שתף קטע נבחר

יוון: ניאו-נאצים תקפו קומוניסטים באלות

9 בני אדם נפצעו בהתקפה של עשרות מחברי מפלגת "השחר המוזהב" באתונה. בתגובה הפגינו אלפים נגד התנועה הימנית קיצונית שצוברת תמיכה

האם יוון עומדת על סף מלחמת אזרחים על רקע המשבר הכלכלי הקשה, המתיחות בין השמאל לימין ושנאת הזרים ההולכת וגדלה? אלפי בני אדם השתתפו שלשום בהפגנת מחאה באתונה אחרי שחברי המפלגה הקומוניסטית (KKE) במדינה הותקפו על ידי תומכי המפלגה הניאו-נאצית "השחר המוזהב". בהתקפה האלימה שביצעו גברים לובשי חולצות שחורות נפצעו תשעה בני אדם והם פונו לטיפול בבית החולים.

 

עוד חדשות בעולם :

מבצע "קונקורדיה": איך מעלים 115 אלף טונות?

הטייסת שהוזנקה למשימת התאבדות ב-11/9

קייהנאיקוקאוקהיהוליהיקהאונאילי? ארוך מדי

 

על פי דיווח ב"גרדיאן" הבריטי, חברי המפלגה הקומוניסטית הותקפו על ידי כ-50 גברים שנשאו אלות ומוטות ברזל בזמן שחילקו כרזות של המפלגה בשכונת פועלים בבירה היוונית.

 

לא תוקפים רק מהגרים. חברי "השחר המוזהב" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא תוקפים רק מהגרים. חברי "השחר המוזהב"(צילום: רויטרס)

 

"הדרך שבה הם פעלו וכלי הנשק שבהם השתמשו הם הוכחה לטבע הרצחני של התקיפה", נמסר בהודעת המפלגה הקומוניסטית בתגובה לתקיפה האלימה. עוד נכתב כי "בקרב התוקפים מ'השחר המוזהב', חלקם כיסו את פניהם, חבשו קסדות או לבשו את חולצות המפלגה, היו המנהיגים שלהם, בריונים ופשיסטים ידועים".

 

בבחירות הכלליות שנערכו בשנה שעברה ביוון זכתה מפלגת "השחר המוזהב" הקיצונית ב-18 מתוך 300 מושבי הפרלמנט, אחרי שקיבלה יותר מ-6 אחוזים מהקולות, וכך נכנסה לראשונה אי-פעם לבית הנבחרים. היא עשתה זאת תוך שהיא מנצלת כמו מפלגות קטנות אחרות את אכזבת היוונים מהמפלגות הגדולות, שלא הצליחו לייצב את הכלכלה היוונית

 

גם הבטחותיה של המפלגה "לנקות" את יוון מזרים קסמו ליוונים שחששו מעלייה בפשע בצל המשבר הכלכלי. בשכונות מסוימות באתונה חבריה זכו לאהדה לאור פעולתם לטובת הכלל - תרומת מזון למשפחות נזקקות וליווי קשישים לכספומטים.

 

"האג'נדה שלהם היא בבירור ליצור אווירה של מלחמת אזרחים, פילוג שבו אנשים צריכים לבחור בין שמאלנים לבין ימנים", דמיטרי פסאראס, סופר שתיעד את עליית המפלגה הניאו-נאצית על פני כמעט ארבעה עשורים מאז נפילת המשטר הצבאי.

 

"אני לא זונה ולא רוצה להפוך לכזו". מתוך סרטון של הניאו-נאצים

 

לטענתו של פסאראס, התקיפה במעוז הקומוניסטי באתונה מעידה על האסטרטגיה שבה נוקטת מפלגת "השחר המוזהב". "זאת הייתה תקרית מאוד מאורגנת והכי חמורה עד כה", אמר הסופר היווני לעיתון הבריטי. "הם לא רק מכוונים נגד מהגרים באמצע הלילה. הם מגבירים את המתחים באופן מכוון, מגדילים את אג'נדת השנאה על ידי פגיעה בשמאלנים".

 

מלחמת האזרחים האחרונה ביוון אירעה לאחר סיום מלחמת העולם השנייה בין ימנים לבין שמאלנים ובמדינה הים תיכונית חוששים שהיא עומדת לפרוץ שוב. ברקע: שנה שישית של מיתון כלכלית ועלייה בשיעורי האבטלה והעוני. מסקרי דעת קהל שנערכו בעת האחרונה ביוון עלה כי אף מפלגה לא הצליחה להרוויח מהייאוש והאכזבה של האזרחים מהמצב הכלכלי כמו מפלגת "השחר המוזהב" הניאו-נאצית.

 

על פי פרשנים מקומיים, התקיפה שביצעו ביום חמישי על ידי אנשי המפלגה הניאו-נאצית ממחישה את הביטחון העצמי הגדול של המפלגה ויכולתה להפיץ את התעמולה שלה ואת העובדה שהיא חודרת יותר ויותר לשכונות מעמד הביניים של אתונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך סרטון תעמולה של מפלגת "השחר המוזהב"
מומלצים