שתף קטע נבחר

מנקה עבדה בחושך ותפוצה ב-654 אלף שקל

אחראית בחברה קבלנית שלחה עובדת לנקות בעת הפסקת חשמל ואמרה לה "אל תהיי מפונקת". המנקה מעדה ונפצעה, ומאז סובלת מכאבים וקושי בהליכה. בית המשפט קבע שמדובר ברשלנות של המעסיקה

מנקה בחברה קבלנית נפצעה בבסיס מג"ב אחרי שהאחראית שלחה אותה לעבוד בזמן הפסקת חשמל. לטענתה היא מעדה על מדרגה רטובה, רגלה התעקמה ונגרמה לה פציעה חמורה. היא פנתה לקבלת טיפול רפואי בקופת חולים ושוחררה משם עם המלצה למעקב נוכח חומרת הפגיעה.

 

עוד פסקי דין מעניינים - בערוץ משפט  של ynet:

 

בעקבות זאת הגישה המנקה תביעה בבית משפט השלום בירושלים נגד חברת הקבלן, בגין רשלנות והפרת חובה חקוקה. לטענתה, המעסיקה לא פעלה ליצירת סביבת עבודה בטוחה ואספקת אמצעי מיגון נדרשים, ולדבריה בעקבות הכאבים והקושי בהליכה היא נאלצה להיעדר מעבודתה ונזקקה לעזרה צמודה מבנותיה, כולל לשם כניסה לשירותים. במשך שלושת החודשים שלאחר התאונה היא לא יכלה לבשל, לכבס או להתקלח בכוחות עצמה.

 

כיום היא סובלת מכאבים וממגבלת תנועה ונאלצת משתמשת בעזרים להליכה. לדבריה, מצבה הרפואי וגילה עומדים לה לרועץ בניסיונותיה לחזור למעגל העבודה.

 

המעסיקה הכחישה את המיוחס לה וטענה שהתובעת סיכנה את עצמה כשהתעלמה מהפסקת החשמל ונכנסה לנקות בחשיכה. לדבריה, האחראית הורתה לתובעת לנקות את השירותים טרם הופסק זרם החשמל. החברה האשימה את העובדת בכך שנעלה נעלי התעמלות שהביאה מהבית ולא נעליים שסיפקה התובעת, המצוידות בסוליה מיוחדת למניעת החלקה.

אילוסטרציה. האחראית קבעה: "אתן ממשיכות לעבוד" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. האחראית קבעה: "אתן ממשיכות לעבוד"(צילום: shutterstock)

החברה גם שלחה הודעת צד שלישי נגד משטרת ישראל, המתפעלת את בסיס מג"ב שבו ארעה התאונה. לטענתה, המשטרה לא דאגה להזהיר את הנמצאים בבסיס מפני החשיכה, לא סיפקה תאורה חלופית ולא אסרה על כניסה לשירותים בעת הפסקת החשמל. אבל המשטרה דחתה את הטענות שהופנו אליה והדגישה שהאחריות הבלעדית רובצת על חברת הקבלן.

 

אל תהיי מפונקת

השופטת ענת זינגר קיבלה את התביעה במלואה ודחתה את ההודעה נגד המשטרה. לדבריה, אף שעובדות הניקיון הזהירו את האחראית מפני הפסקת החשמל, ענתה להן זו שלא מעניין אותה אם יש חשמל או אין חשמל. "אתן ממשיכות לעבוד", אמרה ודרשה מהמנקה לא להיות מפונקת. עוד ציינה השופטת סתירות ושקרים בעדות האחראית מטעם

הנתבעת.

 

על כן, קבעה השופטת, המעסיקה אכן אשמה ברשלנות ועליה לשאת בנזקים שנגרמו לתובעת, וסוגיית הנעליים אותן נעלה התובעת היא חסרת משמעות. לתובעת נפסקו פיצויים של 654 אלף שקל בגין כאב וסבל, הפסדי שכר בעבר, פגיעה בכושר השתכרות ועזרת צד ג'. מהסכום נוכו הקצבאות מהמוסד לביטוח לאומי, כך שהסכום הסופי שתקבל עומד על 238,587 שקל.

 

עוד נפסק שהנתבעת תחזיר ליתר הצדדים את הוצאות המשפט של העדים והמומחים, וכן 23.6 אחוז משכר טרחת עו"ד התובעת ו-17.7 אחוז משכר טרחת עו"ד צד ג'.

 

יותר ויותר עובדים נפגעים במקום עבודתם מכיוון שהמעסיקים לא פועלים ליצירת סביבת עבודה בטוחה ומוגנת. במקרה זה, התעקשותה של האחראית על הניקיון בעת הפסקת חשמל היא דוגמה לכך. המעסיק חייב לנקוט באמצעי זהירות סבירים על מנת להבטיח ולהגן על העובד מסיכונים קיימים ו/או כאלה העלולים להיווצר בכל מקום שאליו נשלח העובד מטעמו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים