שתף קטע נבחר

בטון ישראלי, כבלים וממתקים. בתוך המנהרה

בצה"ל אומרים שהמנהרה בגבול עזה הגיעה לעומק 22 מ', נחפרה כשנתיים ולא הושלמה. לאורך לוחות הבטון נפרשו כבלי טלפון וחשמל, הפלסטינים השאירו אריזות מזון מלפני כמה חודשים - ושמות על הקירות. אלוף פיקוד דרום: "חמאס ניצל את חומרי הבנייה שהכנסנו לטובת האוכלוסייה"

במשך כשנתיים הם חפרו. השתמשו בפטישים, מקדחים ואתים, הניחו אלפי קשתות בנייה ולוחות בטון - חלקם מתוצרת ישראל - במשקל כולל של כ-500 טונות, ולאורכם פרשו רשת מסודרת של כבלי חשמל וטלפון. מנהרת הטרור שנחשפה בשבוע שעבר על-ידי צה"ל בגבול הרצועה הייתה מתוחכמת וארוכה במיוחד. החיילים נדהמו לחזות בדרך שחפרו המחבלים לתוך ישראל, במטרה לחטוף חייל או לבצע פיגוע רצחני ביישוב סמוך.

 

עוד בחדשות:

סטודנטית בת 88: 'נשארת ברוחי צעירה לנצח'

איש הצללים של ארדואן 

אפשר ללכת ואפילו לרוץ בחופשיות בפנים (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אפשר ללכת ואפילו לרוץ בחופשיות בפנים(צילום: הרצל יוסף)

 

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

"זו פעם ראשונה שאנחנו מצביעים על מיקום מנהרה וחושפים אותה", אמר היום (א') גורם ביטחוני בכיר. בימים האחרונים פעלו סביב השעון כוחות הנדסה גדולים ובהם דחפורים ומשאיות לצד לוחמי הנדסה מיחידת יהל"ם, כדי לגלות את פתחי המנהרה המבוטנת והמחילות. הלוחמים הופתעו מאיכות המנהרה וגם מאורכה שהתגלה עד כה, 1.7 ק"מ.

יש גם חטיפים ויוגורט במנהרה  (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
יש גם חטיפים ויוגורט במנהרה (צילום: הרצל יוסף)

אחד מכלי החפירה שנמצאו ועטיפת מזון (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אחד מכלי החפירה שנמצאו ועטיפת מזון(צילום: הרצל יוסף)

העומק הממוצע - 18 מטרים (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
העומק הממוצע - 18 מטרים(צילום: הרצל יוסף)

נקודת הכניסה היא ליד הכפר אבסן א-זריר, ממזרח לחאן יונס. נקודת היציאה - כ-300 מטרים בתוך שטח ישראל, בשדה חיטה שלא מעובד בתקופה הזו. עומקה המרבי, בשטח הפלסטיני ברצועה, מגיע ל-22 מטרים מתחת לפני האדמה,

 והממוצע - כ-18 מ'. בתוך המנהרה הגובה ברוב המקומות הוא 1.8 מ', מה שמאפשר לאדם להתהלך באופן חופשי.

 

הכבלים והרשת בצדי קירות הבטון אפשרו תקשורת רציפה של החופרים עם נקודת המוצא וגם תאורה, במנורות הלוגן חסכוניות. שקי חומרי בנייה, חלקם מתוצרת מצרים, שמצאו חיילים במנהרה, מעידים כי עבודות הבנייה שלה טרם הסתיימו, ולא ברור עד לאיזה מרחק בשטח ישראל התכוונו הפלסטינים להגיע. בכל מקרה, על הקירות הם כתבו את שמותיהם.

הצלחה ראשונה לשיטה החדשה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הצלחה ראשונה לשיטה החדשה(צילום: הרצל יוסף)
 

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

מבין ה"שלל" שאיתרו הלוחמים נמצאו דברי מזון שונים בעטיפות שהעידו על שהות ארוכה בתוכה של הפלסטינים, בעיקר בתקופה האחרונה: נקניקים עתירי שומן, חפיסות שוקולד מיוני-יולי, ומשקה חלב שהיה מתאים לשתייה עד 22/6/2013. 

 

אלוף הפיקוד: חמאס ישלם מחיר כבד

גילוי מנהרת הטרור המתקדמת סמוך ליישוב עין השלושה שבדרום עוטף עזה לא התרחש, בניגוד למקרים קודמים, באופן מקרי. בחודשים האחרונים גובשה באוגדת עזה ובפיקוד הדרום תפיסת פעילות חדשה לאיתור המנהרות שחוצות את הגבול לישראל, שכוללת טכניקות, שיטות וידע שהוכיח את עצמו לראשונה כעת.  

היו בקשר עם העולם שבחוץ (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
היו בקשר עם העולם שבחוץ(צילום: הרצל יוסף)
בצבא אומרים שבהיעדר טכנולוגיה חדשה שתביא לפריצת דרך באיתור מנהרות, התפיסה החדשה עשויה להביא לגילויים של מנהרות אחרות שלפי הערכת מערכת הביטחון נחפרו וממתינות ליום פקודה. חשיפת המנהרה התאפשרה לאו דווקא בעקבות מידע מודיעיני מסוים, אלא בשל הערכות על מיקומה לצד סריקות של חיילים, עד לאיתור סימנים שהעידו כי ההערכות מדויקות.

 

"ביום שני שעבר חשפנו מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל בקרבה לכוחותינו וליישובים סמוכים", אמר היום מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן, שהזכיר כי זו מנהרת התקיפה השלישית שנחשפה בשנה האחרונה סביב הרצועה. הוא איים: "זו הפרה בוטה של הריבונות הישראלית, ואם חמאס יממש כוונותיו לבצע פיגועים, בפרט באמצעות מנהרה, הוא ישלם מחיר כבד ורצועת עזה תיראה אחרת".

אלוף תורג'מן. "חמאס בלחץ מאיבוד המשענת האסטרטגית" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אלוף תורג'מן. "חמאס בלחץ מאיבוד המשענת האסטרטגית"(צילום: הרצל יוסף)
 

לדברי תורג'מן, "הם חופרים מנהרות רבות וזו תעשייה גדולה שכוללת משכירי בתים ושטחים, מתכננים, חופרים ומהנדסים. זו תעשיית טרור לכל דבר, וכל השותפים בה, מהפועלים ועד למתכננים, יישאו במחיר".

 

"ניצול ציני של הכוונות הטובות שלנו"

תורג'מן הגדיר לאחרונה את חמאס כגורם מרסן ברצועה מאז מבצע עמוד ענן, וחזר על אמירה זו גם הבוקר. אלוף הפיקוד אף ציין שהארגון עדיין מונע פעולות טרור נגד ישראל, אבל שלח באותה נשימה מסר לרצועה: "חמאס משקיע עשרות מיליוני דולרים בפיתוח המנהרות במקום להשקיע אותם באוכלוסייה, בבניית בתים ובתי ספר, במקומות תעסוקה ותעשייה.

 חמאס ממשיך להתעצם ולבנות כוחו והוא ניצל באופן ציני את כוונותינו הטובות מהשבועות האחרונים להכניס חומרי בנייה לרצועה לטובת הסקטור הפרטי, לטובת האוכלוסייה".

 

בעקבות הגילויים הורה מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף איתן דנגוט על הפסקת העברת חומרי בנייה לרצועה דרך מעבר כרם שלום בימים הקרובים ועד להערכת מצב מחודשת.

 

תורג'מן ציין כי מנהרה שכזו יכולה לשמש לכמה פיגועי "איכות", בהם חטיפה, פגיעה בכוחות צה"ל או הרג ביישובים: "המנהרה יכלה להיות פעילה גם בשגרה ולא רק בסבבי לחימה. חמאס נמצא בלחץ ובמצוקה בעקבות איבוד המשענת האסטרטגית שלו, האחים המוסלמים בקהיר". האלוף הוסיף כי המצרים נוקטים את צעדיהם "לפי האינטרסים שלהם, ועוסקים בניתוק סיני מהרצועה".

 

דובר צה"ל תא"ל יואב פולי מרדכי, שמסיים מחר את תפקידו, תדרך בתוך המנהרה, בערבית, עיתונאים מרשתות ערביות. הוא העביר מסרים לאוכלוסייה בעזה ולארגון חמאס, שלפיהם התנועה מנצלת הקלות של ישראל לתושבים למטרות טרור. תדרוך דומה בתוך המנהרה קיים דובר צה"ל באופן חריג גם לרשתות בינלאומיות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
הגובה כ-1.8 מ'
צילום: הרצל יוסף
צילום: הרצל יוסף
פתח המנהרה בשטח ישראל
צילום: הרצל יוסף
מומלצים