שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

הרב עובדיה הובא למנוחות: "אין מי שיחליפו"

זו הייתה ההלוויה הגדולה בתולדות מדינת ישראל. יותר מ-850 אלף בני אדם ליוו את מנהיגה הרוחני של ש"ס בדרכו האחרונה. במשך שעות ארוכות, באיטיות רבה, בין המוני מאמינים מתייפחים, פילס את דרכו הרכב שהוביל את גופת הרב לבית העלמין סנהדריה, שם נטמן לצד רעייתו מרגלית

כ-850 אלף בני אדם ליוו אמש (יום ב') בירושלים את מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, בדרכו האחרונה, במה שהפך להלוויה הגדולה בתולדות מדינת ישראל. "שקעה השמש", אמר הרב דוד יוסף, בנו של המרן, בהספדו. "אבא, גידלת אותנו לתורה וזכינו להיות בניך. כל פעם שהייתה לנו שאלה הכנסת אותנו לעולמה של הלכה. אתה משה רבנו של הדור, אבא את מי נשאל עכשיו? עם מי נדבר?". ynet העביר את מסע הלוויה בשידור חי.   

 

בבית משפחת יוסף בשכונת הר נוף נערכים הבוקר לקבלת המוני מבקרים ובמקום הוקם אוהל ענק. בשל העומס הרב הציבור מתבקש להגיע לניחום אבלים בין השעות 13:00-10:00, ובין השעות 19:00-16:00. תפילת מנחה תתקיים בשעה 13:00.  

אריה דרעי בתפילה בסוכת האבלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אריה דרעי בתפילה בסוכת האבלים(צילום: אוהד צויגנברג)
כיסאו של הרב בבית הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
כיסאו של הרב בבית הכנסת(צילום: אוהד צויגנברג)
יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי הגיע לאוהל האבלים והביע את תחושותיו הקשות: "אנחנו חייבים להגיד בוקר טוב גם כאשר מרגישים חושך. השם נתן, השם לקח - יהי שם השם מבורך. כל הלילה חשבתי מה הוא היה מבקש מאיתנו וברור לי שהוא רצה שנקום, נתחזק ונמשיך את המורשת, את התורה, את מוסדות החינוך, ושנמשיך להיות מלוכדים".

 

דרעי התייחס למספר האנשים העצום בלווייתו של הרב: "למרות שהוא היה מנהיג של תנועה פוליטית, כוחו היה גדול יותר. אם ההלוויה הייתה מאורגנת יותר אזי אנשים מכל העולם היו מגיעים. התקשרו אליי מכל העולם אנשים שרצו להגיע להלוויה. הוא היה מנהיג של כל עם ישראל וכוחו היה בכך שהוא הנגיש את התורה לעם".

אריאל אטיאס בסוכת האבלים ליד בית הרב  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אריאל אטיאס בסוכת האבלים ליד בית הרב (צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

הרב שלמה עמאר בסוכת האבלים ליד בית הרב  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב שלמה עמאר בסוכת האבלים ליד בית הרב (צילום: אוהד צויגנברג)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

ההלוויה הגדולה בתולדות מדינת ישראל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההלוויה הגדולה בתולדות מדינת ישראל(צילום: EPA)
 

סמוך לקבר הרב בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סמוך לקבר הרב בירושלים(צילום: AFP)
 

הרב עובדיה נפטר - כתבות נוספות

 

מסע הלוויה החל בשעה 18:00 ונמשך שעות ארוכות. מאות אלפי מאמינים מילאו את רחובות הבירה וצבאו על הרכב שהוביל את גופתו של הרב לבית העלמין. 4,000 שוטרים התפרשו ברחבי העיר וניסו לשמור על הסדר. שבע ניידות טיפול נמרץ של מד"א, 40 אמבולנסים ושני רכבי חפ"ק נפרשו ברחובות העיר. 300 אנשי צוות רפואי נערכו בשטח כדי לטפל בפצועים. בסך הכול 300 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי בשל הדוחק ו-15 פונו לבתי חולים. מצבם של כולם הוגדר קל. פרמדיקים של מד"א אף נאלצו ליילד אישה במהלך מסע הלוויה. רק בסביבות השעה 23:00 נטמן הרב בבית העלמין.

 

קברו של הרב עובדיה יוסף ז"ל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
קברו של הרב עובדיה יוסף ז"ל(צילום: גיל יוחנן)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עמרם, אחד מנכדיו הרבים של הרב עובדיה, סיפר ל-ynet על הרגשתו. "התחושות הן קשות", אמר. "זה אבל ציבורי ולא רק אבל פרטי של המשפחה. את הכאב מרגישים כולם, כל עם ישראל. נקווה לביאת המשיח ולתחיית המתים. הייתי בבית חולים בחדרו ונישקתי לו את היד בפעם האחרונה. ציפינו לנס, כמו בשבוע שעבר שחל שיפור, אך לא זכינו".

 

הרב מרדכי טולדנו, חתנו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, סיפר כי במשפחה שאבו נחמה מהמספר הרב של המשתתפים במסע הלוויה. "זה יום קשה", אמר. "כולנו כואבים, אך אנחנו מתפעלים כשאנחנו רואים את כל ההמון בכל קצוות עם ישראל. בית ישראל הם שיכבו את השריפה. המשפחה והבנים כולם כואבים. אנו אומרים אשריכם למאות האלפים, לעם ישראל, אם באתם לכאן אתם מראים את התורה האמיתית".

 

הרב טולדנו הוסיף כי "הרב כבר שנים אינו הרב הראשי ולכן אין לכך מקבילה בעולם כולו כשהציבור כולו רוחש לו כזה כבוד. הציבור כולו מראה כאן מהו כבודה של תורה. מדובר באישיות שאינה פורמלית. לא היה דבר כזה מעולם ובכל העולם נושאים עיניים ורואים את זה".

 

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

אחרי מותו: הגלימה והכיסא המיותמים של הרב עובדיה יוסף ז"ל  ()
אחרי מותו: הגלימה והכיסא המיותמים של הרב עובדיה יוסף ז"ל

שמואל, תושב ירושלים שמתגורר סמוך לישיבת פורת יוסף שבה החל מרן את לימודיו, הסביר כי ההמונים הגיעו לחלוק כבוד לרב עובדיה יוסף מתוך אהבה. "הוא אהב את כולנו כבנים שלו", אמר. "הגעתי לשיעורים של הרב ויהיה מאוד קשה עכשיו. אין מי שיכול ומסוגל להחליף אותו בידע בתורה ובהנהגה הרוחנית. זה יום קשה מאוד".

 

מרדכי, תושב ירושלים שגר מול ישיבת אור ודרך בשכונת מקור ברוך, אמר כי המרן "היה גאון הדור ואין מישהו שיכול להתעלות עליו ברמתו הרוחנית. הוא כמו הרמב"ם בשבילי. מקור בלתי נדלה של ידע".

 

אברהם בן ה-16 הגיע למסע הלוויה עם אביו. "מאז שנולדתי הערצתי את הרב יוסף", סיפר ל-ynet. "תמיד למדתי את פסיקותיו וגם הייתי בבית הכנסת שלו כמה פעמים. כששמעתי את ההודעה הייתי באבל מיד וכך גם כל חבריי בישיבה. הרבנים בכו כשסיפרו לנו שהמרן נפטר".

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: לע"מ) (צילום: לע
(צילום: לע"מ)

 

"היה מאוד צפוף, אבל שרדנו"

במהלך מסע הלוויה, שוטרי מג"ב ומשטרה חצצו בין האלונקה שנשאה את גופת הרב לבין הקהל. "מרוב כל הדחיפות נפלה לי הנעל מהרגל כי דרכו עליי", סיפר אלחנן שהשתתף בלוויה. "היו הרבה שאיבדו נעליים. לא דמיינתי שיהיה כל כך צפוף". 

 

אורית שהגיעה עם חבריה לחלוק כבוד אחרון למרן סיפרה כי נאלצה לעזוב את המקום בשעה 21:00. "לא יכולתי יותר עם הדחיפות" הסבירה. "אי אפשר היה לעבור. ראיתי מרחוק, הייתי שותפה לאירוע עצום ועזבתי בעצב".

 

בתיה, משתתפת אחרת, הוסיפה וסיפרה: "היה לי קשה עם הדוחק. דחפו, הלכו מכות ואפילו קיללו. אני מקווה שימחלו לנו". מאור שהגיע מבני ברק סיכם: "היה מאוד צפוף, אבל שרדנו. ביום כזה לא עושים חשבון ומתייצבים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו גלעד מורג, איתי בלומנטל, אליאור לוי, אביאל מגנזי, עומרי אפרים ונועם (דבול) דביר

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 07/10/2013 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
חלקת הקבר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מאות אלפים במסע הלוויה
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
מסע ההלוויה
צילום: רויטרס
מומלצים