שתף קטע נבחר

אחרי האתרים החרדים - קווי הנייעס על הכוונת

לאחר שהוביל את המאבק נגד האתרים, מנסה הרב קארפ ממודיעין עלית לגייס את הרבנים החרדים להוציא קול קורא נגד קווי החדשות הסלולריים. ומדוע הרב אלישיב לא חותם ואיך מגיבים בקווי הנייעס?

לאחר ההצלחה החלקית בהחרמת אתרי האינטרנט החרדים, כעת מסתמן מגיע תורם של קווי החדשות הסלולריים המכונים במגזר 'קווי הנייעס'.

 

מי שעומד מאחורי המאבק הוא הרב משה מרדכי קארפ, מרבני העיר מודיעין עלית, שגם הוביל את המאבק נגד האתרים החרדים. בין הטענות שהעלו בימים האחרונים מובילי המאבק בקווי החדשות החרדים, היו סיבות הכרוכות בבזבוז כסף הכרוך בהאזנה לקווים הללו, ביטול תורה, העלאת תכנים שלעיתים יוצאים נגד דעתם של 'גדולי ישראל' והפיכת חברי הכנסת ונציגי הציבור לדמויות לחיקוי במגזר החרדי.

 

בשבועות האחרונים הסתובב קארפ בבתיהם של בכירי הרבנים החרדים במטרה להביא את חתימתם ל'קול קורא' שהיה אמור להתפרסם ביום שישי האחרון בעיתון 'יתד נאמן'.

 

הרב אלישיב לא חותם

אלא של-ynet נודע כי מי שלא חתם על הקול קורא ובכך עיכב את פרסומו היה מנהיג הפלג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב, למרות ששניים מבכירי הרבנים הליטאיים כבר חתמו: הרב מיכל יהודה לפקוביץ והרב אהרן לייב אהרן שטיינמן. בביתו של הרב אלישיב אמרו בתגובה כי הרב כלל לא התבקש לחתום על כך, אולם דעתו היא כי לא ראוי שבן תורה יאזין ל'קווי הנייעס' הללו.

 

על פי התכנון המקורי בנוסף לחתימה של שני הרבנים הללו היו אמורים להצטרף לחתימות עוד 40 ראשי ישיבות ליטאיות ובכך להפוך את המאבק לאפקטיבי יותר, אולם לבסוף זה לא יצא לפועל. בסביבתו של הרב שטיינמן אמרו ל-ynet כי "הדרך להשגתם (החתימות) הייתה במרמה".

 

בינתיים נדחה הקול קורא שהיה אמור להתפרסם ביום שישי האחרון ב'יתד נאמן', ובמקומו הופיעה ידיעה בה צוטט הרב שטיינמן כאומר כי ההאזנה לקווי החדשות החרדים מביאה להידרדות בתורה ויראת שמיים.

 

"נמשיך לפעול בהוראת הרבנים"

מנהלי 'קווי הנייעס' המובילים במגזר החרדי מגיבים באופן רשמי כי הם מתייעצים עם רבנים, ויישמעו לבקשות הרבנים, אולם שלא לציטוט ניתן להבין מהם כי ימשיכו לעבוד גם אם יצא הקול קורא. לדברי יעקב ביכלר, מנכ"ל הקול החרדי:"אנחנו נמשיך לפעול כפי שעשינו עד היום מה שרבותינו יורו לנו".

 

לדברי מנהל 'הכל בקול' בנימין מחלב, "התכנים המשודרים בקו הינם על לפי קריטריונים שהוסכם עליהם

לא מכבר עם רבנים שהתירו את המותר, ואסרו את האסור".

 

יענקי קצבורג מנהל 'קול הציבור' אומר כי "אם ייכתב שאסור לשדר ואסור להקשיב, אז אין טעם להמשיך כי לא יהיו מרואיינים".

 

אלא שיש מי שלא מתרגש מכך, וכבר בימים הקרובים אמור להתחיל לפעול קו חדשות סלולארי נוסף במגזר החרדי. אחד ממנהלי הקווים מסביר כי בניגוד לאתרי האינטרנט שם הצליחו מובילי המאבק לפגוע במשרד הפרסום דבר שבקווים הללו לא קיים מאחר והרווח שלהם הוא מהדקות המאוזנות בקו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלישיב
אילוסטרציה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים