שתף קטע נבחר

דוסים? זה מצחיק אותי

מי יחליף את שושה ושושי במשבצת דוס המחמד של המירוץ למיליון 3? מה יש לגבאי מריקי הרווקה בעזרת נשים? ולמה ההוא שהניח שהניח יצא טמבל? חבורת "אנדרדוס" חושבת שאין פרה קדושה שלא יכולה להפוך לסטייק כשר למהדרין

אביב העמים של הדוסים בפריים-טיים מגיע לשיאו בעיצומם של ימים אלה, עם שושה ושושי שעושים כבוד למגזר, ועוד כמה שעושים פדיחות. מי שהתרגש מ"סרוגים" ודמע מול "מעורב ירושלמי" – יסכים עם חבורת "אנדרדוס" שהגיע הזמן לקצת צחוקים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

על מה? על הכל, בעצם - בית הכנסת, הקהילה, "בני עקיבא", התפילה והקריאה בתורה. אין פרה קדושה שאי אפשר לצחוק עליה, ועל אחת כמה וכמה להפוך אותה לסטייק (כשר למהדרין). אבל חבורת "אנדרדוס" – הרכב קומי חדש-דנדש ברשת (ובכלל) – מצליחה איכשהו לשבת במושב לייצים, בלי מחיצה ובלי לעצבן.

 

מועדון סטנד-אפ "כשר" לחבר'ה

"חוק הדתיים השלובים" הפגיש ארבעה הסדרניקים (שלושה מתוכם מישיבת קריית שמונה, ושניים מתגוררים בגבעת שמואל, עכשיו תעשו את הקישורים). מתן צור (23), נדב נווה (26), יאיר יעקובי ואשר בן אבו (בני 28) חיפשו במה להצחיק. הקשר שלהם לעולם הסטנד-אפ הסתכם בהצגות פורים של הישיבה התיכונית, אבל אין קהל העומד בפני הרצון, והקהל של "אנדרדוס" שבוי מלכתחילה. אין להם מתחרים בשוק, והם מציגים תוצרת מקורית למדי: סאטירה חברתית לא פוליטית, המכוונת למגזר הדתי – אך מובנת היטב גם מחוצה לה. 

 

 

"אנחנו מרגישים שיש מקום וגם לגיטימציה הלכתית לתרבות קומית דתית", אומר מתן צור, תלמיד ישיבת ההסדר בקריית שמונה וסטודנט לחינוך. "אנחנו לא באים לייצר תחליף, אלא ליצור תרבות שהיא טובה בפני עצמה. אנחנו רוצים תרבות קומית לכתחילה, ולא בדיעבד, כדי שיהיה לחבר'ה מועדון סטנד-אפ שהוא גם 'כשר'".

 

 

הפרודיה הראשונה שהחבורה העלתה לרשת עוסקת ב"מירוץ למיליון 3 – עונת הדוסים", ומצליחה לאבחן בדיוק חינני רבדים שונים של החברה הדתית. סרטונים נוספים מעבירים ביקורת נוקבת על התנהלויות בחדרי החדרים של המגזר. הצילום נעשה במצלמת סטילס, ונערך על ידי נווה – סטודנט בבית הספר לקולנוע "מעלה", והיחיד בחבורה שיש לו קשר מקצועי למדיה המצולמת. בן-אבו, בוגר בית הספר "רימון", עובד כמורה לתורה, צור כותב במגזין "עולם קטן" ויעקובי עוסק בתחום של מערכות מידע. לא החומר שממנו מרכיבים פיצ'רים.  

 

 

"היה לנו חלום לעסוק בזה באופן מקצועי", אומר צור. "אנחנו אוספים קטעים קטנים שעוסקים בהווי הדתי, ולאט-לאט מצלמים ומעלים. יעל נווה, אשתו של נדב, עוזרת לנו בצילום – ונעם אחיו מסייע בכתיבה. אנחנו עושים הכל בעשר אצבעות. מאפס. יושבים הרבה על כל פאנץ', כדי לדייק. התוצאות סבירות, אך היינו רוצים יותר".

 

"יש דתיים מצחיקים"

על המסך שלהם ניתן לראות גם שחקניות. נשים ממש, ולא גברים בתחפושת כמיטב המסורת. וכל זאת, כאשר חברי ההרכב מדגישים כי ההומור שלהם לא בא על חשבון הערכים הדתיים: "אנחנו ממש לא דתיים-לייט. יש קטע כזה בציבור הדתי, שמי שרוצה להיות דתי ומצחיק - או ששוחט פרות קדושות, או שחותך להומור קלאסי אורתודוכסי. אנחנו הלכנו לכיוון חדש - לא שוחטים את הפרה, אלא רק דוחפים אותה קדימה".

 

"אנחנו הלכנו לכיוון חדש - לא שוחטים את הפרה, אלא רק דוחפים אותה קדימה". "אנדרדוס" בעבודה (צילום: אנדרדוס) (צילום: אנדרדוס)
"אנחנו הלכנו לכיוון חדש - לא שוחטים את הפרה, אלא רק דוחפים אותה קדימה". "אנדרדוס" בעבודה(צילום: אנדרדוס)

 

כאשר המטרה הראשונה והמוצהרת היא להצחיק, מותר לחלום רחוק, אפילו עד לסיטקום דתי. בינתיים החבורה משיקה ערוץ יו-טיוב ודף בפייסבוק. "אנחנו מחכים למפיק שיאזור אומץ ללכת אתנו לכיוון הזה, שעוד לא נעשה", הם אומרים. "זו משבצת שחסרה בעולם ההומור הדתי, שקצת קופא על שמריו, במובן מסוים. אותם המופעים רצים כבר שנים, ואין הרבה שינוי. רובם גם מופעים יחידניים, אבל אין קבוצת סטנד-אפ דתית.

 

"היינו רוצים לראות את ההומור שלנו משתלב גם במשבצות כמו 'ארץ נהדרת' ו'צחוק מהעבודה', אף שאינני בטוח שהציבור הכללי כבר בשל לזה. יש איזושהי תפיסה שדתיים לא מצחיקים. אבל דתיים ומצחיקים הולך ביחד – מאוד אפילו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מדירים נשים. צור ונווה בפארודיה על "המירוץ למיליון 3"
עושים הכל בעשר אצבעות
צילום: אנדרדוס
אנדרדוס
עיצוב: ליאור צור
מומלצים