שתף קטע נבחר

צילום: AP, רויטרס, EPA, AFP

סעודיות: לנהוג - לא, לסמס בחופשיות - כן

בשבוע שבו עוצרת סעודיה נשים בשל העובדה שנהגו ברכב, מורה ראש משטרת הדת לאנשיו להפסיק לערוך חיפושים אקראיים בטלפונים סלולריים לאזרחים שלא חשודים בשום פשע. "לא עולה בקנה אחד עם ההלכה"

שיטת המקל והגזר בסעודיה : בשבוע שבו נעצרו 14 סעודיות לאחר שנהגו בהתרסה בשל האיסור המוטל על נשות הממלכה לנהוג ברכב, החליטו במשטרת הדת הסעודית להקל על התושבים ולאסור על אנשיה לערוך חיפושים אקראיים בטלפונים הניידים שלהם. משטרת הדת המכונה "הרשות לציווי הטוב ומניעת האסור" הורתה בתחילת השבוע לאנשיה להפסיק לערוך חיפוש בתכנים המצויים בטלפונים הניידים של האזרחים, אלא אם מדובר בחשד ממשי לביצוע פשע.

  

חלון למזרח התיכון - כתבות נוספות:

לא כלות להשגה: כמה עולה רווקה בתימן?

חדש בירדן: אנסתְ נער? תתחתנו ולא תענשי

סטודנט, שפר הופעתך: בלי טייץ וכפכפים

 

מי שאחראי להנחיה החדשה הוא העומד בראש משטרת הדת הסעודית, ד"ר עבד א-לטיף אל א-שייח, שהוציא הנחיה דחופה לאנשיו בעניין. בהנחיה נאמר כי החיפושים לא עולים בקנה אחד עם ההלכה ובנוסף מופעלים בניגוד לתקנון העונשין שפורסם על ידי הממשלה. א-שייח נתן לאנשיו בשטח פרק זמן של 30 יום כדי לחתום על הפסקת החיפושים. בנוסף, הוזהרו השוטרים כי אם הם יתעכבו בחתימתם הם ייחקרו.

הזכות לנהוג לא תינתן לה, אבל המשטרה לא תערוך חיפוש בטלפון שלה (צילום: AP) (צילום: AP)
הזכות לנהוג לא תינתן לה, אבל המשטרה לא תערוך חיפוש בטלפון שלה(צילום: AP)

תלונות שהתקבלו מאזרחים במשטרת הדת הן שהביאו בין היתר להוציא את ההנחיה. לפי התלונות, אנשי הגוף הדתי עיכבו אזרחים שנעדרו מתפילה או עוברי אורח בשווקים ובמרכזים המסחריים וביקשו לחפש בחפציהם האישיים, בהם גם מכשירים סלולריים. החיפוש נערך מבלי שאותם אזרחים הסתבכו בפשע כלשהו.

 

כבר ב-2007 אמר איברהים בן עבדאללה א-רייס, שעמד בעבר בראש משטרת הדת, כי אין זכות לאנשי המשטרה לבצע חיפוש בטלפונים הסלולריים, אלא אם כן נעשה שימוש במכשיר הסלולרי במהלך פשע, אך נראה שדבריו לא עמדו במבחן התוצאה.

  

בתוך כך, הודיעה משטרת הדת על מינויים חדשים "בניסיון לשדרג ולשפר את תפקודה". במקביל הוקמו כמה יחידות חדשות כמו "היחידה לטיפול בסחיטות", "היחידה למאבק בפשעים מוסריים ברשת", יחידה העוסקת בסוגיית הכישוף בסעודיה, יחידה שתעסוק בזכויות האדם ויחידה שתעסוק בביטחון המחשבתי בממלכה הערבית. כל היחידות נתונות באופן ישיר לעומד בראש משטרת הדת.

  

לאחרונה זוכה משטרת הדת ובייחוד אנשיה האמונים על אכיפת חוקי ההלכה האיסלאמית, לביקורת על פעילותה. אחת הדוגמאות לכך הוא סרטון שעורר הדים בסעודיה ובו נראית אישה סעודית צועקת בהפגנתיות בחנות בגדים על אחד מאנשי משטרת הדת אחרי שהאחרון ביקש ממנה לכסות גם את פניה בנוסף לרעלה המכסה את ראשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עוברי אורח עוכבו וחיפוש נערך בחפציהם
צילום: AP
מומלצים