שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכימיקל שהרג את הילדות לא נועד לשימוש ביתי

  פוספין, חומר ההדברה שגרם למות הילדות בירושלים והרעלת משפחתן, נמצא בשימוש בקרב מדבירים, אך אסור להדברות בתי מגורים. אין לו חומר סותר והטיפול לאחר הרעלה הוא רק תומך. מה לעשות כשזה קורה ואיך למנוע מראש הרעלה

  איך הדברה יכולה להרוג? בני המשפחה מירושלים נפגעו מהחומר שנקרא פוספין - חומר הדברה לתולעי עץ, שנמצא בשימוש בקרב מדבירים, אולם אינו מותר להדברות ביתיות. החומר רעיל ומסוכן ביותר - בעיקר בשל העובדה כי אינו ניתן לזיהוי מיידי כחומר מרעיל, אין לו ריח או טעם.

    

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד   

   

  עוד חדשות בריאות:

   

  "מדובר בחומר הדברה רעיל ביותר שמשתמשים בו בעולם ההדברות. הוא בצורה של גז ללא ריח וללא צבע, כך שקשה לזהות אותו. החומר חודר לתאי האיברים והוא עלול לגרום לפגיעה בעיקר במערכת הנשימה עם כוויות בדרכי הנשימה ובצקות בריאות, לעתים עד כדי גרימת מצב בלתי הפיך. הוא גם עלול לגרום לפגיעה רב מערכתית בגוף, כולל במוח", מסביר ל-ynet פרופ' מתי ליפשיץ, מנהל היחידה לטוקסיקולוגיה בבית החולים סורוקה.

   

  הצוות הבודק מחטא עצמו ביציאה מהדירה המורעלת בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  הצוות הבודק מחטא עצמו ביציאה מהדירה המורעלת בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

   

  גם אחרי הרעלה מפוספין, לא קיים טיפול מונע. "למעשה, לא קיימת תרופה כלשהי שסותרת את הפעילות הכימית של החומר עצמו", מוסיף ליפשיץ, "הטיפול שניתן במקרים כאלה הוא תומך ובהתאם לסימפטומים, כמו הנשמה למי שמתקשה בכך, טיפול נגד פרכוסים למי שמפרכס וכו'. הנפגעים מטופלים ביחידות לטיפול נמרץ".

   

  "החומר אסור לשימוש בדירות"

  "פוספין הוא אחד החומרים הרעילים ביותר שקיימים בתחום ההדברות. הוא מגיע בצורה של גולות בצבע אפור ובמגע עם האוויר הוא הופך לגז", מספר ל-ynet אלעד אורי, אגרונום במקצועו, מומחה לחרקים ובעל חברת הדברה, "על האריזה של החומר כתוב באופן מפורש שאסור להשתמש בו בדירות מגורים. לא כל מדביר רשאי להשתמש בחומר המסוכן הזה, רק כאלו שעברו קורס מיוחד, אבל לצערי האכיפה בנושא לא יעילה ובשטח כל מי שרוצה כעמט משתמש בחומר.

   

  "החומר הזה נועד להדברת חיפושיות שמזיקות לעצים, מה שנקרא תולעי עץ. אם השתמשו בזה בתוך מבנה, כנראה רצו למגר תולעים מרהיט או ממשקופים נגועים. בכל מקרה של שימוש בחומר – חייבים לצאת מהמקום למשך 3-5 ימים, אחרת ניתן בקלות לקבל הרעלה מהחומר החזק הזה"

   

  ילדים הם הנפגעים העיקריים בכל הקשור להרעלות כתוצאה מהדברה - מחקר של ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים בנושא הרעלה מהדברה מצא כי בני 0-4 הם הנפגעים העיקריים מחומרי הדברה – ומהווים כ-75% ממקרי ההרעלה בקרב ילדים (0-18). רוב מקרי ההרעלה מחומרי הדברה התרחשו בתוך הבית או בחצר. בארגון מסבירים כי העובדה שתינוקות נושמים כ-40 נשימות בדקה, לעומת 16 נשימות של אדם מבוגר, מגבירה את הרעלת הילדים.

   

  ממד"א נמסר שלאחר כל פעילות של הדברה או ריסוס יש לפתוח חלונות, לקשר בין תחושה רעה וסימפטומים כמו הקאות לבין הריסוס, ולכן לאוורר את המקום, לצאת למקום פתוח, להזעיק מד"א ולפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. 

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נועם (דבול) דביר
  חומר ההדברה מהדירה בירושלים. איך לזהות שיש בעיה?
  צילום: נועם (דבול) דביר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים