שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

מזון לנפש: מתחברים דרך האוכל

"אני שבאתי לתרום ולתת, מוצא את עצמי מועצם, נתרם ומתפתח אישית כמו שלא יכולתי לחלום בחלומותיי הוורודים" - דקל בר שלום מתנדב ב"בית של רונית" - בית חברתי לאנשים בעלי צרכים מיוחדים, מספר על מהות ההתנדבות עבורו ועד כמה היא משנה את חייו

בעולם החברתי שאנו חיים בו, התרגלנו לשיפוטיות וביקורת בלתי פוסקים ופרשנויות על כל מי ומה שנראה לנו קצת חורג מהראיה האינדיבידואלית ותפיסת המציאות המקובעת שבה יש אותנו - האנשים ה'נורמלים' - ויש את אלו שלא. לא כך הם הדברים באמת.

 

עבורי, כמתנדב "הבית של רונית" זה יותר מסתם מקום מפגש, זה מקום שעל הדלת שלו חקוק "ואהבת לרעך כמוך", וכשעוברים את הסף מגלים עולם של הקשבה, רעות, אהבה ושמחה. מדריכים, מתנדבים ואנשים בעלי קשיי התמודדות בהשתלבות בחיי החברה ׳הרגילה׳ בה אנו חיים. כולם יחד.

 

האווירה והשהות בבית דואגים להנחיל את המסר החשוב ביותר - כולנו בני אדם. ואם מתייחסים לכולם כשווים, אזי מיישמים את חוק הכלים השלובים, ונוצרת חברה חזקה שמכילה ועוזרת לחלשים שבה.

 

ההשתלבות שלי במקום הייתה מיידית, האנשים עטפו אותי בחום ואהבה והרגשתי את תחושת הביתיות והשייכות זורמת בין הקירות. בימי רביעי בערב, מסביב לשולחן במטבח, ישובים 15 חברים מלווים במדריכה אסנת, אנוכי ועוד שני מתנדבים, חוג בישול מתחיל. טווח הגילאים בין 15 ל-40, כאילו אינו מורגש כלל.

 

דרך העבודה וההתעסקות בעולם האוכל, החברים מפתחים יכולות שלנו הן מובנות מאליהן. יצירת תקשורת חברתית, יוזמת שיחות ליד השולחן, הבעת רגשות דרך הבישול, יצירת תפריט מגוון ושונה בכל שבוע, עריכת השולחן, בדיחות וסיפורים מהשבוע שחלף.

 


"חברים שאפשר לחלוק איתם את עולמם הפנימי". צילום: רמי סימן טוב

 

כל אחד מהחברים מוצא את הדרך לדבר ולשתף בכל דבר שעולה על רוחו ומסוגל להביע את עצמו בצורה מלאה תוך כדי שניתן לו מרחב ההקשבה הנדרש, והכי חשוב - חברים לחלוק איתם את עולמם הפנימי.

 

עבורי המקום הוא מעין חממה לגידול שוויון חברתי ומתן הזדמנות שווה לכל אחד באשר הוא, ללא הבדלים חיצוניים או פנימיים. ההרגשה היא מעין מעבר למימד אחד, כאילו הזמן עוצר מלכת.

 

ללא מסיכות וללא שיפוט

בבית מתקיימים חוגים רבים נוספים כמו מקהלה, אומנות, מחול וכושר גופני, כשמסביב לכל אלו מתקיימות מדי שבוע קבוצות העצמה חברתיות מחולקות לפי חתך גילאים, שם המיקוד הוא על ביטוי העולם הפנימי והרגשי של כל אחד ואחד בצורה ממוקדת ואישית.

 

לכמה שעות של פעילות, אני מרשה לעצמי להיות אני האמיתי, ללא מסיכות וללא שיפוט, שווה בין שווים. פושט את בגדי המתחזה, ולובש את בגדי האמיתיים, רוח בתוך גוף. ובדרך הזו, אני יכול לראות ולהרגיש את החוט שמחבר בין כולנו ונמצא בכל אדם באשר הוא. איזה כיף.

 

דבר מדהים כלשעצמו בבית הוא שאין קטלוג או אבחון של בעיה כזו או אחרת של החברים. ספקטרום הקשיים איתם מתמודדים החברים רחב ושונה אצל כל אחד ובדרך הזו, אף אחד לא רואה עצמו חריג בעל מגבלות מכיוון שמלכתחילה הוא אינו מוגדר בעל כאלו, ואני בתוכם.

 

כך קורה האבסורד, שאני שבאתי לתרום ולתת, מוצא את עצמי מועצם, נתרם ומתפתח אישית כמו שלא יכולתי לחלום בחלומותי

הוורודים. החוויה היא בעצם תחושה שלשם זה באתי לעולם.

 

האמת היא, שהתכלית של כולנו כאן בעולם משותפת, והדרך להגיע אליה היא אחת - נתינה. וכל מה שנותר לנו לעשות הוא ללמוד לתת, וזה מתאפשר בזכות מקומות שדואגים להזכיר לנו את זה יום ביומו, דוגמת הבית הנפלא של רונית.

 

  • "בגוף ראשון "- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו ל- shlomit-sh@y-i.co.il וציינו - למדור "בגוף ראשון ". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת.
  • לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן .
  • רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה " מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. היכנסו או התקשרו ל-9093*.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי סימן טוב
צילום: רמי סימן טוב
צילום: רמי סימן טוב
צילום: רמי סימן טוב
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים