שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נעילה חיובית בבורסה: עליות של יותר מאחוז

  מדד ת"א 25 עלה ב-1.3%, ת"א 100 עלה ב-1.2%, מדד הבנקים התחזק ב-1.4%. רציו זימנה אסיפת מחזיקים דחופה לצורך גיוס הון ואיבדה 2.9%. ביוליין נפלה ב-11.4% לאחר שהשלימה גיוס בנאסד"ק במחיר נמוך משווי המניה בשוק. קומפיוג'ן וכת"ב טיפסו ב-7%. מחזור המסחר - 1.4 מיליארד שקל

  המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב ננעל היום (ג') בעליות שערים על רקע הדיווחים על רגיעת רוחות המלחמה באוקראינה, עם מחזור מסחר של 1.4 מיליארד שקל.

   

    

  מדדי מניות

  מדד תל-אביב 25 עלה ב-1.31% ל-1,365.24 נקודות. מדד תל-אביב 100 עלה ב-1.22% ל-1,268.58 נקודות. מדד נדל"ן עלה ב-1.05% ל-392.91 נקודות. מדד הבנקים עלה ב-1.35% ל-1,277.93 נקודות. 

   

  ברקע המסחר

  אופטימיות בפתיחת המסחר לאחר שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה היום לכוחות הצבא שניהלו מאז שבוע שעבר משחקי מלחמה באזור הגבול עם אוקראינה לשוב לבסיסיהם. כך מסר דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב. לדברי הדובר, תרגיל הפתע שנערך במערב רוסיה התנהל בצורה מוצלחת. "המפקד העליון של הכוחות הרוסיים של הפדרציה הרוסית, ולדימיר פוטין, נתן הוראה לכוחות וליחידות שנטלו חלק בתרגילים הצבאיים לשוב לבסיסיהם", הייתה לשון ההודעה של דובר הקרמלין.

   

  רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה הביאו לטלטלה בשווקים אתמול, כשבורסות אירופה ספגו את המכה העיקרית. אפקט הדומינו החל עם ההחלטה הדרמטית של הבנק המרכזי ברוסיה להקפיץ את הריבית ב־1.5% לגובה של 7%. העלאת הריבית שלחה את הבורסה ברוסיה לירידה החדה שידעה זה חמש שנים, עם התרסקות של 12% במדדים המובילים במוסקבה. נפילה שהזניקה את מדד הפחד (VIX) ב־150% ברוסיה. גזפרום, החברה הרוסית שמספקת גז לאירופה דרך אוקראינה, הובילה את הנפילות ברוסיה ומנייתה צללה ב־14%. המהלך לא עזר גם למטבע המקומי, כך ששערו היציג של הרובל הרוסי נקבע כמעט ללא שינוי ברמה של 36.5 רובל לדולר, עדיין סביב שפל היסטורי. 

   

  מניות במרכז

  ביוליין הודיעה היום כי השלימה את שלב התימחור לקראת גיוס בנאסד"ק. החברה תגייס 21 מיליון דולר לפי מחיר של 2.5 דולרים למניה - דיסאונט של 14% על מחיר המניה בנעילת המסחר אמש בוול סטריט.

   

  רציו זימנה אסיפת מחזיקים דחופה לצורך אישור גיוס הון. אולם, לפי ההערכות בשוק מדובר בגיוס אופציונלי של עשרות מיליוני שקלים בודדים לצורך תפעול קידוח לוויתן. כמו כן, מדובר בהיערכות בלבד של השותפות למקרה בו תדחה חתימת עסקת וודסייד, כאשר תוקפו של התשקיף הפתוח של רציו פג בסוף פברואר ואישורו מחדש דורש אסיפה כללית.

   

  קמהדע המפתחת תרופות ייחודיות להצלת חיים, באמצעות טכנולוגיה ייחודית לטיהור והפרדת חלבונים, הודיעה כי השלימה גיוס משתתפים בניסוי שלב 2/3 בארה"ב של מוצר ה- KamRAB כטיפול מניעתי לכלבת במקרה של חשיפה לחיה החשודה כנגועה. הניסוי הקליני שלב 2/3 הוא ניסוי אקראי, כפול סמיות הכולל 118 משתתפים בריאים. מטרת הניסוי היא להעריך את בטיחות ויעילות מוצר ה-KamRAB. המחקר בודק האם ה- KamRAB משתלב בפיתוח נוגדנים עצמיים בדם.

   

  שי עזר, אנליסט הנדל"ן של IBI: "ביג הוכיחה את עצמה לאורך השנים כחברה שיודעת לייצר ערך למשקיעים וניתן לראות זאת הן בביצועי המנייה מאז ההנפקה והן בביצועים התפעוליים. המניה נסחרת בהתאם להון העצמי שלה אולם יש להתחשב בכך ששווי ההתחייבויות למיסים נדחים מסתכם בכמעט שליש מההון העצמי שלה".

   

  כיטוב פארמה השלימה גיוס הון במסגרת הנפקת מניות ציבור. במכרז גייסה החברה 17.2 מיליון שקל מהציבור לפי מחיר של 63 אגורות למניה. במסגרת המכרז שנערך על מחיר המניה, הציעה החברה לציבור 25 מיליון מניות. מחיר המינימום במכרז עמד על 20 אגורות למניה.

    

  אשטרום נכסים, חברת הנדל"ן המניב מקבוצת אשטרום הגישה הבוקר הצעת רכש מלאה לחברת הבת אשלד (63.3%) במחיר של 12.7 שקל למניה – עלייה של 7.6% ממחיר הפתיחה. היקף ההצעה 88 מיליון שקל. קבוצת אשטרום, אשר פועלת להנפקה העניקה לאשטרום נכסים אופציות PUT למכור לה את מניות אשלד שתרכוש בהצעה. מחיקת אשלד היא צעד הכרחי לפני הנפקת קבוצת אשטרום, אשר לא תוכל להנפיק את מניותיה לפני מחיקת אשלד, בשל חוק הריכוזיות שלא מאפשר יצירת פירמידות ציבוריות אשר להן מעבר לשלוש שכבות. אשלד השלימה ב-12 החודשים האחרונים זינוק של 52%, והיא נסחרת כעת במחיר גבוה ממחיר הצעת הרכש בשל הערכות בשוק כי המחיר בהצעה יעלה.

   

  פחות מחודש לאחר שהודיעה על כוונתה לצאת להנפקה בבורסה בת"א, די-פארם דיווחה כי קיבלה דו"ח ביניים מניסוי קליני שלב 2a שהיא מבצעת בחולים שעברו שבץ מוחי המעיד על בטיחות התרופה. על אף העובדה שמדובר בדו"ח ביניים בלבד ובתוצאות המעידות על בטיחותה של התרופה בלבד ולא חושפות נתונים על יעילותה, מניית החברה מזנקת בעשרות אחוזים.

   

  אל על חתמה על עסקת מימון לרכישת 2 מטוסים בהיקף של כ-100 מיליון דולר. מדובר במטוסים נוספים, כחלק מעסקה לרכישת 8 מטוסים, מדגם בואינג 737-900, אשר הראשון עתיד להימסר לחברה בסוף מרס והשני ביולי.

   

  "הצמיחה בישראל מתואמת עם זו של הכלכלות המפותחות, וגבוהה ממנה, ואנחנו צופים שהפער ימשיך גם השנה. ואולם, בהסתכלות על החודשים האחרונים, מסתמנת האטה נוספת בצמיחה בישראל, והקצב ירד מכ-3% בשנה וחצי האחרונות לפחות מ-2.5% בשני הרבעונים האחרונים, בעוד התוצר העסקי צמח בשני הרבעונים רק ב-1.6%", כך אמרה הבוקר נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, בוועידת הפיננסים בתל אביב.

   

  חברת התרופות אופקו רשמה הפסד של 114.8 מיליון דולר ב-2013, לעומת הפסד של 31.3 מיליון דולר ב-2012. כך עולה מתוצאות החברה שפורסמו לפנות בוקר בארה"ב. הכנסות החברה ב-2013 הסתכמו ב-96.5 מיליון דולר, לעומת הכנסות של 47 מיליון דולר ב-2012. את הרבעון הרביעי של 2013 סיימה אופקו עם הפסד של 16.8 מיליון דולר, לעומת הפסד של 1.1 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. הכנסות החברה ברבעון הסתכמו ב-20.7 מיליון דולר, לעומת הכנסות של 16.2 מיליון דולר לפני שנה. תחזיות האנליסטים עמדו על הכנסות של 23.6 מיליון דולר והפסד של 22 מיליון דולר.

   

  קרן אייפקס הבריטית נמצאת על סף רכישת חברת טמבור, יצרנית הצבעים הגדולה והוותיקה בישראל, מקבוצת עזריאלי. אייפקס צפויה להכריז על הרכישה בתוך שלושה שבועות. שוק הצבעים מתגמל לא רק את עזריאלי. גם קרן פימי שבראשות ישי דוידי מתכננת אקזיט מוצלח לחברת הצבעים המתחרה נירלט, שבשליטתה בשותפות הקיבוצים ניר-עוז ונירים. פימי מתכננת להנפיקה ברווח גדול בבורסה. הכוונה להנפיק את אינרום, שנירלט היא אחת משלוש החבורת שבבעלותה, במיליארד שקל.


  פורסם לראשונה 04/03/2014 10:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים