שתף קטע נבחר

אושר: שיפור בשכר ובתנאי 70 אלף עובדי קבלן

חברי הכנסת אישרו בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק שנועדה לשפר את התנאים של אלפי עובדי קבלן המועסקים בשמירה וניקיון בגופים הציבוריים. העובדים יקבלו העלאה בשכר למינימום 4,500 שקל בחודש, הפרשות לפנסיה, קרן השתלמות, דמי הבראה, סבסוד ארוחות ושי לחג

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק, שנועדה לשפר את תנאי העבודה של עובדי קבלן המועסקים בשמירה וניקיון בגופים הציבוריים. הצעת החוק עברה בתמיכת 48 ח"כים וללא מתנגדים.

 

 

על פי החוק, כ-70 אלף עובדי שמירה וניקיון יזכו להעלאה בשכרם למינימום של 4,500 שקל בחודש, הפרשות לפנסיה, קרן השתלמות, דמי הבראה, סבסוד ארוחות, שי לחג ועוד. בנוסף, תנאי השכר והעבודה של עובדי הקבלן יהיו צמודים להסכמי השכר הקיבוציים שייחתמו עם העובדים הקבועים במגזר הציבורי.

 

עוד נקבע, תקופת מעבר של 75 יום מקבלתו במליאה עד כניסתו לתוקף בפועל. תקופת המעבר נקבעה במטרה לאפשר לצדדים לחוזי העסקת עובדי הקבלן, זמן להיערך ליישום החוק החדש. זה כולל גם מתן אפשרות לקבלני כוח האדם, לבטל את החוזה מטעמים הקשורים לתחולת הוראות החוק החדש. 

 

קבלנים ומזמיני שירות שייפרו את החוק יהיו חשופים לקנס של עד 35 אלף שקל לכל הפרה. גם על מזמיני השירותים של עובדי הקבלן מקרב האחראים לגיוס העובדים במגזר הציבורי, ניתן יהיה להטיל עיצומים כספיים על הפרת החוק.

 

זמן היערכות

מדובר בהצעת חוק ממשלתית, המעגנת את ההסכם שחתם שר האוצר יאיר לפיד עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני לאחר הבחירות, בדצמבר 2012, ושקבע שיפור של תנאי ההעסקה של עובדי קבלני שירות בתחום השמירה והניקיון, המועסקים במסגרת התקשרויות עם המדינה.

ההצעה הוכנה בוועדת העבודה והרווחה ואושרה אתמול (ג') לקראה שניה ושלישית.

 

יו"ר הוועדה חיים כץ, אמר בעת הצגת החוק במליאה, כי "הצעת החוק מבקשת להחיל את תנאי השכר שנקבעו במסגרת ההסכם גם על עובדים של קבלני שרות בתחום השמירה והניקיון בגופים ציבוריים, הכוללים גופים מתוקצבים, גופים נתמכים ותאגידי בריאות. תנאי העבודה שיוחלו על עובדי קבלני השרות מכוח החוק יהיו זהים לתנאים שבהסכם וייקבעו בצו על ידי שר האוצר, בתייעצות עם שר הכלכלה ובאישור ועדת העבודה, הרווחה והבריאות.

 

כץ הוסיף כי "התנאים יעסקו בשכר העובדים, מענק מצוינות, הפרשות לקופת גמל לקצבה, הפרשות לקרן השתלמות, תשלום דמי הבראה, סבסוד ארוחות במזנון במקום העבודה וכן מתן שי לחג... כל גוף ציבורי יחויב לכלול במסגרת הסכמי התקשרות עתידיים שלו עם קבלני שרות בתחום שמירה וניקיון הוראות בדבר חובת הקבלן להחיל על עובדיו את תנאי העבודה האמורים.

 

"בנוסף, ניתן יהיה לאכוף את הפרת חלק מההוראות במסגרת החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה. מכאן נובע שכשיצאו במכרזים חדשים זה יהיה מכרזי רווח ולא מכרז הפסד, שייקח בחשבון קרן השתלמות, שי לחג ואת הכול התוספות החלות בעקבות ההסכם הזה.

 

"הצעת החוק מבקשת לקבוע כי התנאים המשופרים יחולו גם על עובדים שמועסקים מכוח התקשרויות קיימות. אולם, על מנת לאפשר לצדדים זמן היערכות לתנאים החדשים, כוללת ההצעה שורה של הוראות מעבר שמקנות לצדדים זמן להיערך וכן מאפשרות לצדדים לבטל את החוזה מטעמים הקשורים להחלת הוראות החוק או לערוך בו שינויים, מבלי שהדבר ייחשב הפרה של החוזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עובדי ניקיון במשרד האוצר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים