שתף קטע נבחר

"איראן מעבירה בחשאי מתקן מחקר גרעיני"

לזה הם קוראים הושטת יד לשלום? ארגון אופוזיציה איראני טוען שהרפובליקה האיסלאמית העבירה לאחרונה בחשאי מתקן מחקר גרעיני למיקום סודי ששייך למשרד ההגנה. המטרה: למנוע את גילויו לפני שיחות המו"מ עם המעצמות

יד אחת מושטת לשלום ויד שנייה ממשיכה לפתח גרעין למטרות צבאיות? ארגון אופוזיציה איראני שמורכב מגולים שמתנגדים למשטר האייתוללות טען היום (יום ה') שיש בידיו מידע על כך שאיראן מעבירה בחשאי מתקן גרעיני כדי למנוע את גילויו לפני שיחות המשא ומתן שתקיים בשבוע הבא בז'נבה עם מעצמות העולם.

 

עוד חדשות בעולם :

אזרבייג'ן: הכריזו על נשיא לפני שערכו בחירות

4 מפקדי צבא מ-2011: קים שוב הדיח רמטכ"ל

הודח בכיר בצי: הימר עם ז'יטונים מזויפים

מצרים נותקה מסיוע: "לא ניכנע ללחץ אמריקני"

 

"מועצת ההתנגדות הלאומית של איראן" (NCRI) שמקום מושבה בפריז ציטטה מקורות בתוך איראן שאמרו שמרכז מחקר לחימוש גרעיני ולתכנון ששמו SPND הועבר ברובו לאתר בטוח ששייך למשרד ההגנה בטהרן, במרחק של קילומטר וחצי ממיקומו הקודם. ארגון האופוזיציה טוען כי גורמים בתוך איראן דיווחו לו שבמתקן המחקר הגרעיני, שבו עובדים 100 חוקרים ומומחים, מטפלים בחומרים רדיואקטיביים ושם אחראיים להפיכת החומרים לנשק גרעיני.

 

"המועצה הלאומית האיראנית" הייתה זו שחשפה את המתקן להעשרת אורניום בנתנז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"המועצה הלאומית האיראנית" הייתה זו שחשפה את המתקן להעשרת אורניום בנתנז(צילום: AFP)
 

ארגון האופוזיציה NCRI הוא זה שחשף את המתקן להעשרת אורניום בנתנז ואת הכור למים כבדים באראק בשנת 2002. אלא שמומחים אומרים שלארגון האופוזיציה האיראני יש רקע מפוקפק ואג'נדה פוליטית מובהקת. 

 

הרפובליקה האיסלאמית טוענת שתוכנית הגרעין שלה נועדה למטרות שלום, בהן ייצור חשמל ותרופות, ואילו ארצות הברית וישראל טוענות שהיא נועדה לפיתוח נשק גרעיני.

הדיווח מצד ארגון האופוזיציה האיראני בא ימים ספורים לפני שאיראן ושש המעצמות ייפגשו לשיחות משא ומתן בז'נבה כדי לנסות לפתור את המחלוקת רבת השנים סביב תוכניתה הגרעינית.

 

בחירתו של חסן רוחאני המתון לנשיא איראן במקום מחמוד אחמדינג'אד העלתה במערב תקווה לשיפור היחסים עם איראן ולהשגת הסדר בנוגע לתוכנית הגרעין שלה.

 

"יש קשר בין העברת המתקן לתאריך השיחות בז'נבה משום שהמשטר צריך להימנע מסיכון של ביקור פקחי גרעין מהאו"ם", אמר מהדי אברישמצ'י מ"מועצת ההתנגדות הלאומית של איראן" במסיבת עיתונאים. הדיווח מפריז מגיע יממה אחרי שהעיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל" דיווח שהאיראנים מכינים הצעת פשרה שתקדם פתרון מהיר למשבר הגרעין והסנקציות.

 

"הוול סטריט ג'ורנל" כתב שאיראן מכינה חבילת הצעות ובכלל זה הפסקת העשרת אורניום לרמה של 20 אחוזים - הדרישה העיקרית של ארה"ב והמעצמות שאיראן דחתה בעבר. הכוונה היא שאיראן לא תעשיר אורניום לרמה שהיא תייצר גרעין למטרות צבאיות.

 

טהרן צפויה, על פי מקורות אירופיים, להציע לפתוח מתקני גרעין לפיקוח והיא שוקלת לסגור את המתקן הגרעיני התת-קרקעי להעשרת אורניום בפורדו בתמורה להקלה בסנקציות. אלו פוגעות קשות בייצוא נפט וגורמות למעשה לניתוק מהמערכת הבנקאית העולמית. ישראל חוששת ממהלך הונאה של הפסקת העשרה ל-20 אחוזים, שיהיה ניתן בעתיד לחדשה, וחוששת שאת הפיקוח יהיה ניתן להפסיק בעתיד בתמורה להפסקת סנקציות, שיהיה קשה לחדשן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
הכור למים כבדים באראק שנחשף ב-2002
צילום: gettyimages
מומלצים