שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הצעת חוק: אסור לעשן בגנים ציבוריים

  במטרה להגן על ילדים קטנים מעישון פסיבי וממשחק בבדלי סיגריות הגיש ח"כ יואל רזבוזוב הצעת חוק הקובעת כי ייאסר עישון עישון בגנים ציבוריים ובטווח של 10 מטרים מהכניסה לגני ילדים. ח"כ רזבוזוב: "ההתעלמות של ציבור המעשנים מהילדים חייבת להיפסק"

  גם אתם נתקלים בעשרות בדלי סיגריות בכל פעם שאתם מגיעים עם הילדים לגינה הציבורית? ייתכן והפתרון קרוב: הצעת חוק חדשה מבקשת לאסור עישון בגני שעשועים ציבוריים לילדים ובטווח של 10 מטרים מהכניסה לגני ילדים. הצעת החוק, אותה הגיש ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד), היא פרי יוזמה של איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל של ההסתדרות הרפואית בישראל.

   

  עוד על נזקי העישון:

  גורם לשיער להאפיר: 13 עובדות קשות על עישון

  בעקבות החמרת חוק העישון: 14 עצות להפסיק לעשן

  המדינה נגד סיגריות: החמרות דרסטיות למעשנים

   

  הצעת החוק החדשה היא למעשה תוספת לחוק הקיים, האוסר עישון בקרבת גני ילדים, מעונות ובתי ילדים, אך לא אוסר עישון בכניסה לגני הילדים או בגני שעשועים. כיום ילדים חשופים לנזקי העישון הן בשל שאיפת העשן והן בשל החשיפה לחומרים מסוכנים ומסרטנים הנשארים ברהיטים ובבגדים לאחר העישון. מחקרים הראו עלייה בסיכון לאסתמה, זיהומים באוזן תיכונה ועלייה בסיכון למוות בעריסה אצל ילדים שהיו חשופים בסביבתם לעישון.

    

  גם בדלי הסיגריות המושלכים על הרצפה מהווים סכנה לבריאותם של הילדים. על פי נתוני משרד הבריאות שנמסרו לועדת הבריאות של הכנסת בשנת 2011 הגיעו 64 ילדים לבתי חולים אחרי בליעה של בדלי סיגריות בגני משחקים או בביתם

   

  מניעת עישון פסיבי של ילדים במרחבים ציבוריים שכיחה ברחבי העולם המערבי. כך, למשל, במספר מדינות בארצות הברית, ביניהן איידהו וקנטאקי, נאסר על עישון ליד ילדים במקומות ציבוריים, לרבות בפארקים. בעיר ניו-יורק אסרה העירייה בחוק בשנת 2011 על עישון בפארקים ברחבי העיר, וזאת אף ללא קשר להימצאות ילדים במרחב. בחלק מהמחוזות והמדינות בקנדה ובאוסטרליה ישנן הגבלות דומות על עישון בגני שעשועים לילדים.

   

  במספר מדינות של האיחוד האירופי נאסר העישון במקומות ציבוריים בהם נמצאים לרוב ילדים. בין המדינות: אוסטריה, בולגריה, ספרד, צ'כיה, דנמרק לטביה ומלטה. במחקר שנעשה באנגליה נמצא כי חקיקה למניעת עישון אפקטיבית ביותר והביאה לירידה משמעותית של חשיפה לעישון פסיבי בקרב מבוגרים.

    

  "אין ספק שמניעת עישון פסיבי בקרב ילדים נשענת על צורך בריאותי שהוכח מדעית והוכר משפטית ברחבי העולם", אומר ח"כ רזבוזוב. "מן הראוי למנוע עישון ליד ילדים ולצמצם ככל שניתן את חשיפתם לעשן סיגריות ולנזקיהן העקיפים".

   

  -החוק נוגע רק לכניסה לגני ילדים, בעוד שעישון שכיח גם בכניסה לבתי חולים, מוסדות חינוך, מרכזי קניות ומקומות ציבוריים נוספים.

   

  "יש בעיה גדולה בהגבלת המרחב הציבורי", אומר רזבזוב. "במדינה דמוקרטית אי אפשר ולא צריך לאסור כל דבר. ברור שהעישון הפסיבי מזיק, אך לילדים גדולים יש מודעות לבקש שלא יעשנו לידם. הקו המנחה של תיקון חוק זה הוא השמירה על ילדים קטנים. לי יצא כבר להוציא מפיה של ביתי הקטנה בדל סיגריה בשטח גן משחקים לאחר שאחד ההורים המעשנים עישן במקום וזרק אותו על הארץ. ההתעלמות של ציבור המעשנים מהילדים הקטנים חייבת להיפסק".

    

  -האכיפה כיום של החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים דלה. מה הטעם בחקיקה נוספת בחוק שאין לו שיניים?

  "חשיבות החוק אינה נקבעת על פי היכולת לאכוף אותו. חשיבות החוק היא שקובעת את סדר העדיפויות של גורמי האכיפה. אני בטוח שכשהחוק יעבור, כמו גם בעזרת כתבות מסוג זה, הציבור יבין את מה שעומד מאחורי התיקון לחוק, ואז נראה גם את גורמי האכיפה מגבירים את המאמץ. בנוסף לזה, השעות בהן הילדים נמצאים בגנים הללו, הן שעות בהן גורמי האכיפה גם ככה נמצאים בשטח. כך שהדבר לא ישנה עבורם את שעות העבודה ויש להם את כל הכלים והיכולת לפעול".

   
   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עישון פסיבי. מעלה את הסיכון למוות בעריסה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים