שתף קטע נבחר

נתניהו ומקלט המס: "לחשוף חשבונות נבחרים בחו"ל"

בעקבות הפרסום ב"גלובס" על חשבון הבנק של ראש הממשלה באי ג'רזי, הגישה ח"כ מרב מיכאלי הצעה לדווח על חשבונות במקלטי מס של נבחרי ציבור: "זה אמנם חוקי, אך ראוי שהציבור יידע שנבחריו נוקטים בצעד כזה"

בעקבות חשיפת גלובס על חשבון הבנק של ראש הממשלה בנימין נתניהו באי ג'רזי ואחרי הביקורת שנשמעה בנושא מצד האופוזיציה, מגיעה הצעת חוק המבקשת לחייב נבחרי ציבור לחשוף חשבונות בנק המוחזקים על ידם בחו"ל.

 

עוד בחדשות:

המחאה נגד ישראל: ליברמן זימן שגרירים

הירי נמשך, באשדוד ילמדו רק במבנים מוגנים

 

את ההצעה הגישה ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) והיא מהווה תיקון להצעת חוק חסינות חברי כנסת. "סעיף 34ב' לחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, קובע שחבר הכנסת או מי שחדל מהיות חבר הכנסת, יגיש הצהרת הון כפי שנקבע בכללי האתיקה לחברי הכנסת", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "בהתאם לכללי האתיקה לחברי הכנסת, הצהרת ההון כוללת את מלוא ההון, הנכסים הזכויות, ההתחייבויות והחובות שיש לחבר הכנסת ומשפחתו ואת מקורות ההכנסה שלהם. עוד קובעים כללי האתיקה שיושב ראש הכנסת ישמור על סודיות ההצהרות ולא יגלה כל פרט מהן, אלא בהסכמתו או לפי בקשתו של חבר הכנסת המצהיר, או על פי דרישה של בית המשפט".

 

האי ג'רזי ()
האי ג'רזי

 

בהמשך ההצעה מבקשת ח"כ מיכאלי לתקן את המצב הקיים: "חשבונות בנק המצויים בחוץ לארץ הם נדבך ספציפי בתוך הצהרת ההון. לעתים חשבונות בנק מוחזקים מחוץ לישראל על מנת לשלם מס מופחת. מדובר במהלך חוקי אמנם, אולם ראוי שהציבור ידע אם נבחריו נוקטים מהלך מעין זה. מטרת החוק המוצע היא לחשוף את היקף כספי נבחרי בציבור המצוי בחשבונות בנק בחוץ לארץ".

 

מיכאלי הוסיפה כי על אף שהדבר חוקי, יש לאפשר לציבור שקיפות מלאה בנושא זה. "ראוי שהציבור ידע אם נבחריו נוקטים מהלך מעין זה, כדי שיוכל להחליט האם ברצונו לבחור במי שבוחר להשתתף פחות בנטל המסים", היא אמרה.

 

ח"כ מרב מיכאלי (צילום: אורי דוידוביץ' ואבי חי) (צילום: אורי דוידוביץ' ואבי חי)
ח"כ מרב מיכאלי(צילום: אורי דוידוביץ' ואבי חי)

 

עיתון "גלובס" חשף ביום רביעי כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החזיק בעבר חשבון בנק באיי התעלה, המשמש מקלט מס. חשבון הבנק של נתניהו היה פעיל בשנים 2003-1999, בעת שנתניהו

 נטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים, אך גם לאחר חזרתו לממשלה בנובמבר 2002 בתפקיד של שר חוץ ולאחר מכן מחודש פברואר 2003 בתפקיד שר האוצר. יצוין כי מדובר בפעילות חוקית.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום הכתבה ב"גלובס": "גם הפעם ניסיונכם להטיל דופי בראש הממשלה נתניהו אינו תואם את העובדות. מדובר בחשבון שכבר אינו פעיל משנת 2003. בשנת 1999, אחרי סיום כהונתו הראשונה של ראש הממשלה נתניהו, נעשתה באמצעותו השקעה שלא היה בה שום יתרון מס מול ישראל. החשבונות והפיקדונות שבו דווחו באופן מלא לרשויות בישראל כולל לרשויות המס בישראל, והוא נכלל גם בהצהרות ההון שהגיש רה"מ נתניהו לרשויות בישראל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש הממשלה נתניהו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים