שתף קטע נבחר

רוב בני הערובה שוחררו: מחבלים בבגדי נשים

הדרמה בניירובי מגיעה לשיאה: אחרי קרב יריות עם המחבלים הנצורים בקניון, הודיעה משטרת קניה כי רוב בני הערובה שוחררו וכי שני טרוריסטים נהרגו: "אנו מכתרים את המתבצרים". מוקדם יותר נשמעו פיצוצים עזים באזור

מתקפת הטרור במדינה האפריקנית הגיעה ליומה השלישי ונראה שהיא מתקרבת לסיום: מפקד משטרת קניה, דיוויד קימאיו, הודיע היום (יום ב') ברשת החברתית "טוויטר" כי כוחות הביטחון הצליחו לשחרר עוד כמה בני ערובה מקניון "ווסטגייט" שבניירובי, שבו התבצרו המחבלים האיסלאמיסטים מארגון "א-שבאב" הסומלי, אך העימותים ממשיכים. "הצלחנו לשחרר כמה בני ערובה ואנחנו מכתרים עוד את המחבלים המתבצרים", אמר מפקד המשטרה. כמה דקות אחריו הודיע שר הפנים של קניה כי כמעט כל בני הערובה שוחררו והוסיף ששני מחבלים נהרגו בחילופי אש עם כוחות הביטחון.

 

עוד חדשות בעולם :

פסק הלכה: חתונה ב-TV - נישואים לכל דבר

נשיא איראן בדרך לניו יורק: רוצים חמלה

'האלמנה הלבנה' שמפקדת על המחבלים בקניה

מטוס עם 370 נוסעים קורקע - בגלל נחש קטן

 

"יש לנו מושג מיהם, הלאום שלהם ואפילו את מספרם", אמר ג'וליוס קראנגי, רמטכ"ל צבא קניה והוסיף ש"החמושים הם בבירור אוסף של לאומים מכל העולם". "אנחנו גם יודעים שלא מדובר באירוע מקומי. אנו נלחמים כאן בטרור הגלובלי ויש לנו מודיעין שמצביע על כך".

 

עשן מיתמר מעל הקניון בניירובי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עשן מיתמר מעל הקניון בניירובי(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

שר הפנים אמר שכל המחבלים הם גברים ושכמה מהם התחפשו לנשים, דבר שמסביר ככל הנראה את העדויות של חלק מהניצולים על נשים שהשתתפו במתקפת הטרור. "לא נאמר מתי הפעולה תסתיים. משרד הפנים הודיע כי 62 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור לעומת דיווחים קודמים שהעריכו כי 69 בני אדם נהרגו.

 

מוקדם יותר דווח ב-CNN מפי מקור מודיעיני בקניה, שבסרטון אבטחה נראה כי אישה לבנה לוקחת חלק במתקפה, והיא ככל הנראה בריטית. זאת בהמשך להשעות ולפיהן "האלמנה הלבנה" - שהייתה נשואה לאחד מהמחבלים שהתפוצצו בלונדון ובהמשך עברה "לגייס מחבלים" בקניה - קשורה לאירוע בניירובי.

 

גורם ביטחון רשמי בקניה אמר כי העשן שנראה עולה מקניון "ווסטגייט", שבו מתבצרים המחבלים עם בני ערובה, הוא כתוצאה מניסיון של הכוחות לפרוץ לקניון דרך הגג. "אנחנו אחראים לפיצוצים", אמר הגורם. מוקדם יותר דיווחו עדי ראייה על פיצוצים עזים וחילופי אש בין המחבלים לבין כוחות הביטחון, שמנסים לשחרר את בני הערובה המוחזקים במקום מאז שבת.

 

מוקדם יותר הבוקר איים ארגון הטרור "א-שבאב" לרצוח את בני הערובה שבידיו וטען כי "כוחות ישראליים וקנייתים ניסו להיכנס לקניון בכוח, אבל לא הצליחו. הלוחמים יהרגו את בני הערובה אם האויבים ישתמשו בכוח". ישראלים אמנם נמצאים בניירובי לסיוע, לפי דיווחים זרים, אך רק כצוותי משא ומתן ולא כלוחמים.

 

ארגון "א-שבאב" הסומלי שם לו למטרה את כוחות האיחוד האפריקני במדינה וכן את המערב ובפרט את ארצות הברית. ב-2006 לחם הארגון בכוחות האתיופים שנכנסו לסומליה כתמיכה בממשלה החלשה. צבא קניה הציב כוחות בסומליה ב-2011 כחלק מהתערבות בינלאומית בהובלת האיחוד האפריקני. קניה עומדת בראש יריבי הארגון מאז שהאשימה אותו בחטיפת תיירים ובחטיפת כוחותיה. מ-2007 אחראי הארגון לפיגועים רבים נגד מטרות שונות שבהם נהרגו עשרות בני אדם בקניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פשטו על הקניון. חיילי צבא קניה
צילום: AP
מומלצים