שתף קטע נבחר

תל השומר: בניין אחד, 6 אנשי צוות עם סרטן הלבלב

חמישה רופאים ואחות שעובדים באותו בניין בבית החולים "שיבא" בתל השומר לקו תוך שנה וחצי בסרטן הלבלב - אחד הגידולים האלימים ביותר. מדובר במספר גדול באופן חריג של מקרים. מנהל בית החולים: "לא מצאנו קשר בין המקרים, ייתכן שמדובר בסתם חוסר מזל". הסיפור המלא התפרסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות"

בבית החולים שיבא בתל השומר מתקשים  למצוא הסבר לתעלומה: שישה מאנשי הצוות הרפואי בבית החולים לקו לאחרונה בסרטן הלבלב, סוג אלים ולא מאוד שכיח של סרטן. הנהלת בית החולים הורתה לפתוח בחקירה שנועדה לברר אם יש קשר בין המקרים.

 

הלבלב הוא חלק ממערכת העיכול. הוא נמצא בחלקה העליון של הבטן, לפני עמוד השדרה, ומייצר את מיצי הלבלב המסייעים בעיכול המזון ואינסולין. סרטן בלבלב נחשב לאחד הגידולים האלימים ביותר - רק כשישה אחוזים מהחולים נותרים בחיים חמש שנים לאחר האבחנה.

 

עוד על סרטן הלבלב:

3 שניצחו את הסרטן הסופני: איך הם עשו את זה?

הצעירה בעולם: לקרן בת ה-4 יש סרטן בלבלב

אמא, סליחה שלא הצלתי אותך. טור אישי/צופית גרנט

 

המקבץ יוצר הדופן של המקרים גרם לבהלה בקרב רופאי ועובדי שיבא: בפרק זמן של כשנה וחצי לקו שישה מאנשי הצוות הרפואי - בהם כאלה שעדיין עובדים בו היום ואחרים שעבדו בו בעבר ועזבו - במחלה הקשה. בין אלה: שני כירורגים, מנתח פלסטי, רופא עיניים, מרדים ואחות צעירה.

 

עם הצטברות הדיווחים על מחלתם של הרופאים פנה יו"ר ועד הרופאים בתקופה האמורה, ד"ר זאב פלדמן, להנהלת בית החולים בבקשה לבדוק אם יש מכנה משותף בין כל אנשי הצוות שחלו. הנהלת בית החולים נענתה לבקשה, ועירבה בנושא את פרופ' סיגל סדצקי, מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של סרטן במכון גרטנר. הבדיקה טרם נסתיימה.

 

מעט מאוד ידוע על הגורמים לסרטן הלבלב. חקירה לבירור הגורמים נחשבת למסובכת במיוחד, שכן קשה מאוד להוכיח קשר בין התפתחות סרטן לגורמים סביבתיים כאלה ואחרים. מדובר במחלה שמתפתחת באיטיות, במשך שנים רבות, וקשה לק־ שר בינה לבין חשיפה לגורמים הנחשבים למסרטנים. מנהל שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, אמר ל"ידיעות אחרונות‭:"‬ "לא מצאנו מכנה משותף בין המקרים, אולם אנחנו עדיין ממשיכים לחפש. חלק מהרופאים שחלו כבר לא עובדים בבית החולים. ייתכן שמדובר בסטטיסטיקה רגילה או סתם בחוסר מזל‭."‬

   

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות יח' הצילום שיבא
בית החולים "שיבא". שישה אנשי צוות חלו בשנה
באדיבות יח' הצילום שיבא
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים