שתף קטע נבחר

139 יצירות בהולנד - "נבזזו מיהודים בשואה"

איגוד המוזיאונים במדינה הכריז כי בחקירה מקיפה שערכו נמצאו 139 יצירות אמנות שככל הנראה נשדדו ממשפחות יהודיות על ידי הנאצים עד שנת 1945. ראש האיגוד: "החזרתן למשפחות היא חובה מוסרית ועלינו לבצע אותה"

מוזיאונים בהולנד הכריזו אתמול (יום ג') כי 139 יצירות אמנות שברשותם ככל הנראה נבזזו ממשפחות יהודיות על ידי הנאצים עד שנת 1945. כמה עשרות מהיצירות שייכות לאמנים בעלי שם עולמי כמו אנרי מאטיס, פאול קלה ו-ואסילי קנדינסקי.

 

עוד חדשות בעולם:

סעודיות: לנהוג - לא, לסמס בחופשיות - כן

"זה בסיסי לאסוף מידע על מנהיגים זרים"

האישה על גשר הקונקורדיה: מאהבת הקפטן

 

מחקירת אוספי המוזיאונים המדינה עולה כי המקורות שמהם הגיעו היצירות היו חשודים. "היצירות הללו ככל הנראה נבזזו, הוחרמו או נקנו תוך שימוש באיומים", אמר סייב ווייד, ראש איגוד המוזיאונים בהולנד. "החזרתן למשפחות מהן נלקחו היא חובה מוסרית ועלינו לקיים אותה".

ציורו של מאטיס "אודליסק" (צילום: AP) (צילום: AP)
ציורו של מאטיס "אודליסק"(צילום: AP)

החקירה העלתה רשימה של 20 בני אדם שמהם נלקחו בוודאות 61 יצירות. ראש האיגוד אמר כי הם מנסים ליצור קשר עמם או עם יורשיהם, בהם גם את יורשיו של סוחר האמנות היהודי המנוח אלברט שטרן, שבבעלותו הייתה יצירה של אנרי מאטיס. המוזיאון רכש את היצירה ממשפחת בנגמה ב-1941, אך שטרן היה הבעלים המקוריים לפני המלחמה. במהלך המלחמה, החביאה המשפחה בביתה את נכדתו של שטרן.

 

סקירה קודמת של הרשויות בהולנד ב-2006 התמקדה ביצירות שהושגו במהלך מלחמת העולם השנייה. הפעם, כל המוזיאונים במדינה בחנו את המקורות לכל היצירות שברשותם עד סוף המלחמה, בשנת 1945. הסקירה התמקדה במציאת יצירות שבשרשרת הבעלות שלהן היה פער של כמה שנים, אותן שנים בהן עלתה המפלגה הנאצית לשלטון בגרמניה ב-1933.

פסל של ראשו של קיסר רומא טיבריוס (צילום: AP) (צילום: AP)
פסל של ראשו של קיסר רומא טיבריוס(צילום: AP)

יצירה נוספת בשלל שצייר אל ליסיצקי (צילום: AP) (צילום: AP)
יצירה נוספת בשלל שצייר אל ליסיצקי(צילום: AP)

"הודות לחקירה שביצענו אנחנו לא מפגרים מאחור יותר", אמר פרופ' רודי אקרט מאוניברסיטת אוטרכט שעמד בראש צוות החקירה. אקרט התייחס בדבריו לחקירות נוספות שנעשו בשני העשורים האחרונים לבחינת יצירות אמנות שנבזזו מיהודים בשואה.

 

ביצירות שעלו בחקירה נכללים 69 ציורים, בהם יצירתו של הצייר הצרפתי מאטיס

 מ-1921 המכונה "אודליסק", השייכת לאוסף של מוזיאון סטדליק באמסטרדם. יצירות נוספות כוללות עבודות של קלה וקנדינסקי. גם פסלים, חפצי עתיקות וחפצים יהודיים טקסיים נמצאו בסקירה.

בשלב הראשון, השיק איגוד המוזיאונים אתר שבו מפורסמים הממצאים ופרטים על אודות היצירות ובעליהן האפשריים. האתר יהיה זמין בהתחלה רק בהולנדית, אך לדברי ראש האיגוד, עד סוף 2013 יתורגם האתר לאנגלית.

 

אקרט אמר כי הוא מאמין שבעתיד יימצאו יצירות אמנות נוספות בהולנד, עם זאת הוא סבור כי "לעולם לא יימצאו יותר מ-100 כאלה בסקירה אחת".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 29/10/2013 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אודליסק, יצירתו של מאטיס
צילום: AP
מומלצים