שתף קטע נבחר

האם במסעדת צפרה הגישו חזיר כבשר בקר?

לקוחה של המסעדה היקרה טוענת בבקשה לתביעה ייצוגית כי הזמינה מנות שהוצגו כמנות בקר ועגל שלמעשה היו מנות בשר חזיר זול. לפי התביעה, בדיקות מעבדה אישרו כי מדובר בחזיר. השף אבי קונפורטי: "זו מישהי שרוצה להתעשר על הגב שלנו"

חזיר במקום בשר בקר ? לקוחה הגישה בקשה לתביעה ייצוגית נגד מסעדת צפרה מטבח אסייתי בטענה שבמסעדה מגישים דרך קבע מנות המוצגות כמכילות בשר בקר איכותי, כשלמעשה הן מכילות בשר חזיר זול. המסעדה, שבבעלות השף אבי קונפורטי, ענת בן טובים לאופר ויעל ארנשטיין אורי, היא מסעדת יוקרה תל-אביבית.

 

 

עילות התביעה, שהגישו עורכי-הדין אבי סרוסי, גיא דוד, עמית סול ועמית זינגר, הן בין היתר הטעיה, חוסר תום לב ביחסי המסעדה עם לקוחותיה, הפרת הסכם, מצג שווא רשלני ותרמית. לטענת הלקוחה, המעשים לכאורה, "הטעו את הלקוחות וגרמו להם נזק: הם קיבלו מנות זולות בעשרות אחוזים מהמנות שהזמינו ושעליהן שילמו. חופש הבחירה והאוטונומיה שלהם נפגע קשות, כבודם האישי חולל והם אולצו להפר האיסור ההלכתי על אכילת בשר חזיר", כך נטען.

 

הבקשה לאישור התביעה כייצוגית הוגשה בשם כל הלקוחות שבמהלך 7 השנים שקדמו להגשת הבקשה רכשו במסעדה מנה אחת או יותר שהוצגה כסוג של בשר מסוג מסוים, אך כללה כמות כלשהי של בשר מסוג אחר ובכלל זאת כל הלקוחות כאמור שהזמינו במסעדה מנה של בשר בקר, אך קיבלו מנה שהכילה כמות מסוימת של בשר חזיר. במקרה שבית-המשפט יקבל את טענותיה, התובעת מבקשת שייחייב את צפרה ובעליה להחזיר ללקוחות את סכומי הכסף ששולמו על המנות וכן שיישלמו פיצוי כספי נוסף לכל לקוח, בסך 5,000 שקל.

לומפיה עגל. כשמה כן היא או שמא מדובר בבשר חזיר? ()
לומפיה עגל. כשמה כן היא או שמא מדובר בבשר חזיר?

 

העובד גילה ללקוחה: זה לא עגל, זה בשר חזיר

המבקשת לתבוע היא לקוחה שנוהגת לסעוד במסעדה מדי פעם. היא ידעה לטענתה כי המסעדה אינה כשרה וכי נמכר בה בין היתר גם בשר חזיר. בפברואר 2013, היא הגיעה למסעדה והזמינה מנה שנקראית "לומפיה עגל". לאחר מכן, כך היא טוענת, שוחחה עם מכר שלה, בן זוגה לשעבר, שהועסק בעבר כעובד מטבח במסעדה והתלוננה בפניו על מחירה הגבוה של המנה. הבחור סיפר לה כי המנה לא מכילה בשר עגל כי אם "אך ורק בשר חזיר", כך לפי כתב הבקשה. "היא נדהמה למשמע דבריו וחשה מרומה ופגועה".

 

בתצהיר בשבועה של העובד, המצורף לכתב הבקשה לתביעה, הוא טוען כי "ישנן מספר מנות המוגשות במסעדה אשר מוצגות גם בתפריטים וגם על-ידי עובדי המסעדה, מלצריות ומוקדניות כמנות המכילות בשר בקר ועגל בלבד, אולם הינן למעשה מנות המכילות בשר חזיר בלבד". לפי התצהיר המנות הללו הן לומפיה עגל, ויל לוק לאק (או ויל לוק לק), יונאן וסופר P. לפי העובד, "הסיבה שהסועדים לא מרגישים זאת בדרך כלל היא העובדה שהמנות מכילות תבלינים אסייתיים עם טעמים חזקים במיוחד, שמסווים את הטעם השונה של בשר החזיר".

 

העובד טען כי העובדה ידועה לכל הצוות הבכיר הניהולי במטבח ובלובי, לרבות מנהלי משמרת ומנהל מסעדה. זכור לי שאחד ממנהלי המשמרת שאל אותי בבדיחות הדעת אם יש 'פיג לוק לאק', כשהוא מתכוון למנה ויל לוק לאק".

 

עוד סיפר כי כשפנה למנהל ההכנות של המסעדה, "הוא אישר שזה בשר חזיר ואף אמר לי: 'אל תאכל את זה...' מפני שידע כי איני אוכל חזיר..", הצהיר. "...למרות ההרגשה הלא נוחה שהיתה לי - המשכתי לפעול על פי הנחיית מנהליי".

 

בדיקת המעבדה: "הבשר שנבדק הוא בשר חזיר"

הלקוחה שבה למסעדה ב-14 באפריל 2013, עם חוקר פרטי. היא רכשה את מנת הלומפיה והעבירה אותה לחוקר הפרטי, שמצידו העבירה לבדיקת חברה בשם GGA - Galil Genetic Analysis Ltd שמתמחה בבדיקות גנטיות. המעבדה קבעה: נתח הבשר שנבדק הוא בשר חזיר.

ההזמנה שנעשתה בנוכחות החוקר הפרטי - כך לפי כתב הבקשה לתביעה ()
ההזמנה שנעשתה בנוכחות החוקר הפרטי - כך לפי כתב הבקשה לתביעה

 

כדי לאמת את דברי העובד, לפיהם במסעדה מגישים מנות נוספות שלכאורה מכילות בשר חזיר על אף שהן מוצגות כמכילות בשר בקר, יצרה שוב קשר עם החוקר וביקשה ממנו להזמין מנה נוספת. הוא הזמין את המנה ויל לוק לאק שמוצגת כמנה המכילה בשר עגל בלבד ושילם עבורה 122 שקל. במאי 2013 הגיעו תוצאות המעבדה: נתח הבשר שנבדק הוא בשר חזיר.

 

כדי לבסס את הטענה שבמסעדה מציגים את המנות ככאלה שמכילות בשר, החוקר הפרטי התקשר למסעדה והקליט את נציגת המסעדה כשהיא מתארת את מנת ויל לוק לאק. "זו מנה של פילה עגל, מוקפץ בווק עם בצלצלים אדומים ובוקצ'וי", אמרה.

ההזמנה השנייה שנשלחה, לטענת הלקוחה, למעבדה. ויל לוק לאק ()
ההזמנה השנייה שנשלחה, לטענת הלקוחה, למעבדה. ויל לוק לאק

 

"עוד לא קראנו את הבקשה"

אבי קונפורטי מסר בתגובה ל-ynet: "אין לי מושג על מה היא מדברת. קיבלנו בפליאה את הבקשה לתביעה והעברנו אותה לטיפול משפטי. היא לא מישהי שהתלוננה מול המסעדה, היא הגישה בקשה לתביעה ייצוגית, עוד לא קראנו את הבקשה".

 

האם המנות עשויות מעגל, לא מחזיר? זו טענתה.

 

"אני לא יודע מה היא אמרה ומה היא לא אמרה. זו מישהי שרוצה להתעשר על הגב שלנו. אין לי מושג על מה היא מדברת, זה עניין משפטי ואנחנו מעבירים את זה לטיפול משפטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: shutterstock
הטענה: לומפיה עגל, ויל לוק לק, יונאן וסופר P הכילו חזיר
צילום: shutterstock
מומלצים