שתף קטע נבחר

ועדת הכספים לאוצר: הצג ההשקעות ביו"ש

דיון סוער בועדת הכספים: חברי כנסת מיהדות התורה, העבודה והתנועה, האשימו את יו"ר הוועדה, ח"כ סלומינסקי מהבית היהודי, ב"מתן העדפות פוליטיות בתקצוב יישובי יהודה ושומרון". האוצר ייאלץ להציג בפני הוועדה ריכוז של כל ההשקעות ביישובי יהודה ושומרון שאושרו בהעברות תקציביות מאז הקמת הממשלה החדשה

ועדת הכספים דרשה היום (א') מאגף התקציבים באוצר לקבל ריכוז של כל ההשקעות ביישובי יהודה ושומרון שאושרו בהעברות תקציביות מאז הקמת הממשלה החדשה. הדרישה עלתה בסיכומו של דיון סוער שבו האשימו חבר הכנסת מסיעות יהדות התורה (משה גפני), העבודה (סתיו שפיר) והתנועה (אלעזר שטרן) את יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) ב"מתן העדפות פוליטיות בתקצוב יישובי יהודה ושומרון לעומת קיפוח היישובים החרדים בשטחים ויישובי הפריפריה בישראל".

 

לכתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

הוויכוח פרץ סביב אישור בקשת האוצר להעביר 66 מיליון שקל לרשויות המקומיות ביו"ש, מתוכם 38 מיליון שקל עבור "מענקים להתיישבות הצעירה", 27 מיליון שקל ל"מענקים ביטחוניים בגין המצב הביטחוני" ו-1 מיליון שקל כמענק של שר הפנים גדעון סער. נציג האוצר לא היה יכול לפרט לחברי הוועדה לאלו יישובים וצרכים מיועדים התקציבים. הוא טען שהחלוקה היא בסמכות כל רשות מקומית.

 

"חבית ללא תחתית" 

גפני, יו"ר הוועדה הקודם, טען כי הכספים הוסדרו במגעים מאחורי הקלעים של סלומינסקי עם האוצר. "אתה עושה מיקח וממכר עם האוצר לקבל כספים שאתה מעוניין בהם לצרכי הבית היהודי. אפילו אנשי האוצר כבר התלוננו על זה בפני ואמרו שאתה חבית ללא תחתית. גם ביו"ש יש חרדים. איפה הכספים לביתר עלית ומודיעין עלית? הם לא מתנחלים. הם מיישבים את ארץ ישראל. מקבל רק מי שהולך כיפה סרוגה ולא שחורה"?

 

ח"כ סלומינסקי לא נשאר חייב: "איך צמח תקציב הישיבות למיליארד שקל"? גפני השיב: "אצלי זה לא היה כך. אצלי הכול היה על השולחן. כולם קיבלו".

 

ח"כ שפיר הצטרפה לוויכוח ואמרה: "מגיעים מיליארדים לתושבי יו"ש, פי 70 בהשוואה לדימונה. אין חלוקה שווה. יש פה חלוקת מתנות פוליטיות". סלומינסקי השיב לה: "על איזה מיליארדים את מדברת"? שפיר נסוגה ונקבה בכמה עשרות מיליונים שעברו לגרעיני התיישבות דרך החטיבה להתיישבות.

 

סלומינסקי: "את לא מבינה מה מדברים פה. אין גרעיני התיישבות ביש"ע. את לא אומרת דברי אמת. למה את לא מתנצלת"? סתיו: "קראתי בפרוטוקולים שזה עובר ליו"ש. אני אומרת דברי טעם. אמשיך להביע את דעתי גם אם זה לא מוצא חן בעיניך. הכסף לא מגיע לילד בדימונה ובחיפה".

 

ח"כ שטרן תהה: "מה זה התיישבות צעירה? אולי במקום לסלול דרך לישוב צעיר בגליל בנו בכסף בריכות שחיה במקומות אחרים? יש לי ילדים שם. אז שהאוצר יגיד עכשיו מי מקבל מה וכמה. אני בטוח שאלה כספים קואליציוניים, ואם לא שמים את הפרטים על השולחן אני מרגיש שמשקרים לי". סלומינסקי השיב לו: "נכון שהכספים הם לא בבסיס התקציב, אלא עוברים לפי קריטריונים. אני הראשון בעד שכל הכספים יעברו לבסיס התקציב".

 

בסערת הוויכוח ביקשה ח"כ גילה גמליאל (ליכוד-ביתנו) לשים קץ למהומה, ואמרה: "ברור שעוברים כאן כספים פוליטיים, אבל זה לא מהיום. מה שיש כאן כל השנים זו זילות של התקציב בניהולו בדרך של העברות תקציביות מסעיף לסעיף. אפשר היה לחסוך את הוויכוח אם האוצר היה בונה נכון את התקציב כך שכל הסעיפים היו שקופים מההתחלה".

 

אחרי מתן ההוראה לאוצר להציג לוועדה תמונה כוללת של ההקצבות ליהודה ושומרון הבכנסת הנוכחית, אושרה בקשת האוצר האחרונה ברוב קולות הקואליציה.

 

האוצר יחויב להיענות לדרישת הוועדה, ולהציג בפניה את הנתונים הנוגעים להשקעות ביו"ש, לאחר שהדרישה זכתה לגיבוי יו"ר הוועדה סלומינסקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים