שתף קטע נבחר

שטראוס נגד אסם: שלגון "מטרה" הוא שלנו

גלידות שטראוס מבקשת מבית המשפט להוציא צו נגד אסם וגלידות נסטלה שיאסור עליהם לייצר ולשווק שלגון חדש בצורת מטרה ומהווה לגרסתה "חיקוי מטעה" של שלגון המטרה שלה

גלידות שטראוס מבקשת מבית המשפט המחוזי בתל-אביב להוציא צו קבוע נגד אסם וגלידות נסטלה, שיאסור עליהן לייצר ולשווק שלגון חדש בצורת מטרה ומהווה, לגרסתה, "חיקוי מטעה" של שלגון "מטרה" שלה. "אסם מבקשת ליהנות מהמוניטין של שטראוס בחוסר תום לב, תוך התעלמות מהלכות מסחר הוגנות ותוך הטעייה של ציבור הצרכנים", נכתב בתביעה.

  

חדש: JOY במקום תענוג ומעדן הגולן שיבוטלו

גבינה לבנה ושמנת מתוקה יוכנסו לפיקוח

מארטיק למגנום: האבולוציה של הגלידה בישראל

 

התביעה, על סך מיליון שקל, שהוגשה באמצעות עוה"ד ליעד וטשטיין ושי ישראל, ממשרד ד"ר שלמה כהן ושות', מתמקדת בשלגון "מטרה" של שטראוס.

 

שטראוס: "השלגון זהה למוצר שלנו"

שטראוס, לפי התביעה, השיקה את המוצר, המעוצב בצורה של לוח קליעה למטרה, כבר לפני למעלה מ-30 שנה. במהלך השנים השקיעה משאבים רבים בפיתוח המוצר, כמו השקתו בטעמים שונים והתאמתו לשינויים שחלו בשוק הגלידות בישראל לאורך התקופה.

 

"לאחרונה", נכתב בתביעה, "בעיצומה של עונת הקיץ החמה, גילתה שטראוס כי אסם החלה לשווק חיקוי מטעה של שלגון מטרה". על פי המידע שעל האריזה, מי שמייצרת את המוצר היא גלידות נסטלה שנרכשה על ידי אסם.

 

"צורת המוצר המפר", טוען בא כוחה של שטראוס בתביעה, "זהה לחלוטין לצורת המוצר המקורי שלנו, למעט ניואנסים חסרי כל משמעות, שהצרכן יניח לגביהם שהם וריאציה או חידוש של אותו מוצר. קיימת זהות כמעט מוחלטת בין השלגונים...".

 

עוד נטען בתביעה, כי גם העובדה שאריזת השלגון של אסם, המבליטה באופן מיוחד את צורתו של השלגון, והעובדה שלא ניתן למוצר שם, כפי שניתן לשלגונים אחרים, "יוצרים אסוציאציה מיידית לשלגון המטרה של שטראוס".

 

"השלגון המפר הוא חיקוי ברור של שלגון 'מטרה'", נכתב עוד. "אסם, אשר מודעת היטב להצלחה האדירה של השלגון בישראל, ביקשה לנצל את המוניטין של המוצר והעתיקה את החוזי הייחודי שלו. חיקוי כה בוטה של החוזי הייחודי של שלגון מטרה, ללא כל מטרה פונקציונלית, אינו מקרי, והוא גם מהווה הוכחה ברורה למוניטין שרכש המוצר של שטראוס"

 

לדברי שטראוס, אסם בחרה לעצב את השלגון בצורת "מטרה" כדי "לרכב על המוניטין" שלה וכדי "ליהנות מאותו ניחוח נוסטלגי ועולם של אסוציאציות וחוויות שמעורר המוצר המקורי בקרב צרכנים".

 

עוד נאמר, כי למיטב הידיעה השלגון החדש של אסם אינו משווק בשווקים אחרים ברחבי העולם ולא בכדי. זאת, בשל העובדה כי במשך השנים רכש המוצר מוניטין אדיר בישראל ו"ממוניטין זה בדיוק מבקשת אסם ליהנות בחוסר תום לב, תוך התעלמות מהלכות מסחר הוגנות ותוך הטעייה של ציבור הצרכנים".

 

אנשי שטראוס, כך מתואר בתביעה, פנו לאנשי אסם לאחר שנודע להם על שיווק המוצר ודרשו כי החברה תחדול משיווקו אך ללא הועיל. "שטראוס קיוותה כי אסם תתעשת ותחדול משיווק המוצר המפר ביוזמתה, בלא שיהיה צורך בהליכים משפטיים, אך התבדתה. בלית ברירה, ולאחר שהסתבר לה כי בדעתה של אסם להמשיך ולשווק את המוצר המפר בישראל, לא נותר לה מנוס אלא לנקוט בהליכים".

 

החברה מבקשת כאמור מבית המשפט לתת צו שימנע את ייצור ושיווק המוצר החדש של אסם וכי יורה לחברה לאסוף את המוצרים המפרים ולהשמידם תחת פיקוחה של שטראוס. עוד היא מבקשת שאסם תגיש דו"ח מפורט על היקפי הייצור והשיווק של המוצרים המפרים ותפצה את שטראוס במיליון שקלים על הפרת זכויותיה והנזקים שנגרמו לה.

 

מאסם נמסר בתגובה: "אסם טרם קיבלה את כתב התביעה ותמסור התייחסותה לאחר קבלתו".

 

זו אינה התביעה הראשונה בין שתי ספקיות הגלידה הגדולות בשוק. לאחרונה עתרה אסם נסטלה לבית המשפט נגד הזכייה של גלידות שטראוס במכרז לאספקת גלידות לרשות הטבע והגנים, אך לבסוף החליטה אסם למשוך את העתירה. העתירה הוגשה לאחר שאסם נסטלה הפסידה במכרז והיא טענה בעתירה כי נפלו במכרז פגמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: באדיבות ארכיון גלידת שטראוס וסיון פרג'
שלגון "מטרה" של שטראוס
צילום: באדיבות ארכיון גלידת שטראוס וסיון פרג'
מומלצים