שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בזכות טיפול חדש בהדסה: תינוק בריא לנשא HIV

  טיפול חדש לשטיפת זרע בבית החולים הדסה איפשר לזוג הורים, שהאב הוא נשא HIV, להביא לעולם, לפני מספר ימים, תינוק בריא. ל-ynet נודע שעשרה זוגות נוספים נמצאים כעת בשלבי הריון שונים לאחר שזרע האב "נשטף" מנגיף ה-HIV

  הצלחה ראשונה לטיפול שטיפת הזרע לנשאי HIV: טיפול ישראלי ראשון מסוגו סייע לזוג הורים, מהם האב נושא את נגיף האיידס, להביא תינוק בריא לעולם - שאינו נושא את הנגיף. הטיפול, המתבצע בבית החולים הדסה, משתמש בשטיפות זרע המסלקות את הנגיף מתאי הזרע, שמוזרקים לאחר מכן לחלל הרחם.

   

   

  שירות הטיפול בשטיפת הזרע הוקם בבית החולים הדסה עין כרם לפני כשנה והוא מיועד לזוגות בהם הגבר הוא נשא של נגיף האיידס ואילו האישה אינה נשאית. במהלך הטיפול נשטף הזרע בנוזלים שונים ומופרדות ממנו כדוריות הדם הלבנות הנגועות בנגיף. לאחר ניקוי הזרעונים מנגיף ה-HIV הם מוזרקים לחלל רחם האישה.

   

  בעולם מתבצעת שטיפת הזרע כבר שנים רבות ושיעור ההצלחה עומד על מאה אחוזים. עד כה לא נתקבלו דיווחים על הדבקה של תינוק לאב נשא HIV. לצורך הטיפול מתקבלים נשאים המטופלים בקוקטייל התרופות לאיידס, כשבמהלך חצי השנה הקודמת לטיפול עומס הנגיף בדמם הוא אפסי או שאינו ניתן לגילוי בדם. עם ההתעברות עוברת האישה ההרה מספר בדיקות איידס - המוודאות כי אכן לא התרחשה כל הדבקה.

   

  "הזרע הנגוע ב-HIV מדבק ביותר", אומר ל-ynet ד"ר יואל שופרו, גינקולוג בכיר בבית החולים הדסה עין כרם, המטפל בשיטה יחד עם ד"ר קרן אולשטיין ממרכז האיידס בבית החולים. "ללא טיפול, סיכון ההדבקה של העובר עומד על למעלה מ-25%. שטיפת הזרע מונעת לחלוטין הדבקה של האישה בנגיף, ומכאן שגם התינוק אינו נדבק".

   

  לדברי ד"ר שופרו עד כה פנו לשירות שטיפת הזרע כ-17 זוגות, בהם זוגות נשואים וזוגות בהם גבר הומוסקסואל הנמצא בהסכם הורות עם אישה רווקה. "אנחנו לא שואלים אף אחד על נטייתו המינית. זה לא מענייננו. המטרה היא לשמור על שלום האישה והתינוק עד ללידה והלאה ממנה".

   

  כאמור, הזוג הראשון בישראל בו האב נשא איידס טופל בשיטת שטיפת הזרע והצליח להביא לעולם בשבוע שעבר תינוק בריא בבית חולים במרכז הארץ. עשרה זוגות נוספים מצפים ללידה המיוחלת, לאחר שעברו את הטיפול. מבין כל הזוגות לא אותר אף מקרה הדבקה.

   

  "אנחנו מודעים להדבקה הרבה המשתוללת בקהילה ההומוסקסואלית בעקבות יחסי מין אנאליים לא מוגנים, וברור שמתוך הזוגות שפונים לשירות קיימים גברים הומוסקסואליים נשאים", אומר ל-ynet פרופ' שלמה מעיין. "אנחנו ערוכים לבצע את טיפולי שטיפת הזרע לכל הגברים שיזדקקו לכך, אולם אנחנו חייבים להדגיש עד כמה מסוכן לקיים יחסי מין אנאליים ללא קונדום, כשסכנת ההדבקה הגבוהה ביותר היא לגבר הפסיבי.

   

  "בעת הרחבת שרירי הרקטום קיימים קרעים מיקרוסקופיים ושם מתבצעת ההדבקה. ישנה איזו מחשבה שהקוקטייל פותר את כל הבעיות. הוא אכן מאריך את תוחלת החיים, אך במקביל גורם לתופעות לוואי קשות מאוד, ובהם הפרעות נפשיות ונוירולוגיות, האצת תהליכי חסימת עורקים, פגיעה בכבד ובכליות".


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  17 זוגות פנו לשירות עד כה (צילום אילוסטרציה)
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים