שתף קטע נבחר

חיזבאללה נוקם על התקיפה ולא יפסיק בקרוב

המטען שהונח בהר דב הוא חלק מנקמה מתמשכת על הפצצת שיירת הנשק שיועדה לחיזבאללה. השיטה: עין תחת עין, נגד מטרות צבאיות בלבד, ובלי להצית את הגזרה. גם הפיצוץ אמש עדיין לא השיג את המטרה

כמעט ברור שחיזבאללה מנסה בימים אלה לממש את התחייבותו לפעולת נקם ותגמול על הפצצת שיירת הנשק האסטרטגי, שהייתה בדרכה אליו לפני כשלושה שבועות. חיזבאללה וכלי תקשורת בלבנון ובעולם ייחסו לחיל האוויר הפצצה של שיירה שהובילה טילים בליסטיים, כנראה סקאד D לטווח 700 ק"מ, לבקעת הלבנון, לאזור השיגור והאחסנה של חיזבאללה. בידי הארגון יש כבר טילים כאלה, וזו הייתה אמורה להיות "מתנה סורית" לתגבור המערך הכבד והאסטרטגי של הנשק תלול-מסלול שבידיהם.

 

 

מובן מאליו שחיזבאללה לא יכול היה הפעם להתעלם מהפעולה. ראשית, מפני שכנראה הפעולה המיוחסת לישראל התבצעה משני עברי הגבול - מתוך סוריה ומשטח לבנון - ובעיקר כי היו לה עדים שדיווחו על כך לכלי תקשורת ערביים כמו "אל-ערבייה". בנוסף, ישנו הפרסום שלפיו אנשי ביטחון ישראלים אישרו למגזין "טיים" את עובדת קיום הפעולה.

 

"חיזבאללה לא יפסיק עד שיישפך דם" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
"חיזבאללה לא יפסיק עד שיישפך דם"(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

נוכח עובדות אלו חיזבאללה לא יכול היה כנראה להעלים עין והוא הודיע באופן רשמי שינקום, גם באמצעי התקשורת שלו וגם מפי פוליטיקאים לבנונים השייכים לארגון. מאז חיזבאללה מנסה לבצע פעולות שלהן מאפיינים מאוד ברורים: האחד - ניסיון לפגוע בחיילי צה"ל אבל לא באזרחים, והשני - לגרום פגיעה שלא תביא לתגובה צה"לית חריפה במיוחד, אשר עלולה לחייב את חיזבאללה להצית את הגזרה.

 

בתקופה הנוכחית - כשחיזבאללה מסובך בלבנון ואיראן נושאת ונותנת עם המערב על תוכניתה הגרעינית - לאיראן אינטרס מובהק שחיזבאללה ישמור את אבק השריפה שלו, את הטילים והרקטות, יבש ומוכן לפעולה בעת הצורך. האיראנים אינם רוצים שחיזבאללה יבזבז את ארסנל הטילים והרקטות המתוחכם שלו על עניין מקומי של סוריה וחיזבאללה, אלא ישמור את זה למקרה שבו איראן תהיה מעורבת.

 

מכאן בסיס הפעולה שכאמור מנסה לפגוע בישראל, אבל פגיעה שלא תגרור תגובה ישראלית חזקה מדי. מאפיין נוסף של האסטרטגיה של חיזבאללה הוא הניסיונות החוזרים ונשנים לפגע עד שתושג התוצאה הרצויה. בהתחלה הם ניסו לירות רקטות לעבר מוצב החרמון, אז נצפו אנשי חיזבאללה מנסים להניח מטען בצד הסורי של גדר המערכת ברמת הגולן בכוונה לפגוע בסיור ישראלי. בשני המקרים לא היו נפגעים.

 

בתקופה זו נרשמו עוד ניסיון או שניים, ואמש היה המטען בהר דב. אפשר להניח שגם המטען - שעורר תגובה שגרתית למדי מצד צה"ל - ייחשב לכישלון בעיני חיזבאללה, ולכן הם ימשיכו לנסות שוב ושוב עד שישיגו תוצאה. גם הניסיונות העתידיים האלו, סביר שיכוונו לעבר מטרות צבאיות. מדוע? מכיוון שהפגיעה בשיירת הנשק שיוחסה לישראל הייתה ביעד צבאי של חיזבאללה.

 

חיזבאללה כבר הגיב באותה האסטרטגיה לחיסול של עימאד מורנייה, שיוחס לישראל. הוא נחשב

לרמטכ"ל הארגון אולם בחיזבאללה ראו בו אזרח, ובדיוק באותה השיטה נעשו ניסיונות פגיעה חוזרים ונשנים ביעדים אזרחיים ישראליים בחוץ לארץ. הם נכשלו אחד אחרי השני במשך שמונה שנים - עד לפיגוע בבורגס בבולגריה. הרג אזרחים ישראלים כנקמה על חיסול מורנייה סיפק את רצון הנקמה של חיזבאללה, שנעזר אז גם במפעיליו האיראנים בכוח קודס.

 

הפעם לא מדובר באזרחים, אלא בעניינים בין צבאות - צה"ל והכוח הצבאי של חיזבאללה. לכן ארגון הטרור ימשיך לנסות עד שישיג תוצאה, כלומר ישפוך את דמו של חייל ישראלי אחד או יותר. כך פועל "ההיגיון" של הארגון בביירות, שנזהר גם שלא להסתבך בעימות עם ישראל. ההסתבכות בסוריה מעסיקה די והותר את הארגון ואת משאביו, וגם את פטרוניו האיראניים. אבל מבחינת ישראל, צריך לדעת ולהבין שהמטען אתמול הוא כישלון מבחינת חיזבאללה והם ימשיכו לנסות - ואולי אף מנסים בעצם הרגע הזה. צריך להיזהר, להגיב באופן שירתיע, אבל גם לדעת שהאינטרס האסטרטגי של מדינת ישראל הוא לא להיות כרגע מעורב בהתגוששות של הכול בכול בסוריה, בלבנון ובעיראק.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 14/03/2014 23:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
כוחות צה"ל בגבול, אחרי התקרית
צילום: אביהו שפירא
מומלצים