שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן,  נועם דבול דביר

חומר הדברה הושאר בבית, שתי אחיות מתו

משפחה שלמה הורעלה, כנראה כתוצאה מהשארת מכל ובו חומר הדברה רעיל בביתה. בת שנה וחצי ואחותה בת ה-4 מתו, שני אחים נוספים במצב קשה. אתמול הילדים טופלו שעות במרכז רפואי - בלי שאיש העלה חשד להרעלה. המדביר נעצר. דיירי הבניין ותלמידים בבית ספר סמוך פונו

חשד להרעלה בירושלים: פעוטה בת שנה וחצי ואחותה בת הארבע מתו הבוקר (יום ד') לאחר שנחשפו לחומר הדברה מסוג פוספין בדירת משפחתה ברחוב שח"ל בבירה. שני אחים נוספים, בני 3 ו-6, נפגעו באורח קשה באירוע. ההורים, בשנות ה-30 לחייהם, נפגעו באורח קל. צוותי מד"א שהגיעו למקום טיפלו בנפגעים ופינו אותם לבית החולים שערי צדק בירושלים.

 

ככל הידוע, הדירה הודברה שלשום, ומכל ובו חומר רעיל נותר באחד מחדריה בכוונה, כדי שפעולת הריסוס תימשך. החדר נאטם בסרט הדבקה, וכך גם מצאו אותו השוטרים. המדביר נעצר, וסיפר בחקירתו כי היה אמור לפנות את המכל מהדירה ביום שישי הקרוב. לעת עתה, לא ברור מה היו ההוראות שקיבלה המשפחה באשר לשהייה בדירה. כוחות כיבוי אש וטיפול בחומרים מסוכנים פינו את הבניין מיושביו. ישיבה תיכונית סמוכה לדירה פונתה מתלמידיה אף היא. הרחוב נחסם לתנועה, ותושביו התבקשו להישאר בבתים.

 

עוד בחדשות:

שיחות השלום: מדברים בז'נבה, מענים בסוריה

תושבים בצפון ת"א: לא רוצים פה ילדי זרים

 

"המדביר סיפר בחקירתו כי החדר נאטם, והמשפחה כנראה המשיכה לשהות בדירה", הסביר ניצב-משנה חיים בלומנפלד, מפקד תחנת מוריה. "לטענתו, הוא הנחה את המשפחה להישאר בדירה ולאטום את החדר וכך מצאנו את הדירה. מדובר במדביר מוסמך ששיתף פעולה עם החוקרים ואף היה בבית החולים וסיפר לצוות הרפואי כל הידוע לו על החומר".

 

משה אוחנה, סגן מפקד מחוז ירושלים, הוסיף כי "הכבאים זיהו חומר פעיל עם רמת ריכוזיות גבוהה ופעלו לנטרלו. מדובר באבקה שמשחררת גז והיא זו שאמורה לפגוע במזיקים. הגלאים שלנו הצביעו על ריכוז מאוד מאוד גבוה של החומר באוויר".

 

אלי בסון, מפקד תחנה אזורית בכיבוי אש, העריך כי ההדברה בוצעה בדירה בשעות הערב והמשפחה שאפה את החומר הרעיל במהלך הלילה. "הוצאנו אבקה מבית המשפחה. החשש הוא שמי שיריח את החומר ייפגע ולכן פינינו את כל דיירי הבניין". סגן-ניצב יובל זיזי, קצין אגף חקירות במשטרת מוריה, הוסיף כי בדיקה ראשונית העלתה כי "חומר ההדברה הושאר בחדר אטום בדירה".

 

ד"ר עובדיה שמש, סגן מנהל בית החולים שאליו פונו הנפגעים, סיפר כי בני המשפחה טופלו במוסד הרפואי "באופן אינטנסיבי. ההורים אינם מאושפזים. הם חסרי אונים ומלווים בעובד סוציאלי", הוסיף.

 

לדבריו, "המדביר עשה שימוש בחומר בשם פוספין בתוך חדר מסוים וסגור. כבר אתמול היו תופעות לוואי של שלשולים והקאות. הבוקר המצב הוחמר מאוד. לחומר הזה אין נוגדן ולכן הטיפול במהותו הוא רק תמיכתי. זרחן אורגני וחומרי הדברה פועלים כמו גז עצבים בסוריה".

חומר ההדברה שהושאר בדירה (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
חומר ההדברה שהושאר בדירה(צילום: נועם (דבול) דביר)

יחידות כיבוי וחומרים מסוכנים בזירת האירוע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יחידות כיבוי וחומרים מסוכנים בזירת האירוע(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

"ירדתי לדירה כשהכוחות כבר היו כאן. כל התינוקות נראו חולים ואחת הייתה ממש מעורפלת", סיפרה אחת השכנות לחוקרים. "הרמנו אותם ועזרנו לפנות אותם". שכנה אחרת הוסיפה כי הילדים לא חשו בטוב כבר אתמול, ולא הלכו הבוקר לגן. לדבריה, "המשפחה ביקרה במרפאה השכונתית 'בטרם' ובגלל שההורים היו דואגים ומסורים, הם נשארו לצדם בבית".

 

שלמה גרז, מנהל תלמוד התורה שבו לומדים שניים מילדי המשפחה, שוחח עם האב ואמר כי האחרון אמר לו שהמשפחה הייתה כארבע שעות במרפאה, שם אמרו להם לקחת אקמול ולרכוש בבוקר תרופה נגד בחילות. "אף אחד לא העלה בדעתו שמדובר בהרעלה", הוסיף.

 

שמוליק דיוויד, חובש בכיר במד"א שהגיע למקום, סיפר כי הבחין בילדה מחוסרת הכרה, ללא נשימה ודופק. "התחלנו מיד להעניק לה טיפול רפואי ולבצע בה פעולות החייאה מתקדמות. מהחדר הסמוך הזעיקה אותנו אחת מבנות המשפחה ואמרה שישנם ילדים נוספים שחשים ברע. התפצלנו ומצאנו בחדר הסמוך תינוקת מעורפלת הכרה שמצבה הלך והידרדר במהירות, ובנוסף שני ילדים מעורפלי הכרה. הענקנו להם טיפול רפואי ובליווי בת משפחה פינינו אותם במהירות".

 

הלל בונלי, מתנדבת בנוער מד"א ושכנה של המשפחה, סיפרה כי הגיעה לדירה במהירות, לאחר ששמעה על פעולות ההחייאה. "האם הייתה נסערת והיסטרית, לקחנו אותה לחדר השני עם שאר הילדים, אבל מהר מאוד הבחנו שגם הם הופכים אפאטיים וחיוורים, והייתה תחושה שהם לא איתנו. ילדה נוספת נראתה קצת לא בסדר, אז לקחתי אותה לפרמדיק. הכנסנו אותה לאחד החדרים וביצענו גם בה החייאה".

 

רשת מיוני "טרם" הביעה צער על האירוע ומסרה בנוסף כי "בני המשפחה הגיעו ל'טרם' במצב כללי טוב והתלוננו על בחילות לאחר שאכלו את ארוחת הערב. הצוות הרפואי ערך לבני המשפחה בדיקה רפואית מקיפה, ובבדיקות לא התגלה כל ממצא מחשיד. לאחר קבלת תוצאות הבדיקות והענקת טיפול נגד הבחילות שוחררו בני המשפחה לביתם... בני המשפחה קיבלו את המענה הרפואי המיטבי ועל פי הסטנדרטים המקצועיים המקובלים, בהתאם לתוצאות הבדיקות שהתקבלו. מצבם הכללי היה טוב ובשלב בדיקתם לא היו ממצאים מחשידים לבעיה רפואית דחופה".

 

בהכנת הידיעה השתתף ירון קלנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מחוץ לזירת האירוע
צילום: גיל יוחנן
מומלצים