שתף קטע נבחר

מנהרה ולא רקטה: חמאס רק החליף ערוץ טרור

חשיפת מנהרת התקיפה בדרום, שצה"ל משתדל להבליט, נועדה להבהיר לעולם שחמאס מנצל לרעה את ההקלות הכלכליות שיוזמת ישראל בלחץ הקהילה הבינלאומית

מנהרות תקיפה אינן המצאה חדשה בתחום הלחימה. הצפון קוריאנים חפרו כבר בשנות ה-60 כמעט 20 מנהרות ענקיות לשטח דרום קוריאה, באזור סלעי ורווי מים. בחלקן אפשר היה להעביר דיביזיה של לוחמי רגלים על ציודם, בתוך חצי יממה.

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
תחום זה הוא "הדבר הבא" שחמאס הכין לנו אחרי שהבין שפוליטית וצבאית הוא די ממצה את האפשרויות הגלומות בנשק תלול מסלול - רקטות, מרגמות ואפילו טילים. את הפוטנציאל הגלום באפיק פעולה זה גילה חמאס באינתיפאדה השנייה, כשצה"ל עדיין ישב במוצבים ברצועה.

באמצעות מנהרות תקיפה כאלו בוצע פיגוע תת-קרקעי רב עוצמה במוצב באזור כרם שלום ובלפחות בעוד מוצב אחד בגזרה המרכזית. אבל את הדחיפה העיקרית לחפירת מנהרות תקיפה נתנה הצלחת מבצע חטיפת גלעד שליט ב-2006. מאז חופרים הארגונים הפלסטינים מנהרות גדולות שדרכן אפשר להריץ קבוצות לוחמים בלי שייאלצו אפילו להתכופף.

 

מנהרות אלה אמורות לשמש לא רק לחדירה לשטחנו למטרות חטיפה אלא גם להנחת מטענים בנקודות תורפה של מערך ההגנה הצבאי וגם למטרות איסוף מודיעין, צילום והעברת פעילים לשטח יהודה ושומרון. 

אריזות המזון שנמצאו במנהרה. מהחודשים האחרונים (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אריזות המזון שנמצאו במנהרה. מהחודשים האחרונים(צילום: הרצל יוסף)

המנהרות מחייבות השקעה כספית ועבודה לא מבוטלות. כדי לשבש את חפירתן מנעה ישראל בעבר העברת חומרי בנייה לרצועה, אבל בלחץ הקהילה הבינלאומית נאלצה להתיר לארגוני הסיוע לייבא חומרי בנייה לרצועה כדי שישמשו לפרויקטים לרווחת האוכלוסייה. ישראל התנתה את זה בתחילה בכך שהארגונים יהיו אחראים לוודא שהחומרים אכן משמשים רק למטרה שלה יועדו. לאחרונה, במסגרת הרצון להרפות מעט את הלחץ הכלכלי על הרצועה וכדי להחליף את ייבוא חומרי הבנייה דרך מנהרות ההברחה בציר פילדלפי, החליטה ישראל להעביר לרצועה חומרי בנייה על בסיס מסחרי.

 

כפי שצפוי היה, חמאס אכן השתמש בחומרים למאמץ ההתבצרות ולבניית מערך מנהרות לחימה ברצועה ולתוך שטח ישראל. עדויות לכך אפשר למצוא במנהרה שנחשפה לציבור הבוקר, שהייתה מלאה בחומרי בנייה שמקורם במצרים ובישראל. החשיפה, שצה"ל משתדל להבליט ולתת לה תפוצה בינלאומית, נועדה להבהיר קבל עולם וארדואן שחמאס מנצל לרעה את ההקלות הכלכליות שיוזמת ישראל בלחץ הקהילה הבינלאומית.

 

לעניין זה יש גם היבט מדיני. חמאס זקוק עכשיו נואשות לתרומות מהקהילה הבינלאומית שיחליפו את ברז הסיוע האיראני שיבש. חלק גדול מפעילות שלטון חמאס מומן בעבר בידי איראן והסיוע תרם בצורה ניכרת לשרידותו ולתמיכת האוכלוסייה בו. כעת, משקשר זה נותק, בעקבות האירועים בסוריה, זקוק חמאס יותר מתמיד לסיוע אזרחי מהקהילה הבינלאומית. זו אחת הסיבות לכך שחמאס משתדל למנוע ירי משטח הרצועה לישראל. חשיפת המנהרה מעידה שחמאס לא הפסיק את פעילותו הטרוריסטית האלימה, אלא רק החליף ערוץ.

 

לחשיפת המנהרה מטרה נוספת: להוכיח לציבור הישראלי כי אחרי שנים של ניסיונות ומאמצים כושלים בתחום, פיתח צה"ל שיטה שמאפשרת לו בדיוק רב מבעבר לגלות את המנהרות ולנטרל את האיומים שגלומים בקיומן.

 

לא צריך להיסחף. השיטה החדשה היא בעצם שילוב של שיטות ואמצעים ישנים שהסינרגיה ביניהם עם חומר מודיעיני מגבירה את הסיכויים ל"בינגו". זו בשורה טובה אבל לא מדובר ב-100% גילוי מנהרות אלא בפחות מזה. צריך עדיין לעבוד ולשכלל את השיטה לבל נמצא לילה אחד עשרות מחבלים חמושים ומצוידים במטעני נפץ עושים ככל העולה על רוחם באחד מיישובי עוטף עזה. זה האיום האמיתי והחמור ביותר, ודי במנהרת לחימה אחת שלא התגלתה כדי לייצר בפועל סיוט כזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
רון בן ישי
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים