שתף קטע נבחר

"מנהלים בטבע קיבלו דיבידנדים ואנחנו ניזרק"

ענקית התרופות הודיעה כי בכוונתה לפטר בין 700 ל-800 עובדים בישראל כחלק מתוכנית התייעלות עולמית. בוועד העובדים משיבים אש. יו"ר ועד עובדי טבע-טק ברמת חובב: "חוץ מלהרוויח לא אכפת להנהלה מכלום". יו"ר ועד כפר סבא: "לא פוסלים שביתה". ובינתיים, מכה נוספת: בז"ן תפטר 240 עובדים

חוסר ביטחון תעסוקתי, שמועות וזעם שהולך ומבעבע כלפי ההנהלה - כך החל השבוע הקריטי של טבע, מחברות התרופות הגדולות בעולם, שהודיעה ביום חמישי שבכוונתה לפטר 10% מעובדיה, כ-5,000 עובדים מרחבי העולם. בישראל צפויה החברה לפטר בין 700 ל-800 עובדים. "יש כל הזמן דיבורים ואנשים כועסים על ההנהלה שחילקה דיבידנדים למנהלים ואותנו הולכים לזרוק", סיפר גיא, עובד באתר טבע-טק ברמת חובב. "אם החברה הייתה כושלת הייתי מבין, אבל חברה שמרוויחה כל כך הרבה כסף לא צריכה לפטר אנשים". גל הפיטורים לא נעצר בטבע. אמש נודע כי חברת בז"ן (בתי זיקוק נפט) שבשליטת החברה לישראל תפטר כ-240 עובדים.

  

פיטורים בטבע - כתבות נוספות

 

יו"ר ועד העובדים בשלוחת טבע בכפר סבא, אלירן קוזליק, אמר כי העובדים מתכוונים להגיע להבנה עם ההנהלה, אך אם לא יצליחו הם ישתמשו בכל הכלים שעומדים לרשותם, לרבות השבתה. במקביל, יו"ר ועד עובדי טבע-טק ברמת חובב, אבי זוהר, אמר שביום חמישי כל ועדי העובדים של חברת טבע בכל הארץ ייפגשו עם יו"ר האיגוד המקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן כדי להחליט כיצד לפעול. "ההנהלה הפכה את העובדים לעבדים מודרניים", אמר זוהר. "כל נושא הפיטורים שעלה בשבוע שעבר, הגיע רק אחרי שביקשנו להגדיל את המשכורות של העובדים המשתכרים בשכר מינימום".

 

זוהר הוסיף כי עובדי טבע-טק עובדים בימים ובלילות, בימי חג ובשבתות, ומשתכרים בשכר עלוב של 4,300 שקל בחודש. עובדים ותיקים בעלי ותק של 10 שנים, כך הדגיש, משתכרים בכ-6,000 שקל בחודש. "זה שהחברה כמעט לא שילמה מסים והרוויחה מיליארדי דולרים, מראה שחוץ מלהרוויח לא אכפת להנהלה מכלום", אמר זוהר. "אני יודע על שתי תרופות חדשות שפותחו בישראל ומתכוונים לייצר בשוויץ בגלל שבארץ ייאלצו לשלם מס".

 

הפיטורים שהפתיעו רבים במשק צפויים להתממש אף שטבע זכתה בשנים האחרונות להטבות מס מפליגות. על פי נתונים שחשפה רשות המסים בחודש יולי האחרון, חברת טבע קיבלה את הטבת המס הגבוהה ביותר במשק בסכום כולל של 11.77 מיליארד שקלים בין השנים 2011-2006. בנוסף, העובדה שחברת טבע נחשבת לרווחית מאוד עם רווח נקי של מיליארד דולר ברבעון השני של שנת 2013, התקבלה אצל רבים בהפתעה גמורה.

מנכ"ל טבע ג'רמי לוין ועידן עופר, מבעלי בז"ן  (צילום: EPA, אורן יהודה, שאול גולן, סיון פרג') (צילום: EPA, אורן יהודה, שאול גולן, סיון פרג')
מנכ"ל טבע ג'רמי לוין ועידן עופר, מבעלי בז"ן (צילום: EPA, אורן יהודה, שאול גולן, סיון פרג')
 

אלירן קוזליק הדגיש כי העובדים עדיין ניזונים משמועות בלבד. הוא סיפר כי שלח מכתב לכל העובדים בכפר סבא ובו הבהיר כי כל האופציות עומדות על השולחן. "אני עושה ככל שאני יכול כדי להעלות לעובדים את המורל והמוטיבציה ואומר להם בכל הזדמנות שאנחנו בוועד נדאג להם", סיפר. המפעל הממוקם בשרון נחשב לגדול ביותר של טבע בישראל ובו מועסקים יותר מ-2,000 עובדים. "ההתנהלות של המדינה בכל מה שקשור להנחות במס והרווחים הגדולים לא מעניינים אותי", הוא הודה. "הכי חשוב שנצליח לצמצם את הגזרה ושנצליח לתת את הזכויות למי שיפוטר אם בכלל".

 

"פרישה מוקדמת, אבל מה יהיה עם הצעירים?" 

עובדת בשלוחת טבע בכפר סבא הודתה בשיחה עם ynet כי זו הפעם הראשונה אחרי 15 שנים בחברה, שהיא מרגישה חוסר ביטחון תעסוקתי. "אני עובדת במקום הזה כבר מגיל 17 ופוחדת שאהיה זו בסוף שתפוטר", אמרה. "הוותיקים יכולים לצאת לפנסיה מוקדמת, אבל מה יהיה עם הצעירים? כרגע כולם מדברים על עובדי אגף הייצור שהכי קל לשלוח הביתה".

 

רוני, שעובד במפעל הטבליות של החברה בירושלים, סיפר כי כרגע הוא לא חושש. "האמת שאף אחד לא דיבר איתנו על הנושא", הוא הודה. "יש הרגשה של חוסר מידע בסיסי, אבל אני יודע שבסוף יהיה טוב. אני מקווה שאם יהיו פיטורים נקבל את הזכויות שלנו במלואן כי הכי קל לרמוס את הזכויות של העובדים הפשוטים".

טבע בכפר סבא (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
טבע בכפר סבא(צילום: שאול גולן)

במפעל מיגדה בקריית שמונה הפכו הפיטורים הצפויים לשיחת היום בקרב 170 עובדי המפעל. "למרות הדיבורים אצלנו כולם רגועים", אומר יו"ר הוועד, מאיר בן אלול. "אנחנו לא מפעל ייצור אלא מפעל של פלסטיקה והרכבות. בגלל שאנחנו מספר קטן של עובדים ישנה תקווה שהפיטורים ידלגו עלינו".

 

נציג ועד העובדים סבור כי העובדה שמדובר במפעל פריפריאלי, השוכן בעיר ספר שאינה מרובת מקומות תעסוקה, תמתיק עמם את הדין ביום שבו יוחלט על הקיצוץ בכוח האדם. בינתיים, לא מקדימים שם תרופה למכה. "מפעל מיגדה הוא כמעט 20 שנה לא מפעל רווחי, אבל בכל זאת מחזיקים אותנו", אמר בן אלול שעובד במפעל 19 שנים. "לפני כמה שנים היינו 200 עובדים, קיצצו, ולא סגרו אותו".

 

ועדי העובדים בחברת טבע פועלים בצורה עצמאית, אך בימים האחרונים, כפי שמתוודה קוזליק, הפך הקשר בין הוועדים למשותף ויומיומי. "אנחנו מתואמים בכל האתרים כדי להיות מאוחדים", הוא אמר ומסביר: "אצבע אחת קל לשבור אבל כשיש יד עם אגרוף - את זה קשה לשבור".

 

עובד במשרדי טבע בפתח תקווה, שחתום בחוזה העסקה אישי, אמר כי בקרב העובדים שאינם מיוצגים על ידי הוועדים אין כרגע חשש ממשי. "אנחנו בכל מקרה לא נשבות כי החוזה שלנו הוא אישי", אמר. "טבע היא חברה ענקית ובכל חטיבה רצות כרגע השמועות שלה. ההחלטה נמצאת עוד בשלב הראשוני ואנחנו לא יודעים כלום. ממש כלום. יכול להיות שיקצצו בעובדי ייצור או שיקצצו בכלל ברמה רוחבית מבין כל השלוחות. כרגע אני מנסה לא לחשוב על זה".

 

הפיטורים הצפויים אמורים להשיג לטבע חיסכון שנתי בעלויות של כ-2 מיליארד דולר עד סוף שנת 2017. על פי הערכות בחברה כמיליארד דולר, המהווים מחצית מהחיסכון השנתי בעלויות, יושג עד לסוף שנת 2014 וכ-70% מהחיסכון עד לסוף שנת 2015.

 

לפיד ידרוש הבהרות, דיון בוועדת הכספים

ביום רביעי הקרוב, יקיים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) דיון מיוחד בפיטורים הצפויים בטבע. "שמעתי על הפיטורים בהפתעה", אמר סלומינסקי. "חברת טבע קיבלה במהלך השנים האחרונות הטבות מס מפליגות אשר מחייבות אותה בערבות הדדית לעובדיה אזרחי המדינה". ממשרד האוצר נמסר כי "שר האוצר, יאיר לפיד, ששב לפני מספר שעות מוושינגטון מתכוון לבוא בדברים בהקדם עם מנכ"ל טבע על מנת לקבל ממנו הבהרות בנוגע לפיטורי העובדים".

 

בתי הזיקוק בחיפה (צילום: אורן יהודה) (צילום: אורן יהודה)
בתי הזיקוק בחיפה(צילום: אורן יהודה)

 

במשרד האוצר הבהירו כי החוק הישן לעידוד השקעות הון, שלפיו קיבלה טבע את הטבות המס, שונה ביוזמת משרד האוצר. "לפי החוק החדש", נמסר ממשרד האוצר, "הועלו שיעורי המס לחברות שנהנות מהטבות המס. כמו כן, כדי לקבל מעמד של 'מפעל מועדף מיוחד' (הטבות המס הגבוהות ביותר), דורש החוק להוכיח תרומה משמעותית וייחודית למשק הישראלי על כל המשתמע מכך". במשרד האוצר ציינו כי "מנהל רשות המסים נמצא במגעים עם טבע בנוגע לתשלומי המס. אין באפשרות משרד האוצר לשנות חוקי מס בדיעבד".

 

אמש פורסם לראשונה בחדשות 10 כי חברת בז"ן (בתי זיקוק נפט) תפטר כ-240 עובדים. בז"ן מצויה בשליטת החברה לישראל של משפחת עופר וחברת פטרוכימיים. מאות עובדים יתבשרו בקרוב כי יישלחו הביתה על רקע הפסדים גבוהים שהצטברו במאזני החברה בשנים האחרונות. בפגישה שנערכה בין הנהלת החברה לנציגי העובדים, נמסר להם כי טרם גובשה רשימה שמית של מפוטרים ועוד לא ברור את מי היא תכלול. המפעל מעסיק סך הכול כ-1,500 עובדים.

 

יו"ר ועד עובדי בתי הזיקוק, ראובן שוורצברג, אמר כי "אין משא ומתן עם ההנהלה ואין מספרים של עובדים. ההנהלה הודיעה שיש מצב כלכלי לא פשוט ושיש משבר אשראי בחברה, אבל אין מו"מ פורמלי ולא ידוע לנו כלום. לא יעלה על הדעת שניכנס למו"מ עם הנהלת החברה אחרי שעשינו תוכנית התייעלות בשנת 2013 ובלי שיהיה פתרון של אור בקצה המנהרה. אנחנו עוד לא נמצאים שם בכלל".


פורסם לראשונה 13/10/2013 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מפעל טבע בירושלים
צילום: AFP
צילום: הלל פוסק
עידן עופר בעל השליטה בחברה לישראל
צילום: הלל פוסק
מומלצים