שתף קטע נבחר

מתקפת טרור בקניה: עשרות נרצחו בקניון

עשרה טרוריסטים תקפו מרכז קניות בניירובי. לפחות 30 נהרגו, עשרות נפצעו וכמה בני אדם עדיין מוחזקים כבני ערובה. שלושה ישראלים חולצו בשלום. עד ראייה: הם ביקשו ממוסלמים לעזוב את המקום. התוקפים: ככל הנראה מארגון "אל-שבאב" המקושר לאל קאעידה

מתקפת טרור רצחנית בבירת קניה: לפחות 39 בני אדם נרצחו בצהריים (שבת) ועשרות בני אדם נוספים נורו בקניון "ווסטגייט" בניירובי. לפחות 100 נפגעים פונו לבתי החולים ואזרחים בודדים עדיין מוחזקים במקום כבני ערובה. במשרד החוץ בירושלים מסרו כי שלושה ישראלים חולצו בשלום מהמתחם.

 
על פי כוחות המשטרה וארגוני החילוץ והרפואה שפועלים במקום, עשרה טרוריסטים לפחות מטילים מצור על אזורים נרחבים בקניון ובידיהם רובי קלצ'ניקוב ורימוני יד. קולות ירי וצעקות נשמעים מפעם לפעם גם שעות אחדות לאחר המתקפה, וכוחות ביטחון רבים מקיפים את הקניון. אחד התוקפים שנורה ונעצר מת לאחר מכן מפצעיו. 

צילומים מאזור הקניון הדגישו את אי הוודאות ששוררת במקום והמחישו את היקף הפעולה של הטרוריסטים ואת יעילותם. בין היתר, תיעדו צלמי וידאו חפצים אישיים זרוקים במתחם לצד גופות שעדיין לא פונו, כלי נשק וחלונות ראווה מנופצים. כלי תקשורת שהוצבו ברחוב סמוך הספיקו לתעד את פינוי הפצועים - חלקם באמצעות עגלות קניות - כשברקע קולות ירי ופיצוצים.

 

ארגון "אל-שבאב" המקושר לאל קאעידה ופועל מתחומי סומליה הציב לאחרונה את הקניון האמור כיעד לפיגוע טרור, וזמן קצר לאחר מכן נטל אחריות על המעשה. הוא שואף, בין היתר, לכונן בסומליה מדינת הלכה בנוסח הטליבאן, שבה יתנהלו החיים לפי חוקי השריעה. בעקבות איומיו, פנתה לאחרונה קניה לישראל וביקשה ממנה סיוע בהתגוננות מפני מחבליו. "כוחות הביטחון של ישראל נמנים עם הטובים בעולם בכל הקשור להתמודדות עם איומי טרור", הסבירה הפנייה הקנתיית לישראל.

 

ממשרד החוץ בירושלים נמסר כי השגריר וקצין הביטחון נמצאים באזור האירוע ומצויים בקשר ישיר עם החפ"ק של הקנייתים. לפי שעה נראה שמדובר באירוע מקומי שאינו קשור לישראל. כמו כן, אין לפי שעה מידע על ישראלים שנפגעו.

אזור האירוע בניירובי, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
אזור האירוע בניירובי, היום(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

עדי ראייה סיפרו שהיורים קראו למוסלמים לעזוב את המקום, ואיימו כי כל האחרים ייפגעו. לפחות 20 בני אדם שהסתתרו בחנות צעצועים באחד האזורים הגבוהים בקניון פונו מהמקום. סודג'אר סינג', עובד בקניון שהצליח להימלט מהתופת, סיפר: "הם ניסו לירות בראשי, אך פספסו. לפחות 50 בני אדם נורו. יש לבטח הרבה נפגעים". 

 

שר הפנים הקנייתי הבהיר כי אנשיו מתמודדים עם האירוע ברצינות הראויה ואמר כי "קיימת אפשרות שמדובר במתקפת טרור, אך לעת עתה, אין לנו צורך בסיוע בינלאומי במיגורה". עד אחר לאירועים שהצליח להימלט מהקניון סיפר לסוכנויות הידיעות כי התוקפים לא דיברו ביניהם בסווהילית - השפה השגורה בקניה - אלא במה שנשמע לו כסומלית או ערבית. "ראיתי אנשים מוצאים להורג לאחר שהתבקשו לומר משהו", סיפר.

 

מרכז הקניות היוקרתי בניירובי כולל ארבע קומות ויותר מ-80 חנויות, בהן סופרמרקט, דוכני תכשיטים, וכמה חנויות בבעלות ישראלית. המבקרים במתחם יכולים ליהנות גם מגנים טרופיים שניטעו בו וממפלים מים מלאכותיים.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בנובמבר 2002 אירע פיגוע נגד ישראל בעיר מומבסה שבקניה. שלושה ישראלים ו-13 קנייתים נהרגו במתקפת הטרור במלון "פרדייז". לאחר מכן ירו המחבלים טיל כתף לעבר מטוס ארקיע, שהמריא בדיוק לישראל, אך למרבה המזל הטיל לא פגע במטוס.

 

לפני שנתיים שלחה קניה אלפי חיילים לשטח סומליה, כדי להילחם בארגון "אל-שבאב" המקומי, שאותו היא מאשימה בביצוע פיגועים וחטיפות - גם של אנשי סיוע וגורמים מערביים - בתוך קניה. בתגובה איים הארגון המקושר עם אל-קאעידה לבצע פיגועים בבירת קניה, ניירובי, וייתכן שהפיגוע היום היה מבית היוצר של הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחוץ לקניון בניירובי
צילום: רויטרס
צילום: AP
הקניון בניירובי
צילום: AP
מומלצים