שתף קטע נבחר

"כשסיפרתי שאני נשא HIV סירבו לטפל בי"

אפליה של נשאי HIV: אורן ורמוס ניגש לבדיקת זרע פשוטה במעבדה בתל אביב במסגרת ניסיון להביא ילד לעולם. כשסיפר לאחות שהוא נשא, סירבה לטפל בו ואף אמרה שמדובר בסיכון מקצועי. קופת חולים מכבי, שהמרפאה נמצאת בתחומה: היא אינה שייכת לנו - ופעלה בניגוד לנהלים

אם לא בקופת החולים - מי עוד יכול לטפל בנשאי HIV? אורן ורמוס, בן 47 מתל אביב, בסך הכל רצה להגשים את חלומו ולהפוך לאבא, לכן נשלח לבצע בדיקת ספירת זרע פשוטה במרפאה שנמצאת במתחם קופת החולים מכבי, כחלק מתהליך ההפריה שהוא עובר עם אישה אחרת. אלא כבניגוד להוראות משרד הבריאות, סירבה המרפאה לטפל בעיניינו של ורמוס, מאחר והוא נשא HIV.

 

 

עוד על נשאות HIV:

 

"אני נמצא בתהליך של הורות עם מישהי, ולצורך כך מבצע בדיקות שונות", מספר ורמוס ל-ynet. "ניגשתי לבצע ספירת זרע פשוטה במעבדה בשם 'אלה סגל' שנמצאת בתחום מרפאה של קופת החולים מכבי בתל אביב, ונתתי לאחות את הדגימה. רגע לפני שיצאתי עשיתי את הטעות הנוראה ואמרתי לה שאני נשא HIV. לא העליתי על דעתי שזה ייצור איזושהי בעיה, אבל להפתעתי היא אמרה לי 'אנחנו לא ערוכים לזה, ואם הייתי יודעת לא הייתי מזמנת אותך'".

  

לדברי ורמוס, הוא שאל את האחות מה הייתה עושה אילולא היה מספר לה על דבר הנשאות, ותשובתה הייתה: "יש כאן סיכונים מקצועיים".

 

ורמוס ההמום ניגש מיד לרופאת המשפחה שלו שעובדת במרפאה, וכשניסתה לברר את העניין מול המעבדה - הופתעה גם היא לקבל תשובה דומה. "בהתחלה חשבתי שלא יכול להיות שזו התשובה שאני מקבל", אומר ורמוס, "אבל בינתיים האחות קראה לממונה עליה, שאמרה שהם באמת לא ערוכים לכך".

 

 "בהתחלה חשבתי שלא יכול להיות שזו התשובה שאני מקבל". אורן ורמוס (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"בהתחלה חשבתי שלא יכול להיות שזו התשובה שאני מקבל". אורן ורמוס(צילום: עידו ארז)

 

כדי שיוכל ורמוס להמשיך בתהליך הבדיקה, קבעה לו הרופאה עוד באותו יום תור במכון רפואי אחר. "התגובה של הרופאה הייתה למופת, אבל מה קורה אם הנשא כלל לא יודע שהוא נשא? או לא רוצה לספר שהוא כזה?" שואל ורמוס בכעס.

 

לפי חוזר משרד הבריאות, כל מוסד רפואי חייב לנקוט באמצעי זהירות ללא קשר לנשאות של HIV או מחלות אחרות אצל המטופל. כלומר, המוסד הרפואי חייב להתייחס לכל מטופל באמצעים המחמירים ביותר, מחשש שהוא נשא. "אתם לא נדרשים לעדכן בדבר הנשאות, אז פשוט אל תעדכנו", פונה ורמוס לנשאים אחרים. "אולי הידיעה שכל מטופל הוא נשא פוטנציאלי של HIV או צהבת או מי יודע מה עוד תחלחל סוף סוף והם ייערכו לזה".

 

ממעבדת אלה סגל נמסר בתגובה: "נשאי HIV ומחלות אחרות מתקבלים בכל מעבדות אלה סגל בארץ. אתמול אירעה תקלה נקודתית באחת מהמעבדות, והיום חודדו הנהלים לפיהם זרע של נשאים ושל אנשים שאינם נשאים יטופל כך שלא יסכן את שאר המטופלים".

  

מקופת חולים מכבי נמסר: "מדובר במעבדה פרטית שאינה שייכת למכבי ומשרתת מספר קופות חולים. מהמידע שבידינו עולה כי המעבדה פעלה שלא כשורה ובניגוד לנהלים הקיימים. הרופאה המטפלת בסניף התערבה באופן מיידי ודאגה לשלוח את הדגימה למעבדה אחרת לשביעות רצון המטופל, וכן הבטיחה כי התנהלות המעבדה תיבדק בהקדם. אנו פועלים מול המעבדה לבירור הנושא כדי למנוע מקרים כאלו בעתיד".

 

מהוועד למלחמה באיידס נמסר: "עמדת הוועד היא שנשאי HIV זכאים לעבור בדיקת זרע בכל מעבדה ככל אדם. להבנתנו, לאחר שהמטופל הפנה את תשומת לב הגורמים הרפואיים לכך שהמעבדה סירבה לעשות לו בדיקה, הנושא טופל באופן מיידי ואנו שמחים על כך". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אורן ורמוס. "האחות אמרה שהם לא ערוכים לבדיקת נשא HIV"
צילום: עידו ארז
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים