שתף קטע נבחר

פועלי הבניין בסכנה? לשלול הרישיון לקבלן

מספר הפצועים וההרוגים בתאונות עבודה בענף הבניין הולך ומטפס משנה לשנה. מייסדת עמותת "קו לעובד" מזהירה מפני הפקרת ההגנה על בטיחות העובדים ומציעה דרכים פשוטות להתמודדות עם התופעה הקשה

נפילת חיפוי הזכוכית היום (א') ממגדל G של גינדי החזקות בת"א וקריסת המרפסות בבניין בחדרה בחודש שעבר, הן עדויות לזלזול בשם הרצון לחסוך בעלויות - גם בחיי העובדים. זאת בין אם במתן אמצעי בטיחות הולמים והכשרה ראויה - ובין אם בחומרים הנדרשים לבנייה בטוחה.

 

עוד על תאונות עבודה - בערוץ קריירה :

 

התופעה הקשה של ריבוי הולך וגדל בנפגעים בתאונות עבודה בענף הבניין, רק מתרחבת. על פי נתונים שפורסמו לאחרונה, בשנת 2013 לבדה, עד חודש נובמבר, נפגעו  900 איש בעת עבודתם בבניין, רובם מהגרי עבודה, פלסטינים ומבקשי מקלט.

 

בשנים האחרונות הוקדשו לא מעט דיונים לנושא בוועדות הכנסת, כאשר הפרוטוקולים חושפים כפילות ואי-תאום בין הגורמים השונים המופקדים על האכיפה, המשטרה ומינהל הבטיחות והבריאות הציבורית במשרד הכלכלה. 

 

שוב ושוב קובלים נציגי הרשויות המוזמנים לדיונים, על חוסר בתקציבים לפקחים ברמה סבירה, כשממולם דורשים נציגי המוסד לבטיחות וגיהות והתאחדות הקבלנים תקציבים נוספים להכשרות. כך זה נמשך, שנה אחרי שנה, כשמספר הנפגעים, הפצועים וההרוגים רק עולה.

 

ייתכן שאוזלת היד המתמשכת בטיפול בתופעת תאונות העבודה המרובות בענף הבניין נובעת מכך שרוב העובדים הנפגעים הם פלסטינים, זרים ומבקשי מקלט. אולם הניסיון מלמד שהפקרת ההגנה על בטיחות עובדים שאינם ישראלים תגיע בהמשך גם לאזרחים הישראלים, אלו שנמצאים באתרי הבנייה ואחרים.

 

אז האם כל כך קשה להפחית את מימדי הפגיעה באתרים? לא בהכרח - לפניכם מספר דרכים פשוטות להתמודדות עם תופעה קשה זו.

 

1. ביטול רישיון קבלן

לפי כל הנתונים, ענף הבנייה הוא ענף בסיכון גבוה - וכל עיסוק שיש בו משום סכנה לציבור מחייב רישיון, בדומה לנדרש ממקצועות כגון רופאים, מדבירים, רוקחים ועוד. רישיונות לקבלנים ניתנים על ידי "רשם הקבלנים", אלא שזה מכוון יותר להגנת דיירים מפני הונאה.

 

אמנם ניתן לבטל רישיון לקבלנים בשל סיכון העובדים, אך למרבה הצער רשם הקבלנים אינו מרבה להשתמש באפשרות זו, כאשר הקריטריונים הם מעורפלים ותלויים במערכת אכיפה ממשלתית שאינה מתפקדת. קיימת אף אפשרות לבטל רישיון לקבלן שהורשע בכתב אישום שהוגש נגדו על רשלנות, אולם יש מעטים כאלו ולמעשה עד היום לא הוסר אף רישיון של קבלן מסיבה זו.

 

הרחבת הקריטריונים לביטול רישיון קבלן תעניק לרשם הקבלנים סמכות לבצע אכיפה גם בתחום הפרוץ של פיקוח על רמת סיכון העובדים. למשל, על פי מספר מסוים של תאונות ללא קשר להמשך חקירתן ניתן לחייב סנקציות חריפות כמו סגירת אתר עד לביטול הרישיון. פעולה כזו מחייבת דיווח מלא על התאונות וכמובן יש בה כדי להרתיע קבלנים באופן אפקטיבי מפני העמדת העובדים בסיכונים הניתנים למניעה.

 

2. דיווח מלא על תאונות

כיום קיימת חובה על המעביד לדווח למינהל הבטיחות במשרד הכלכלה על כל תאונה שבגינה נמנע מהעובד לחזור לעבודתו לאחר יותר משלושה ימים. אולם יש מעבידים שכלל לא היו באתר ובוודאי אינם יכולים לדווח בצורה אמינה על פרטי התאונה.

 

תקנות חובת הדיווח נקבעו לפני כמה עשורים, כשעוד לא הייתה הפרדה בין יזמים לקבלני ביצוע והתחום עדיין לא נדרש לשימוש נרחב בקבלני משנה. לאור המציאות הקיימת כיום, יש לשנות את ניסוח התקנות ולקבוע שהיזם והקבלן המבצע הם האחראים על הדיווח.

 

מאחר שהסנקציות על אי-דיווח אינן נאכפות, בפועל אין כמעט דיווח על תאונות בענף הבניין. כך הפכו חדרי המיון בבתי החולים וקופות החולים למקור מידע על עובדים שנפגעו בעבודה, כאשר בפגיעות קשות חדרי המיון מיידעים את המשטרה. ניתן וכדאי לתקן תקנות המחייבות את בתי החולים להעביר דיווח שוטף למינהל הבטיחות.

 

3. תקציב להכשרת מנהלי עבודה ועובדים

חוק הפיקוח על בטיחות בעבודה קובע דרישות בטיחות מקצועיות וברורות מקבלנים. לפיכך, יש להשאיר את ההכשרה של מנהלים ועובדים בידי הקבלנים, ללא הקצאת תקציבים מקופת המדינה. קבלן בניין שידע שתאונה באתר הבנייה תחת פיקוחו מהווה עילה לביטול רישיון או סגירת האתר, יקצה משאבים להכשרת עובדים ולפיקוח באתרו.

 

באפשרות הקבלנים להיעזר בהתאחדות הקבלנים - בדומה להתארגנות שזו מקדמת כשמדובר בדרישה לתקציבים, להכשרה או להבאת מהגרי עבודה נוספים, ניתן אף להשתמש בגוף זה להפעלת מערך הכשרה מתקציביהם כחלק מעלויות הבנייה.

 

אותה התאחדות הקימה בראשית שנות ה-90 וביחד עם איגוד עובדי הבניין והעץ בהסתדרות, את "העמותה לשיפור וקידום ענף הבניין" במטרה להכשיר עובדים ישראלים בענף. מאז נגבים ממעסיקים בבניין כספים המועברים מידי חודש לעמותה.

 

על פי הדו"חות הכספיים של העמותה, הסכומים מגיעים לעשרות מיליוני שקלים, המשמשים למטרות כגון תשלומים לעו"ד, רו"ח, יח"צ ואפילו תרומות. יש להצטער על כך שכספים אלו אינם מכוונים לשמירה ולהגנה על ביטחונם של העובדים המועסקים באתרי הבנייה. 

 

הכותבת היא מייסדת עמותת "קו לעובד"

פורסם לראשונה 26/01/2014 22:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
צילום: פליקס לופה
חנה זהר
צילום: פליקס לופה
מומלצים