שתף קטע נבחר

ניו יורק: הפרדה בבתי"ס בין שחורים ללבנים

מחקר מצא כי הסגרגציה במדינת ניו יורק גבוהה מכל מדינה דרומית. ההפרדה מבוססת לא רק על רקע גזעי אלא גם על פי רמת הכנסה. ומה בעיר ניו יורק?

אברהם לינקולן ומרטין לותר קינג הבן מתהפכים בקברם: ההפרדה הגזעית הגדולה ביותר כיום בארצות הברית נמצאת לא באחת המדינות הדרומיות, שבעבר הפרידו בין שחורים לבין לבנים, אלא דווקא במדינת ניו יורק הצפונית. מחקר של אוניברסיטת UCLA בלוס אנג'לס שהתפרסם היום (יום ד') מצא כי במדינת ניו יורק "יש את הריכוז הגבוה ביותר של הפרדה גזעית בבתי הספר הציבורים". המחקר מתבסס על מאגר נתונים בן 60 שנה והוא קבע כי "בתי הספר במדינת ניו יורק הדירו שחורים הרבה יותר מכל מדינה דרומית אחרת".

 

עוד חדשות בעולם :

שובו של סופרמן: כריסטופר ריב נעצר

אובמה: רוסיה טעתה, אנחנו ואירופה מאוחדים

חוק חדש בצפון קוריאה: חייבים להסתפר כקים

זוהו 122 עצמים. מה ידוע על המטוס ומה לא?

 

ממצאי המחקר מפתיעים, אם כי חשוב לעשות הבחנה בין מדינת ניו יורק לבין העיר ניו יורק. ככל שנעים צפונה במפה מגלים שמדינת ניו יורק היא מדינה שמרנית למדי ואילו העיר ניו יורק בדרומה היא ליברלית ומתירנית.

 

המצב לא יותר טוב ב"תפוח הגדול". ראש העיר ניו יורק דה בלאזיו בביקור בבית ספר (צילום: AP) (צילום: AP)
המצב לא יותר טוב ב"תפוח הגדול". ראש העיר ניו יורק דה בלאזיו בביקור בבית ספר(צילום: AP)

שחורים והיספנים מעוטי יכולת כלכלית לומדים בבתי ספר פחות טובים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שחורים והיספנים מעוטי יכולת כלכלית לומדים בבתי ספר פחות טובים(צילום: רויטרס)

החוקרים גילו כי מדובר לא רק בהפרדה המבוססת על גזע, אלא גם על פי רמת הכנסה. מסיבה זו מוצאים עצמם תלמידים שחורים והיספנים מבודדים במוסדות לימוד שבהם הסיכוי שלהם להתקדם נמוך משל תלמידים בבתי ספר מעורבים. ואם בזה לא די, לתלמידים אלה אין לרוב ביטוח בריאות ומורים טובים, והם חשופים לאלימות רבה יחסית.

 

ההפרדה הגזעית אינה פוסחת על העיר ניו יורק עצמה, אולי העיר המגוונת ביותר בעולם מבחינת הרכב האוכלוסייה שלה. ב-19 בתי ספר ציבוריים בעיר רק עשרה אחוזים הם תלמידים לבנים.

 

יותר מחצי תושבי ניו יורק הם שחורים והיספנים, אבל בשכונות בעיר אין יותר מדי גיוון גזעי, ותושבים לבנים בברוקלין ובברונקס שולחים את ילדיהם ללמוד ב-Charter schools, בתי ספר שמקבלים מימון ציבורי, אבל מנוהלים באופן עצמאי. רק 8 אחוזם מבתי הספר האלה נחשבים לרב-גזעיים ואילו ב-73 אחוזים מהם יש הפרדה גסה.

 

המחקר של אוניברסיטת UCLA ציין מדינות נוספות שלא נמצאות בדרום ארה"ב, שבבתי הספר שלהן קיימת הפרדה גזעית, בהן קליפורניה במערב ואילינוי ומישיגן במערב התיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תלמידי בית ספר בהארלם
צילום: רויטרס
מומלצים