שתף קטע נבחר

הגנגסטר של המגזר הדתי

בעוד הקליפ של מתי שריקי צולם בסמטאות הצרות של העיר העתיקה ירושלים ומתאר מסע רוחני אל "האור שמעבר לקיר", הקליפ לשירו של איתן קלינמן מתרחש בתוך לימוזינה, ומציג עולם ריקני והדוניסטי. צפו ב"רק אני" ו"אור חדש" – שני קליפים מתוך יבול החורף של המוזיקה היהודית העכשווית

"בלימוזינה ארוכה, נוסע לאן שבא לי, כסף זה לא פונקציה, ממון זה סתם בנאלי", באלה מילים פותח איתן קלינמן את השיר "רק אני", מתוך האלבום השני שבדרך.

 

 << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

כמתבקש ממילות השיר, בקליפ נוסע קלינמן בלימוזינה, כשהוא לבוש בחליפת גנגסטר לבנה, וסיגר בפיו. לדברי קלימן, האווירה הקלילה וההומור הם כלי נהדר להעברת מסרים עמוקים ואפילו – יהודיים. "אני רוצה להראות שדווקא מתוך הצחוקים והאווירה המחויכת, אפשר לעשות מוזיקה עם מסר או עומק", הוא מסביר." השיר באמת בא ממקום של קריצה ושל פאן, אבל בין המילים מסתתר מסר שמוזכר במפורש רק במילה אחת - ריקני".

 

לדבריו, מהשיר עולה השאלה עד כמה אדם מעמיד את עצמו במרכז, ומה ההשפעה של מעשיו על הסביבה שלו. "נפגשתי במהלך חיי עם כאלה שהיו יותר מדי מרוכזים בעצמם ובצרכים שלהם, בלי לראות את האחרים שמסביב. המסר הוא פשוט לחשוב על זה טיפה, על האופן שבו אתה מחזיק את עצמך, ועל מי אתה מבטל על הדרך", הוא אומר.

 

קלימן אמנם כותב ומלחין את שיריו בעצמו, אך את בימוי הקליפ, הפקיד בידי מלכי ההומור הדתי, נדב נווה ומתן צור, חברי הרכב "אנדרדוס". "באלבום הקודם וגם בזה הנוכחי, יש שירים שהם יותר 'מגזריים' בהגדרתם. פה המסר הוא אוניברסלי. ולכן המון אנשים, לאו דווקא דתיים, מצאו את עצמם מתחברים לקליפ הזה. זו המטרה, והחיבור עם 'אנדרדוס' אחראי לזה. השיר הזה מכוון לכולם בסופו של דבר, הוא לא מגזרי, אלא פונה לכל עם ישראל".

 

המקדש שייבנה מעבר לקיר

מתי שריקי אמנם לא הרחיק לעולם הראפ של קלימן, אך גם הוא מבקש לקחת את המוזיקה היהודית למחוזות חדשים. "המטרה היא לנסות לחבר בין שני קצוות, שבעיני ממילא נורא קרובים, מוזיקה יהודית ומוזיקה ישראלית עכשווית", הוא מסביר.

 

לאחרונה, הבשילה האהבה של שריקי למוזיקה, שמלווה אותו מאז היה ילד, לאלבום ראשון. שריקי (30), אב לארבעה ילדים, העובד בבקרים כארט דיירקטור באתר חדשות מוביל, הספיק להופיע לא מעט שנים כזמר, קלידן וגיטריסט באירועים. כעת הוא יוצא אל דרך חדשה כיוצר עצמאי.

 

הקליפ של "אור חדש", שיר מתוך האלבום, צולם בשעות הזריחה בין סמטאות ירושלים, העיר בה העביר שרקי את רוב שנות ילדותו. לדבריו, מלבד החיבה שהוא רוחש לעיר, הוא רואה בה את "מרכז העולם וקודש הקודשים של ישראל".

 

"האמת שהפקת הקליפ הייתה חוויה יוצאת דופן. היה עלי להשכים קום עוד לפני שיפציע האור, ולהתיצב ב'יער השלום', המשקיף על הר הבית והכותל", מספר שריקי. "אחר כך צילמנו בסמטאות העיר העתיקה עצמה. זה מסע פנימי וגם פיזי שמתחיל מעמדת תצפית מרוחקת ומסתיים באזורים הפנימיים ביותר של העיר, הסמוכים אל הר הבית".

 

השיר מתאר מסע, ספק פיזי ספק רוחני, אל עבר "האור שמעבר לקיר". "מלבד המסע האישי של כל אחד אל האור שלו, לצד הקשיים והמחסומים שבדרך, אני שר על האור המרכזי והלאומי שלנו, שהוא המקדש, שייבנה מעבר לקיר - הכותל, ולכן, זהו גם בסופו של דבר גם שיר תפילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שפרה יהודאי
מאחורי הקריצה מסתתר המסר. איתן קלינמן
צילום: שפרה יהודאי
צילום: אברהם יצחק מאיר
שיר תפילה. מתי שריקי
צילום: אברהם יצחק מאיר
מומלצים