שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הרשות השנייה: לא להשתמש במושג "נשא איידס"

  המלחמה בסטיגמה על נשאי HIV נמשכת - דרך השפה העברית. בוועד למלחמה באיידס פנו בבקשה לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, כדי שיופסק השימוש בצירופים "נשא איידס" ו"יצא נקי בבדיקה", אשר אינם נכונים עובדתית ומעמיקים תפיסות שגויות באשר לנגיף ולמחלה. מה יאמרו במקום?

  כמה פעמים שמעתם מישהו אומר את הצירוף "נשא איידס"? נראה שמעתה תיתקלו בו פחות. בעקבות פניית הוועד למלחמה באיידס, קבעה הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו כי אין להשתמש עוד בתוכניות הטלוויזיה והרדיו במושג "נשא איידס" - ויש לומר "נשא HIV" בלבד.

   

   

  עוד על HIV:

   

  "איידס הוא מצב שבו מערכת החיסון כבר קרסה והגוף סובל מאוסף של תסמינים שונים, שנקראים זיהומים אופורטוניסטיים", מסבירים בוועד למלחמה באיידס מה עומד מאחורי בקשתם. "מאחר שלא ניתן להיות נשא של אוסף תסמינים, הביטוי 'נשא איידס' הוא ביטוי שגוי. לעומת זאת, אפשר להיות נשא של נגיף, דוגמת HIV, נגיף שעלול לגרום לאיידס.

   

  "גילוי מוקדם של הנגיף ימנע התפתחות של איידס, ולא כל מי שיש לו HIV בהכרח יפתח את המחלה".

   

  בעקבות השימוש התכוף באמצעי התקשורת בצירוף "נשא איידס" והשרשת תפיסות שגויות באשר לנגיף ולמחלה בקרב הציבור הרחב, פנו אנשי הוועד למומחים ללשון העברית, כדי לנסות ולשנות את המצב הקיים.

   

  תחילה פנו בוועד לגיל חובב, נינו של אליעזר בן-יהודה, ולד"ר אבשלום קור, שהפנה אותם למזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית. המזכירות המדעית כינסה את הוועדה למונחי רפואה של האקדמיה ללשון, ולאחר שחברי הוועדה העניקו את תשובתם - פנו איתה בוועד למלחמה באיידס לדוד רגב, נציב פניות הציבור של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, בבקשה להסדיר את הנושא.

   

  לאחר שקיבלה את הבקשה שלומית תעשה, לשונאית הרשות, היא המליצה כאמור להשתמש רק בביטוי "נשא HIV" ולא "נשא איידס". נוסף על כך, היא ביקשה להשתמש בביטוי "קיבל תוצאה שלילית" כאשר מתארים אדם שבדיקת ה-HIV שלו שלילית, במקום המושג הרווח "יצא נקי".

   

  בוועד למלחמה באיידס פנו לאמצעי תקשורת נוספים, וגם באלה המליצו מומחי הלשון לקבל את בקשתם.

   

  "מעבר לאופן הביטוי הנכון מהבחינה הלשונית", אומר ניסן שטראוכלר, דובר הוועד למלחמה באיידס, "יש כאן גם עניין טרמינולוגי. המושג 'איידס' הוא בעל קונוטציה שלילית מאוד ומביא אותנו לעולם של דימויים סופניים, מה שמוביל בסופו של דבר לחיזוק הסטיגמה כלפי נשאי HIV, וכולנו מבינים לבד מה ההפך מהמושג 'נקי'.

   

  "האמירות הללו גורמות לתפיסות מוטעות מאחר שאנשים שחיים עם HIV ומקפידים על טיפול תרופתי קבוע לא יגיעו למצב של איידס, והם ייהנו מתוחלת חיים כמעט זהה לתוחלת החיים של יתר האוכלוסייה. לכן, חשוב שמי שמסקר את התחום ידבר באופן נכון עובדתית ולא יעמיק את הסטיגמה על נשאי HIV.

   

  "ברצוני להודות לכל אחד מהלשונאים, לאקדמיה ללשון ולרשות השנייה על תשומת הלב, על הקשב ועל התייחסותם המעמיקה לנושא".

   

  "נציבות פניות הציבור ברשות השנייה קשובה לכל קבוצות האוכלוסייה", אומר דוד רגב. "הנציבות משמשת פה ושליח של קבוצות אלה מול הזכיינים המשדרים, במטרה להביא את קולן ולסייע להן. אני מברך על החלטת הגורמים השונים לאמץ את בקשות הוועד ולמנוע תיוג שלילי של נשאי הנגיף".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Getty mages imagebank
  טרמינולוגיה נכונה תילחם בסטיגמה על נשאי HIV
  צילום: Getty mages imagebank
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים