שתף קטע נבחר

נסראללה: מרתיעים, אבל לא מחפשים מלחמה

בנאום שנשא דרך מסכים עם פתיחת תיאטרון "הניצחון" בדרום לבנון, הזהיר מזכ"ל חיזבאללה את ישראל שהחישובים שלה שיימנע מלהיכנס למלחמה בגלל הלחימה בסוריה מוטעים. עם זאת אמר שאינו מחפש מלחמה, "האויב יודע כיצד התפתחה ההתנגדות"

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הזהיר הערב (שבת) את ישראל שהחישובים שלה לפיהם יימנע מלהיכנס למלחמה בגלל הלחימה בסוריה מוטעים. "אנחנו לא מחפשים מלחמה", אמר בנאום שנשא הערב (שבת) דרך מסכי ענק, במהלך טקס השקתו של פורום התרבות והספרות בדרום בלבנון ופתיחתו של תיאטרון "הניצחון" בעיירה עיינתא בדרום המדינה. לדברי נסראללה, "האופציה היחידה שעומדת לנגד עיניהם של עמי האזור והעם הלבנוני היא ההתנגדות (המאבק בישראל) על כל היבטיה, התרבותית, הצבאית וכו'". הוא לא התייחס לאירועים האחרונים בגבול הצפון.

 

זהו נאומו הראשון של נסראללה מאז התקיפה שיוחסה לישראל לפני כחודש באזור הגבול בין סוריה ללבנון. תקיפה שבאופן חריג זכתה להתייחסות מצדו של ארגון הטרור השיעי שהודה שהיא התרחשה וכוונה לאחד ממתקני הארגון בבקעת הלבנון שאזורים לא מעטים ממנה נמצאים בשליטת חיזבאללה. לדברי נסראללה, הודות להרתעה, הכפרים בדרום לבנון מוגנים וישראל שוקלת היטב את צעדיה, "אנחנו לא רוצים את המלחמה ולא מחפשים אותה, אבל אם מישהו מהציונים חושב לפתוח במלחמה נגד לבנון, אז אין ללבנונים מה לדאוג. האויב יודע טוב מהלבנונים עד כמה השתדרגה היכולת של ההתנגדות בכל המישורים". לדבריו, "ההתנגדות חזקה יותר כיום לעומת מלחמת לבנון השנייה, מיומנת יותר מבחינה חומרית ומשאבי אנוש, והיא מוכנה מבחינת היכולת להביא את הניצחון".

 

 

"פעילות הג'יהאד הצבאית או העמידה האיתנה והנכונות להקרבה היא ביטוי של תרבות ההתנגדות", אמר נסראללה וטען כי "הוויכוח בלבנון על ההתנגדות לא נוגע להתערבות בסוריה או למלחמת לבנון השנייה או אירועים אחרים, אלא זה החל עם הקמתה של הישות הציונית". נסראללה הזהיר מכך שהדורות הצעירים עלולים להיות מוטעים על ידי מי שאומר שההתנגדות נכשלה בגלל ההתערבות בסוריה, או בגלל עמדת החיזבאללה לגבי סוגיה כזו או אחרת.

 

לדבריו, "ההתנגדות נמצאת בלבנון משנת 1948 וחלק מהאנשים לא יודעים זאת". הוא הבהיר שהבעיה אינה נעוצה בכך שחיזבאללה נלחם בסוריה, אלא בכך ש"חיזבאללה התעכב בהתערבות בסוריה". הוא פנה לאלה שדורשים בלבנון, מחיזבאללה לסגת מסוריה: "תבחנו מחדש את העמדות שלכם. אם הטרור של הכופרים בסוריה ינצח, כולנו נימחק. אם הוא יובס, כולנו נישאר".

 

הוא אמר שבעצים הלבנוניים ייצרו "ארונות לחיילי הכיבוש והעצים ימשיכו להיות בנמצא עבור כל מי שפולש לאדמה הקדושה הזו".

  

חיזבאללה איים להגיב  

באחרונה פרסם חיזבאללה הודעה מיוחדת שבה איים על ישראל והבטיח שיגיב בזמן ובמקום שייראו לו לנכון על התקיפה בגבול סוריה-לבנון. לאחר הפרסומים על התקיפה והאיום של חיזבאללה התרחשו מספר תקריות בגבול הצפוני. בין השאר נורו רקטות ליד מוצב של צה"ל בחרמון והיו ניסיונות להניח מטענים ליד סיורים של צה"ל באזור רמת הגולן. נוסף לכך ניסו מחבלים להניח מטען בעת מעבר של סיור צה"לי בהר דב בגבול הלבנון. על פי ההערכות, חיזבאללה עומד בצורה זו אחרת מאחורי אותם אירועים.

 

"כללי משחק חדשים על פי ההתנגדות", הייתה כותרת מאמרו של העורך הראשי של ביטאון חיזבאללה "אל-אחבאר", איבראהים אל-אמין, ימים ספורים לאחר תקרית הנחת המטען ליד סיור צה"ל באזור מג'דל שמס, שכתוצאה ממנה נפצעו ארבעה חיילים. במאמר קשר אל-אמין את חיזבאללה לתקריות האחרונות בגבול הצפון והתרברב כי ישראל לא העריכה נכון את התגובה של חיזבאללה וכי בניגוד למצב בסוריה, שם ישראל, לדבריו, יכולה לתקוף והדברים יעברו בשקט, בלבנון המצב שונה.

 

עוד לפני כן איים אל-אמין בעיתון כי חיזבאללה יגרום לישראל להבין כי שינוי חוקי המשחק באמצעות תקיפה בלבנון אינו מתקבל על הדעת וציטט דברים שאמר נסראללה לאנשי הארגון, כי הם צריכים לתפקד כאילו הם נלחמים בשלוש חזיתות: סוריה, לבנון וישראל. הוא לגלג בעברית על ישראל בהקשר של התקיפה ואמר שהיא "גומרת מהר כדי לרוץ ולספר לחבר'ה".

 

נאומו של נסראללה מגיע אחרי ההצלחה של הצבא הסורי להשתלט מחדש על העיר יברוד בפרברי דמשק באזור האסטרטגי של הרי אל-קלמון קרבת הגבול בין סוריה ללבנון. ההצלחה הזו של הצבא הסורי נזקפת הודות לסיוע של מאות מאנשי חיזבאללה שהשתתפו בלחימה עם המורדים שכללו גם ארגונים המזוהים עם אל-קאעידה כמו ג'בהת א-נוסרה. כעת המורדים גורמים כאב ראש למשטר הסורי אחרי שפתחו במבצע לשחרור החוף הסורי שנחשב לאחד ממוקדי הכוח של הנשיא אסד והעדה העלאווית. אתמול פורסם בעיתון הלבנוני "אל-מוסתקבל" מפי גורמי אופוזיציה סוריים, כי 400 מלוחמי חיזבאללה הועברו מדמשק ללטקיה כדי לסייע לכוחותיו של אסד לבלום את מתקפת המורדים בלטקיה ובפרבריה אחרי שבימים האחרונים רשמו כמה הישגים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP,  AL-MANAR
חסן נסראללה בנאומו הערב
צילום: AFP, AL-MANAR
מומלצים