שתף קטע נבחר

4 מפקדי צבא מ-2011: קים שוב הדיח רמטכ"ל

שלושה חודשים בלבד אחרי שמינה את קים קיוק סיק לרמטכ"ל, מראה לו השליט הצפון קוריאני את הדלת החוצה. מומחים: קים ג'ונג און רוצה לבסס את אחיזתו בשלטון ומינה רמטכ"ל שיהיה פחות נוקשה כלפי האויבת מדרום

הוא עשה זאת שוב: שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און הדיח את רמטכ"ל הצבא שלו חודשים ספורים בלבד לאחר שמינה אותו לתפקיד. כך אישרה היום (יום ה') התקשורת הממלכתית במדינה הקומוניסטית המבודדת. הדחת הרמטכ"ל היא רק צעד אחד בשורה אחרונה של שינויים בצמרת הפיקוד הצפון קוריאני ולפי מומחים היא נועדה לבסס את אחיזתו של קים בשלטון.

 

עוד חדשות בעולם :

הודח בכיר בצי: הימר עם ז'יטונים מזויפים

מצרים נותקה מסיוע: "לא ניכנע ללחץ אמריקני"

"אלמו" האנטישמי לכלא: סחט תנועת הצופים

חוק במישיגן: פיינט בירה - החל מ-0.47 ליטר

 

על פי הערכות, הדחת מפקד הצבא בוצעה בחודש אוגוסט כשצפון קוריאה פעלה להנמיך את הטונים התוקפניים כלפי המערב ולקדם פרויקטים משותפים עם האויבת מדרום אחרי שבאביב האחרון איימה לצאת במלחמה גרעינית נגד סיאול.

 

כמה זמן ישרוד בתפקיד? הרמטכ"ל החדש רי יונג גיל ()
כמה זמן ישרוד בתפקיד? הרמטכ"ל החדש רי יונג גיל

 

חילופים בצמרת הצבא הצפון קוריאני

 

שמו של רמטכ"ל הצבא החדש, רי יונג גיל, נחשף בהודעה שפרסמה סוכנות הידיעות הממלכתית של צפון קוריאה ובה רשימה של גורמים בכירים שהתלוו לקים ג'ונג און בביקור במאוזוליאום בפיונגיאנג. רי מחליף בתפקיד את קים קיוק סיק, שבעבר פיקד על התקפות בדרום קוריאה ב-2010 שבהן נהרגו 50 בני אדם. הפעם הראשונה שבה קים זוהה בפומבי כרמטכ"ל הייתה בהודעה של סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית בחודש מאי. המשמעות היא שהוא כיהן בתפקיד כשלושה חודשים בלבד.

 

"הרמטכ"ל המודח היה נטל על ארצו"

מעט מאוד ידוע על הרמטכ"ל החדש רי מלבד העובדה שהוא שירת כמפקד גיס והיה מפקד מבצעים בכיר במטה הכללי. תעלומה נוספת היא גורלו של הרמטכ"ל המודח. "אנחנו לא יכולים לומר שרי איננו שמרן, אבל לקים קיוק סיק היה מוניטין של נקיטת קו נוקשה כלפי הדרום", אמר צ'ונג סאונג צ'אנג, עמית בכיר במכון סג'ונג בדרום קוריאה. לדבריו, "היה זה נטל על צפון קוריאה להחזיק אותו בפיקוד הצבא בשעה שזה מנסה לשפר את הקשרים עם העולם החיצוני".

 

מקיף את עצמו בנאמניו. קים ג'ונג און (צילום: AFP PHOTO / KCNA via KNS) (צילום: AFP PHOTO / KCNA via KNS)
מקיף את עצמו בנאמניו. קים ג'ונג און(צילום: AFP PHOTO / KCNA via KNS)

קים ג'ונג און, בנו של הרודן המנוח קים ג'ונג איל, ביצע חילופים רבים בממשלה, במפלגת השלטון ובצבא מאז כניסתו לתפקיד בעקבות מות אביו בדצמבר 2011. לדברי מומחים, השליט הצפון קוריאני רוצה למנות אנשים חדשים למשרות מפתח בממשל שיהיו נאמנים לו. עם מינויו של רי לתפקיד הוא הפך לרמטכ"ל הרביעי שמשרת תחת פיקודו של קים ג'ונג און. "העובדה שהוא יכול להחליף לעתים קרובות מפקדים בכירים בצבא מראה שיש לו שליטה חזקה על הצבא", אמר קו יו-וואה, פרופ' ללימודים צפון קוריאניים באוניברסיטת דונגוק שבסיאול.

 

אחד האנשים הבכירים ביותר שהודחו על ידי קים ג'ונג און היה רי יונג הו, לשעבר אחד המקורבים ביותר לקים ג'ונג איל. התקשורת הממלכתית בצפון קוריאה דיווחה שהוא הודח מתפקידו ביולי 2012 בשל מחלה, אולם מומחים העריכו שרי בן ה-69 הודח כדי לאפשר לקים הצעיר לעצב את שלטונו כראות עיניו.

 

רי היה לצדו של קים הצעיר מאז שזה הוכרז כיורשו המיועד של אביו, ולעתים קרובות עמד ביניהם באירועים פומביים חשובים. הוא נמנה עם קבוצת המקורבים המצומצמת שליוותה את ארונו של קים האב ברחובות פיונגיאנג המושלגת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AFP PHOTO / NORTH KOREAN TV
מבסס את שלטונו. קים ג'ונג און
AFP PHOTO / NORTH KOREAN TV
מומלצים