שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

"המנהיג הרוחני של ישראל": מות הרב בעולם

מותו של הרב עובדיה יוסף והלווייתו שאליה הגיעו 850 אלף משתתפים היכו גלים בכלי התקשורת בעולם. כולם הצביעו פה אחד על השפעתו המכרעת על הפוליטיקה הישראלית, אך לא שכחו לציין גם את אמירותיו השנויות במחלוקת

"קורן בחליפה שחורה מוזהבת ולראשו כובעים סגולים, הרב עובדיה יוסף , שהלך לעולמו אתמול בגיל 93, היה נראה לעיתים כאדם זר מימי הביניים שננטש בעולם המודרני. אך למעשה היה אחד מאנשי הציבור הפיקחים בישראל": כך פתח אתמול (יום ב') העיתון הבריטי "הגרדיאן" את הידיעה על מותו של מנהיגה הרוחני של ש"ס שהובא אתמול למנוחות בירושלים, מלווה ב-850 אלף מאמיניו.

 

עוד על מותו של הרב עובדיה יוסף ב-ynet:

יושבים שבעה על המרן: "רצה שנקום ונתחזק"

הרב עובדיה הובא למנוחות: "אין מי שיחליפו"

 

צפו בסיקור מהעולם:

"אחד מהאנשים הפיקחים בישראל", ה"גרדיאן" ()
"אחד מהאנשים הפיקחים בישראל", ה"גרדיאן"

"מי ינהיג אותנו", ה"דיילי מייל" מצטטים את זעקות השבר של ח"כ דרעי ()
"מי ינהיג אותנו", ה"דיילי מייל" מצטטים את זעקות השבר של ח"כ דרעי

פטירתו של הרב המשפיע בישראל והלווייתו רבת המשתתפים היכו גלים בעולם, וכלי תקשורת רבים דיווחו על האבל הכבד השורר בישראל. "מה יהיה איתנו? מי ינהיג אותנו?" נכתב בכותרת ה"דיילי מייל" הבריטי שציטטה את זעקות השבר של חבר הכנסת אריה דרעי עם הישמע דבר מותו של הרב עובדיה. "זקנו האפור, גלימתו המוזהבת, הכובע והמשקפיים הכהים של הרב עובדיה יוסף שיקפו את המכלול הייחודי של דת, מסורת, פופוליזם ואתניות שהרכיב את הרב", נכתב ב"ניו יורק טיימס", שכינה אותו המנהיג הרוחני של היהודים הספרדים.

 

ה"וושינגטון פוסט" כינה את הרב עובדיה יוסף איש דת משכיל ו"ממליך המלכים", אדם שיש בידו את הסמכות להשפיע על מינויים לעמדות כוח, כזה שהותיר חלל ענק. גם העיתון האמריקני סבר כי הרב נתפס בעיני הציבור החילוני בישראל כאדם בעל נוכחות ימי-ביניימית. עם זאת, הצביע העיתון על השפעתו הרבה על החברה הישראלית. לפי הידיעה, "חזותו המצועצעת" לעיתים הייתה יעד לקריקטורות בישראל.  


"איש דת משכיל", "הוושינגטון פוסט" ()
"איש דת משכיל", "הוושינגטון פוסט"
המונים בהלווייתו של המרן, רשת "סקיי" הבריטית ()
המונים בהלווייתו של המרן, רשת "סקיי" הבריטית

"מכלול ייחודי של דת, מסורת, פופוליזם ואתניות", ה"ניו יורק טיימס" ()
"מכלול ייחודי של דת, מסורת, פופוליזם ואתניות", ה"ניו יורק טיימס"
 

"כמנהיג המזרחים הוא הצית מחדש גאווה קהילתית שלא הייתה קיימת מאות שנים", כתבו ב"גרדיאן". ב"דיילי מייל" אף ציינו כי הרב עובדיה היה מאדריכלי הצעדים הראשונים לקראת שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים. מנגד, ב"וושינגטון פוסט" ציטטו את דבריו נגד הפלסטינים כשכינה אותם בעבר "אויבים רשעים ומרים של ישראל".

 

ה"לוס אנג'לס טיימס" פתח את הידיעה על מותו של הרב בתיאור: "אחד מהמנהיגים הדתיים והפוליטיים המשפיעים ביותר בישראל". העיתון האמריקני הרחיב רבות גם על קורות חייו. העלייה לארץ מבגדד בגיל 4, לימוד התורה לצד עבודה כדי לפרנס את משפחתו והפיכה לרב יוצא דופן כבר בגיל 20.

 


"רב יוצא דופן כבר בגיל 20", "לוס אנג'לס טיימס" ()
"רב יוצא דופן כבר בגיל 20", "לוס אנג'לס טיימס"

"מנהיג רוחני מת", CNN ()
"מנהיג רוחני מת", CNN

"מנהיג ימין קיצוני", "הורייט" הטורקי ()
"מנהיג ימין קיצוני", "הורייט" הטורקי

"אל-ג'זירה" בערבית ()
"אל-ג'זירה" בערבית

"הרב עובדיה יוסף הספרדי רקם השפעה ייחודית על הפוליטיקה בישראל", נכתב בידיעה

 ברשת הבריטית "סקיי". "הוא אתגר רבנים פופולריים אחרים בתמיכתו בהחזרת שטחים כדי למנוע שפיכות דמים", כתבו ברשת הבריטית על משנתו המדינית. ב-BBC כינו את הלווייתו הגדולה "מפגן יוצא דופן" והקדישו, כמו ברשת החדשות האמריקנית CNN, חלק נכבד לאמירותיו השנויות במחלוקת נגד פלסטינים, חילונים, נשים והומוסקסואלים.

 

העיתון הטורקי "הורייט" בחר לכנות את הרב עובדיה יוסף, שמפלגתו ישבה בממשלת שמאל, "המנהיג הרוחני של הימין הקיצוני בישראל". בכותרת המשנה כתבו על אמירותיו הגזעניות נגד פלסטינים. אתר החדשות "אל-ג'זירה" הסתפק בידיעה קצרה על מותו של הרב ועל הלווייתו הגדולה. "הייתה לו השפעה גדולה בקרב יהודים ממוצא מזרחי".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הלווייתו של הרב המשפיע עובדיה יוסף", כותרת ברשת סקיי הבריטית
מומלצים