיבות - בצעירים חרדים הממתינים לטרמפ, עד ש"אין מכונית שיכולה לעצור שם".

 

"כמה פעמים אני יכול לומר שהם הולכים לשמוע 'חבורה' (שיעור תורה)? נו, באמת", אמר, "אנחנו צריכים להיזהר. אני לא מדבר כרגע מצד האיסור, אני מדבר מצד זה שחס ושלום - תראו איך זה נראה. אנחנו נמצאים בתקופה קשה ואתם לא יודעים איך זה נראה בציבור".

 

הרב הראשי החדש סיים את דבריו כשטען כי אם תלמידי הישיבות לא ייראו מחוץ לבתי המדרש בהזדמנויות כאלה, אלא יפגינו גם כלפי חוץ כי לימוד התורה ממלא את כל חייהם, אזי "רוב השאלות (של מתנגדיהם) לא יהיו מעשיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"אנחנו נמצאים בתקופה קשה ואתם לא יודעים איך זה נראה בציבור". הרב הראשי דוד לאו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים