שתף קטע נבחר

עובדי ש' התעסוקה ומפקחי העבודה שובתים

650 עובדי שירות התעסוקה במשרד הכלכלה ממשיכים בעיצומים ואינם מקבלים קהל, במחאה על הפעלת גרסה מעודכנת של תוכנית ויסקונסין. במקביל, 36 מפקחים לאכיפת חוקי עבודה במחוז מרכז נטשו את משרדיהם בטענה להרעת תנאים

מפקחי העבודה במחוז מרכז של האגף לאכיפת חוקי עבודה במשרד הכלכלה, נטשו בצהריים (ג') את עמדותיהם ויצאו להפגין מחוץ למשרדים ברחוב סלמה בתל אביב. זאת, במסגרת עיצומים בהם נוקטים עובדי האגף לאחרונה, בטענה להרעת תנאי עבודתם ובדרישה מהנהלת המשרד לשבת עימם למו"מ.

 

לכתבות נוספות בערוץ קריירה

 

המפקחים שייכים למינהל הסדרה ואכיפה במשרד הכלכלה, הכולל בין היתר את מפקחי האגף לאכיפה פלילית ואת מפקחי האגף לאכיפה מנהלית. בין היתר הם אמונים על אכיפת תשלום שכר המינימום, חוקי שעות עבודה ומנוחה, חוקי העסקה של עובדים זרים ועוד.
 

 

מפקחי אגף האכיפה מפגינים בת"א ()
מפקחי אגף האכיפה מפגינים בת"א

 

עובדי האגף התאגדו באחדות – ארגון עובדי החוזים במגזר הציבורי, ובספטמבר הכיר בית הדין לעבודה המחוזי בירושלים ביציגות הארגון. העובדים טוענים לפגיעה בשכרם ובתנאי עבודתם, מאז כניסתו לתוקף של החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, ביוני 2012, שהגדיל את היקף וכמות העבודה של המפקחים.

 

בין היתר קובלים המפקחים כי תנאי שכרם נמוכים מהשכר הממוצע במשק, כאשר שכרו של מפקח מתחיל עומד על 5,000 שקל. עוד הם טוענים, כי גויסו מפקחים רבים חדשים - מבלי שניתנו להם תנאי עבודה הולמים (עד כדי מקום ישיבה). בנוסף הם יוצאים נגד הוראה לפיה עליהם להשיב בתום יום העבודה למשרד את כלי הרכב המשמשים לעבודות הפיקוח - אף שהם גרים במרחק רב ממקום העבודה.


משרדי מחוז מרכז של אגף האכיפה סגורים ()
משרדי מחוז מרכז של אגף האכיפה סגורים

 

בשלושת השבועות האחרונים נקטו מפקחי מחוז מרכז וצפון בעיצומים במסגרתם לא בוצעה אכיפה בשטח ולא טופלו פניות חדשות - גם בנושאי העסקת עובדי אחזקה וניקיון. באחדות טוענים כי בהנהלת המשרד מאיימים על העובדים הנוקטים בעיצומים ואחת המפקחות באגף ששוחחה עם ynet טענה כי בעקבות זאת - עובדי מחוז דרום וירושלים נמנעים מעיצומים בינתיים.

 

על פי האחדות, כ-60 מפקחים משתתפים בעיצומים. עם זאת על פי משרד הכלכלה, מדובר ב-36 מפקחים בלבד. ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "מדובר ב-36 עובדים שפתחו בעיצומים מתוך 250 עובדי מינהל האכיפה. מתוך עובדים אלה, רק 11 החלו לעבוד לפני שלושה חודשים ומעלה. לעיצומים אלו אין כל השפעה על פעילות האכיפה בכל הארץ, אשר נמשכת כסידרה".

 

נמשכים העיצומים בשירות התעסוקה

בתוך כך, נמשכים זה היום השני, עיצומי 650 עובדי שירות התעסוקה שבמשרד הכלכלה. במסגרת העיצומים, כל לשכות התעסוקה סגורות ואין מענה טלפוני. עובדי השירות מוחים על ההחלטה להפעיל את תוכנית "מעגלי תעסוקה" החל ממחר, באופן חד צדדי ומבלי שהושגו כל הבנות וסיכומים עם העובדים ועם הסתדרות עובדי המדינה. תוכנית מעגלי תעסוקה למעשה מחייה את תוכנית ויסקונסין שהופסקה, בגרסה מעודכנת.

 

מחר צפויה לדון בנושא ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, בראשותו של ח"כ חיים כץ (הליכוד). עופר לוי, יו"ר וועד עובדי שירות התעסוקה: "המאבק הזה הוא קודם כל לטובת ציבור דורשי העבודה בארץ שאותו אנחנו משרתים עשרות שנים במסירות. כל הנתונים וכל הניסיון המצטבר מוכיחים שציבור דורשי העבודה ייפגע אנושות אם יפריטו את שירות התעסוקה כפי שניסו לעשות בעבר ואני בטוח שחברי הכנסת מבינים את זה ויירתמו לטובת המטרה החשובה הזאת".

 

בתגובה על העיצומים נמסר משירות התעסוקה: "הנהלת שרות התעסוקה מצרה על הקלות הבלתי נסבלת בה בוחר ועד שרות התעסוקה שבוע אחר שבוע לנקוט בעיצומים. התנהלות זאת פוגעת שוב ושוב בלקוחות ועובדי הארגון ומדרדרת את תדמיתו לשפל חסר תקדים.

 

"לגופו של עניין, תכנית מעגלי תעסוקה תופעל על ידי עובדי השרות בסיוע מנחי סדנאות חיצוניים, זאת בדומה למאות סדנאות המועברות כבר כיום בשרות ומסייעות לאלפי דורשי עבודה להיקלט בשוק העבודה. מטרת תכנית זאת הינה לסייע לדורשי עבודה להיקלט בעבודה ותתרום לחיזוק השרות".


פורסם לראשונה 14/01/2014 14:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים