שתף קטע נבחר

טבע: "חשבנו שזה בית, הניהול האמריקני קר"

עובדים שהגיעו הבוקר למשרדי ענקית התרופות בפ"ת הביעו חשש וחוסר ודאות על רקע פיטוריהם הצפויים של מאות: "לא נתפלא אם בסוף יעבירו את המפעלים להודו. למה שלא יקצצו בדברים אחרים?". יו"ר ועד עובדי בז"ן התראיין לאולפן ynet: "הופתענו מההודעה. לא יהיו פיטורים בלי מו"מ"

המועסקים בענקית התרופות "טבע" כבר קיבלו מהמנכ"ל מכתב שביקש להסביר מדוע פיטורי מאות עובדים בישראל הכרחיים במצבה הכלכלי הנוכחי של החברה. רוב העובדים שהגיעו הבוקר (ב') למשרדי החברה בפתח תקווה סירבו להתייחס לשאלות על אודות גל הפיטורים הצפוי, אבל ניכר שרבים מהם מודאגים. "אף אחד עדיין לא יודע מי יישאר ומי לא. זה יוצר מתח ואי ודאות", אמר אחד העובדים שהסכים לדבר. "כולנו חוששים. אני עובד 26 שנים בטבע ואף פעם לא היה מצב כזה. חשבנו שטבע זו חברה טובה וחזקה, חברה שהיא בית של העובדים. אם אני מפוטר, איך אמצא עבודה?".

 

פיטורים בענקיות המשק - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בשבוע שעבר נודע שחברת טבע תצמצם כ-10% מכוח האדם שלה בעולם במהלך 2014, ובישראל יאבדו את עבודתם על פי ההערכות כ-800-700 עובדים. הפיטורים צפויים להתממש חרף העובדה שטבע זכתה בשנים האחרונות להטבות מס מפליגות. על פי נתונים שחשפה רשות המסים ביולי האחרון, טבע קיבלה את הטבת המס הגבוהה ביותר במשק בסכום כולל של 11.77 מיליארד שקל בין השנים 2011-2006.

 

מנכ"ל טבע ג'רמי לוין, ועידן עופר מבז"ן (צילום: EPA, אורן יהודה, שאול גולן, סיון פרג') (צילום: EPA, אורן יהודה, שאול גולן, סיון פרג')
מנכ"ל טבע ג'רמי לוין, ועידן עופר מבז"ן(צילום: EPA, אורן יהודה, שאול גולן, סיון פרג')

משרדי טבע בפתח תקווה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
משרדי טבע בפתח תקווה(צילום: עידו ארז)

עובד אחר שהגיע בבוקר למשרדים בפתח תקווה הוסיף: "היום פיטורים, ולא אופתע לגלות שמחר יעבירו את כל המפעלים

של טבע להודו או לאיזו מדינת עולם שלישית כדי למקסם רווחים. מאז שהחברה מנוהלת על ידי האמריקנים הניהול הפך קר, לא מתחשב בעובדים. מה שמעניין את המנהלים זה השורה התחתונה בדף הרווחים.

 

"היום אתה מגיע לעבודה, רואה את החברים שלך ולא יודע אם אתה או מי מהם יופיע ברשימת המפוטרים. אם רוצים לקצץ יש דרכים אחרות. תראה את המשרדים, את המדשאות, את השמשיות ואת כלוב הציפורים ששמו פה. שיקצצו בדברים האלה ולא בעובדים שמפרנסים את משפחותיהם".

 

מנגד, עובד אחר טען שהתגובות להודעה על הפיטורים מוגזמות: "אני אופטימי ונשאר נאמן לחברה. טבע היא חברה טובה והרעש שנוצר בתקשורת סביב הפיטורים פוגע בה ובעובדים יותר מהתוצאות של הפיטורים".

 

"קנו מכונה חדשה, אולי לא יפטרו"

גם במפעל טבע-מיגדה בקריית שמונה הסכימו רק מעטים לדבר על הפיטורים הצפויים. רובם מיהרו פנימה למשמרת שהתחילה ב-7:00 או שהזדרזו לצאת לבתיהם אחרי משמרת לילה. אנדריי, שהמתין מחוץ לשער המפעל למונית שתיקח אותו הביתה, סיים עוד משמרת ב-15 השנים שלו במחלקת הייצור. "שמענו על הפיטורים אבל אני לא חושב שייגעו במפעל הזה", הוא אומר. "זה מפעל קטן ואין פה הרבה אנשים".

 (צילום: מאור בוכניק) (צילום: מאור בוכניק)
(צילום: מאור בוכניק)
כ-160 איש עובדים בטבע-מיגדה, שמייצר ציוד רפואי חד-פעמי כגון מזרקים, אינפוזיות ואריזות לתרופות. אחרי 20 דקות המתנה מול שער המפעל מגיע קצין הביטחון שמבקש מהעיתונאים להתפנות ולפנות לדוברות החברה. "העובדים לא ידברו והם גם לא יודעים כלום", אמר.

 

קצת אחרי תחילת המשמרת הגיע טנדר ובו גבר שהסיע את רעייתו למפעל. במושב האחורי חגורות שתי ילדות. הוא הסכים לומר: "יש חששות כי שמענו על פיטורים. אבל אשתי אומרת שרק עכשיו הביאו מכונה חדשה למפעל, וזה סימן שלא יפטרו כאן".

 

עובדים בבז"ן: "לא מודאגים, נגיע להסכמות"

הסערה סביב ההודעה המפתיעה אתמול על פיטורים צפויים גם בבז"ן (בתי זיקוק נפט) פסחה דווקא על העובדים במפעל. אלה שהגיעו הבוקר לעבודה סירבו להתרגש מהפרסום על אודות הקיצוץ שצפוי להוציא 240 איש מחוץ למעגל התעסוקה, ורובם טוענים שבינתיים מדובר בשמועות בלבד. "לאורך העשור האחרון עזבו את בז"ן 500 עובדים לטובת התייעלות ובגלל התפתחות טכנולוגית", אמר ל-ynet אלי אלישע, ששנים רבות היה חבר ועד. "אבל זה תמיד היה בהידברות, בהסכמה, עם לחיצת יד והרמת כוסית".

אלי אלישע. "תמיד בהידברות" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
אלי אלישע. "תמיד בהידברות"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

אמש פורסם שבז"ן, הנמצאת בשליטת החברה לישראל של משפחת עופר וחברת פטרוכימיים, תפטר כ-240 עובדים. הם יישלחו הביתה על רקע הפסדים גבוהים שהצטברו במאזני החברה בשנים האחרונות. טרם גובשה רשימה שמית של מפוטרים ועוד לא ברור את מי היא תכלול. החברה נקלעה למצב קשה לאחר שהפסידה 167 מיליון דולר בשנת 2012 ו-87 מיליון שקל ב-2011. עיקר ההפסדים נגרמו בשל העיכוב של שלוש שנים בהגעת הגז הטבעי מהקידוחים הישראליים במי הים התיכון.

 

אבל אלישע ממשיך להביע אופטימיות לגבי בז"ן: "אני סומך על מועצת העובדים ועל ההנהלה שידברו ויגיעו להסכמות לטובת כולם. אין שאננות, אנחנו יודעים שמדובר בחלק ממשבר גלובלי שלא פסח גם עלינו, אבל אני מאמין שנצלח גם אותו. אנחנו הרי מקור האנרגיה של ישראל ושל כל התעשייה בארץ".

 

המספר של 240 מפוטרים הוא ריאלי?

 

"אני לא יודע מאיפה המספר הזה צץ אבל הוא לא נשמע הגיוני. אף פעם לא היו כאן פיטורים שרירותיים. תמיד ידענו למצוא את השפה המשותפת".

עוזר רוזנטל. "לא לדאוג" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
עוזר רוזנטל. "לא לדאוג"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

עוזר רוזנטל, שמועסק בבז"ן 28 שנים, אמר ברוגע כשנשאל על אפשרות הפיטורים: "כל עוד מכוניות נוסעות על הכבישים, אין סיבה לדאגה. אנחנו נהיה בסדר. יש שמועות כל הזמן, אבל שעם ישראל לא ידאג".

 

האם הממשלה תתערב?

יו"ר ההסתדרות עופר עיני יקיים ב-15:30 מסיבת עיתונאים שבה יגיב על הפיטורים הצפויים בטבע ובבז"ן. מחר בבוקר הוא ייפגש עם ראשי הוועדים של שתי החברות. במקביל פנה השר לאיכות הסביבה עמיר פרץ לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש התערבות ממשלתית בסוגיה: "אני מבקש לקיים דיון דחוף,

כדי שהממשלה תוכל לבחון צעדים לעצירת גל הפיטורים וכן תוודא כי לא מדובר בתופעה שעלולה להתרחב באופן משמעותי".

 

פרץ ציין כי מדובר בהחלטות המתקבלות אמנם בהנהלת החברות, אך הוסיף: "לממשלה יש חובה לטפל בהבטחת מקומות עבודה זמינים ויציבים לאזרחי ישראל וזאת מתוך רצון למנוע משבר ולעצור תופעה זו בעודה באיבה".

 

ביום רביעי הקרוב יקיים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, דיון מיוחד בסוגיה. "טבע קיבלה במהלך השנים האחרונות הטבות מס מפליגות אשר מחייבות אותה בערבות הדדית לעובדיה אזרחי המדינה", אמר. ממשרד האוצר נמסר: "השר יאיר לפיד מתכוון לבוא בדברים בהקדם עם מנכ"ל טבע על מנת לקבל ממנו הבהרות בנוגע לפיטורי העובדים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, רענן בן צור, מאור בוכניק ומורן אזולאי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
הכניסה למפעל בז"ן, הבוקר. "נצלח גם את המשבר הזה"
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים