שתף קטע נבחר

ישראל: ההחלטה האירופית נגד ברית מילה מביאה לליבוי רוחות השנאה והגזענות

משרד החוץ פרסם הודעה חריפה בתגובה לקביעה השבוע של מועצת אירופה כי ברית המילה מהווה הפרה של זכויות אדם. "כתם מוסרי כבד על המועצה"

ישראל נגד המועצה האירופית: משרד החוץ פרסם הבוקר (יום ו') תגובה חריפה לקביעת המועצה כי מילת גברים ונשים מכל סוג, מהווה הפרה של זכויות אדם, משום שיש בה פגיעה בגופם של ילדים שלא על דעתם. "החלטה זו מטילה כתם מוסרי כבד על המועצה כולה", נכתב בהודעת המשרד. "היא מביאה לליבוי רוחות השנאה והגזענות באירופה. אנו קוראים למועצת אירופה לפעול לביטולה ללא דיחוי".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

ממשל אובמה נגד נתניהו: להקל את הסנקציות

תלמידים מוסלמים נשארו עם זקנם - והושעו

 

בהודעה הישראלית נכתב עוד כי "לנוכח אימוצה של החלטה נגד ברית מילה באסיפה פרלמנטרית של מועצת אירופה, ישראל קוראת למועצה לבטל מיידית את ההחלטה. ברית מילה לבנים היא מסורת דתית עתיקת יומין של שתי דתות חשובות, היהדות והאיסלאם, והיא נפוצה אף בקרב חוגים נוצריים".

"אל תשוו למילת נשים". (אילוסטרציה) (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"אל תשוו למילת נשים". (אילוסטרציה)(צילום: shutterstock)


"מסורת דתית עתיקת יומין של שתי דתות חשובות" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"מסורת דתית עתיקת יומין של שתי דתות חשובות"(צילום: shutterstock)
 

עוד נכתב כי "כל השוואה של מסורת זו למנהג הפסול והברברי הקרוי 'מילת נשים' היא בגדר בורות מזעזעת, במקרה הטוב, או השמצה ושנאה דתית, במקרה הרע. הטענות כאילו ברית מילה מזיקה לבריאותם של ילדים או פוגעת בגופם הן טענות שווא, שאינן מבוססות על שום קריטריון מדעי. ההיפך הוא הנכון. לדוגמה, הודעה רשמית מאוגוסט 2012 מטעם אגודת רופאי הילדים בארה"ב, מצביעה על יתרונות רפואיים של מילת תינוקות בנים.

 

"לפיכך, החלטתה של האסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה נגד ברית מילה היא בגדר התקפה בלתי נסבלת הן על המסורת הדתית המכובדת והעתיקה שעומדת בתשתיתה של תרבות אירופה, והן על הרפואה המודרנית וממצאיה".

 

בתום דיון שקיימה בשטרסבורג האסיפה הפרלמנטרית של הארגון הבינלאומי ביום רביעי בערב נקבע ברוב מוחץ כי ברית המילה ו"מילת נשים" אסורות, אלא אם הילד או הילדה כבר עברו את גיל 15 ונתנו את הסכמתם לכך.

 

המועצה כינתה את המילה: "פגיעה בשלמות הגוף של ילדים", והתבססה בהכרעתה על דו"ח של ועדת הרווחה והבריאות. ההחלטה עברה ברוב של 78 תומכים, מול 13 מתנגדים ו-15 נמנעים. בין היתר, קראה המועצה למדינות החברות בה, "להגדיר בבירור את התנאים הרפואיים, הסאניטריים והאחרים להליכים כגון מילה שאינה מוצדקת מבחינה רפואית, בילדים קטנים".

 

הקרב על המילה נערך בכמה מדינות במקביל, כאשר בשנה האחרונה נחלו ארגונים יהודיים ומוסלמיים ניצחון משמעותי בגרמניה, שם אושרה ברית המילה לאחר חמישה חודשים של חוסר ודאות - מאז פסיקת בית המשפט בקלן, שהגדיר את המילה כ"התערבות חמורה בגוף האנושי". הפרלמנט הגרמני אישר חוק המתיר את המילה, ומעניק להורים את הזכות למול את בנם באמצעות מוהל מוסמך. עם זאת, במדינות סקנדינביה גוברים הקולות הקוראים לאסור את הטקס.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים