שתף קטע נבחר

מלצרים: צפרה דרשה מאיתנו 200 ש' על מדים

עובדים לשעבר במסעדת היוקרה טוענים כי ההנהלה דרשה שיפרישו 200 שקל בעבור מדים מעוצבים חדשים. בשיחה שהקליט אחד מהם עם מנהל המסעדה, שומעים כיצד העסקתו הסתיימה לאחר שסירב לשלם. השף אבי קונפרטי: "בסופו של דבר לא הוצאנו את זה לפועל"

עובדים לשעבר במסעדת היוקרה צפרה מטבח אסיאתי , טוענים כי העסקתם הסתיימה על רקע דרישת ההנהלה להפריש 200 שקל בעבור מדים חדשים. המסעדה נמצאת בבעלות השף אבי קונפורטי, ענת בן טובים לאופר ויעל ארנשטיין אורי. קונפרטי מכחיש את הטענות. 

 

 

אלדד אלמקייס (25), שעבד במסעדה במשך כחודשיים, סיפר ל-ynet כי "מה ששבר אותי היה שיום אחד הודיעו לנו במפתיע, בלי לשאול או להתייעץ, שנקבל בקרוב מדים חדשים ומעוצבים כדי שנהיה יותר יצוגיים, ושכל אחד נדרש לשלם בעבור שני סטים.

 

"התרעמנו ואמרנו למנהל המסעדה, שזה לא מוצא חן בעיננו, אבל הוא לא היה מוכן בכלל לדבר על זה. אחרי שבועיים הגיעו המדים ויום לאחר מכן דרשו מאיתנו לחתום על טופס שאנחנו מאשרים לגבות את הכסף.

 

"הלכתי לדבר עם מנהל המסעדה ואמרתי שאני לא חותם על הטופס ואני לא מוכן שיגבו ממני כסף כי זה בניגוד לחוק, אז הוא אמר ש'אם אתה לא חותם אתה לא מקבל מדים ואם אתה לא מקבל מדים - אתה לא יכול לעבוד'. אמרתי לו 'זהו, אני הולך?', הוא השיב 'אתה הולך', אז אמרתי לו 'אין בעיה, שיהיה יום טוב'".

 

האזינו להקלטה של השיחה בין אלמקייס למנהל המסעדה: 

 

אלמקייס הפסיק לעבוד במסעדה, אבל לדבריו ההנהלה התרצתה בהמשך והסכימה כי עובדים עם ותק של פחות מ-3 חודשים יקבלו את הכסף בחזרה אם יפוטרו. עם זאת הוא טוען כי "לרוב העובדים יש ותק גדול יותר, רק ההכשרה נמשכת חודש".

 

הבעלים: "אנחנו לא גובים כסף בעבור מדים"

עובדת אחרת שביקשה להישאר בעילום שם, טענה כי בחרה להתפטר בעקבות דרישה זו. "עבדתי שלושה חודשים, עד שהודיעו לנו שאנחנו צריכים לשלם 200 שקל על מדים כדי לשדרג את ההופעה החיצונית שלנו. "דיברנו עם המנהלים ואמרנו שזה לא בסדר, אבל המנהל פשוט אמר שהוא לא מוכן להקשיב ומי שלא רוצה להיות פה - שלא יהיה. מכיוון שלא הייתי מרוצה עוד קודם לכן, אמרתי שזה לא מתאים לי והתפטרתי".

 

המסמך שהועבר לעובדים ()
המסמך שהועבר לעובדים

 

אבי קונפורטי מסר בתחילה בתגובה לפניית ynet, כי "אנחנו לא גובים כסף מעובדים בעבור המדים, רק אם מישהו לא מחזיר או לא שומר עליהם. עובדתית ומשפטית זה לא נכון. אני בודק את העניין ואם משהו לא נעשה כחוק וכדין ובצורה הוגנת, נתקן את זה באופן מיידי".

 

בהמשך אישר כי החלו בהחתמת מלצרים על המסמך המופיע בכתבה, אבל חזרו בהם. "זה אכן מסמך שהוצאנו והתחלנו בהחתמת מלצרים אך בסופו של דבר לא הוצאנו את זה לפועל".

 

עו"ד דן לפידור, מומחה לדיני עבודה ממשרד לפידור ושות', מסר כי "מסעדה לא יכולה לדרוש מהעובד שיממן רכישת בגדי עבודה ייעודיים כדוגמת מדים לעבודה, בדיוק כפי שמעביד אינו יכול לדרוש מעובדיו שירכשו ציוד משרדי לצורך ביצוע של עבודת המשרד השוטפת.  

 

"מנגד, המסעדה יכולה לספק למלצרים מדי עבודה ולהחתים אותם על התחייבות להשיב את המדים בסיום העבודה וכי במידה שלא יעשו כן, הם יחויבו בסכום שמשקף את העלות האמתית של המדים כפי שהמסעדה שילמה בפועל עבורם. מלצר שסירב שיורידו משכרו את הסך של 200 שקל ופוטר עקב כך יכול להגיש תביעה לביה"ד לעבודה בעניין ולטעון כי פיטוריו נבעו מעילה שאינה מוצדקת".  

 

ביולי 2013 הוגשה נגד המסעדה בקשה לתביעה ייצוגית בטענה שבמסעדה מגישים דרך קבע מנות המוצגות כמכילות בשר בקר איכותי, כשלמעשה הן מכילות בשר חזיר זול. בתגובה שמסר בחודש שעבר קונפורטי בבית המשפט הוא הכחיש את המיוחס לו ודרש לשלול את התביעה על הסף.
 
  • עובדים במסעדה? נתקלתם בעוולות מצד המעסיקים? ספרו לנו במייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בילי פרנקל
מסעדת צפרה
צילום: בילי פרנקל
אלדד אלמקייס
מומלצים